Strona główna | Handball Polska | Ukazał się nr 36 Handball Polska

Ukazał się nr 36 Handball Polska

 

Ukazał się nr 36 magazynu „Handball Polska”. Czasopismo jest już do nabycia w sieci „Kolportera” i w salonach EMPiK, można je również kupić w siedzibie Związku. Każdy z czytelników w dowolnym momencie może zamówić prenumeratę w ZPRP.

Bieżący numer jest inny od poprzednich.  Z okładki „Handball Polska” zniknęły kolory. Wszystko za sprawą   katastrofy lotniczej, która wydarzyła się 10 kwietnia pod Smoleńskiem. Zginęła w niej Para Prezydencka oraz wielu przedstawicieli polskiej elity – parlamentarzystów, generalicji Wojska Polskiego, duchowieństwa. Na pokładzie Tu-154 byli także Wielcy Przyjaciele piłki ręcznej – Prezydent RP Lech Kaczyński, wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński a także prezes PKOl Piotr Nurowski. Nie zobaczymy ich już więcej na meczach szczypiorniaka. Lech Kaczyński nie zaprosi już nigdy drużyny Bogdana Wenty do Pałacu Prezydenckiego. Wspomnieniem na naszych łamach oddajemy im cześć.

Sportowe życie musi się toczyć dalej. Podsumowujemy występy drużyny Vive Targi Kielce w Lidze Mistrzów. Najlepszy polski zespół odpadł w 1/8 finału tych rozgrywek po rywalizacji z HSV Hamburg. Kielczanie pożegnali się z honorem. Dokonali rzeczy, która w tym sezonie udała się tylko dwóm zespołem. Wygrali na terenie HSV.  Wychodzi na to, że mistrzowie Polski pokonali tegorocznych zdobywców Pucharu Niemiec. Bracia Lijewscy przyznali, że ich radość z trofeum mieszała się z uczuciami wielkiego smutku po tragedii w Smoleńsku.  

Klub z Kielc podejmuje już działania z myślą o następnych sezonach. Kontrakty podpisano ze Sławomirem Szmalem, Markiem Bultem (piszemy o dwóch pierwszych zawodnikach) i Michałem Jureckim. Rozmawiamy też z innym zawodnikiem Vive, Tomaszem Rosińskim, który karierę rozpoczynał w śląskich klubach. Reprezentacyjny rozgrywający (jego plakat wzbogaci zbiory kolekcjonerów) przyznaje, że medal mistrzostw Europy naprawdę był bardzo blisko.

Drugi z kandydatów do mistrzostwa kraju, Wisła Płock, na razie nie ogłasza listy nowych zawodników. Zmiany na razie dotyczą tylko sztabu szkoleniowego. Od nowych rozgrywek ster prowadzenia zespołu będzie w rękach Larsa Walthera i Krzysztofa Kisiela. Nowy duet trenerski z pewnością może być zadowolony z umiejętności Mortena Seiera. Duńczyk przeszedł do historii naszego handballu. Jest pierwszym szczypiornistą z Europy Zachodniej, który wystąpił w polskiej ekstraklasie. Piszemy o nim m.in. jako o wielkim pasjonacie … wycieczek rowerowych.  

Rywalizacja Vive-Wisła przeniosła się w wymiar Mistrzostw Polski Juniorów. Finały rozegrane w Puławach, ze wskazaniem na płocczan, zdominowały te dwa zespoły. Wśród juniorek złote medal zawisły na szyjach zawodniczek Truso Elbląg.

Kobieca reprezentacja Polski nie ma już żadnych szans na grę w finałach Euro2010. Dwie przegrane z Rosja ostatecznie zadecydowały, że trener Krzysztof Przybylski straci pracę. Kto będzie jego następcą? O tym zadecyduje konkurs ofert. Już słychać,  że tym stanowiskiem zainteresowana jest trener Zagłębia Lubin, Bożena Karkut. Obecność na trybunach w Chorzowie, podczas meczu Polska-Rosja, syna prezesa duńskiej federacji Pera Rasmussena, nie była przypadkowa.

    

Sympatycy MMTS Kwidzyn, Vistalu Łączpol Gdynia i SPR Lublin kibicujący swoim drużynom w europejskich pucharach też znajdą coś na ten temat.

Artykuł "Umacnianie pozycji rynkowej" wskazuje, że piłka ręczna w wydaniu mężczyzn zdobywa kolejne pozycje.  Uwzględniając dwa pierwsze miesiące br. lepsze od niej, pod względem wartości mediowej, były tylko skoki narciarskie i siatkówka panów.

W obszernym wywiadzie Robert Nowakowski podsumowuje dotychczasowe wydarzenia na parkietach ekstraklasy. Były reprezentant Polski optuje za powiększeniem najwyższej klasy rozgrywek do 16 zespołów.

To oczywiście nie wszystkie tematy. Zapraszamy do lektury i wzięcia udziału w kolejnym konkursie, którego  nagrodami są dwa podwójne bilety na mecz kobiet kwalifikacji Euro2010 Polska-Słowacja – 30 maja w Piotrkowie Tryb.