Strona główna | ZPRP | Mariusz Jurasik wraca do kadry

Mariusz Jurasik wraca do kadry

 

Mariusz Jurasik wraca do reprezentacji Polski pilkarzy ręcznych. Zawodnik ma wspomóc kadrę prowadzoną przez Bogdana Wentę na zbliżających się mistrzostwach Europy 2010 w Austrii. Nasz zespół w rozgrywkach grupowych zmierzy się z Niemcami, Szwecją i Słowenią.
Po ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Chorwacji, w których biało-czerwoni wywalczyli brązowy medal, Jurasik ogłosił rozbrat z drużyną narodową. W grudniu jego nazwisko znalazło się jednak na 28-osobowej liście trenera Bogdana Wenty, z którym współpracuje też w klubie Vive Targi Kielce, na styczniowe ME w Austrii. Jurasik miał jednak wspomóc kolegów tylko w przypadku plagi kontuzji. Patryk Kuchczyński, gdy informacja o powrocie kolegi klubowego do reprezentacji Polski nie była jeszcze znana, mówił – czekamy na niego. 

Na początku zgrupowania w Warszawie okazało się, że kontuzja barku uniemożliwi udział w ME Pawłowi Piwce. Z kolei Marcin Lijewski dopiero za kilka dni wznowi regularne treningi po zabiegu usunięcia migdałków, wskutek którego schudł sześć kilogramów.


Mariusz Jurasik podczas MŚ 2009 /Fot. Marek Biczyk

Wobec takiej sytuacji Wenta sięgnął po Jurasika, który może grac zarówno na pozycji prawego rozgrywającego jak i prawoskrzydłowego. Właśnie za grę na tej pozycji podczas MŚ 2007 w Niemczech został wybrany do drużyny All Stars. "Trener dzwonił już do Mariusza, który przebywa obecnie na wcześniej zaplanowanym urlopie na Wyspach Kanaryjskich. Uzgodnili, że po powrocie do kraju stawi się na zgrupowaniu" – powiedział kierownik reprezentacji Polski Paweł Papaj.

33-letni Jurasik, zwany przez kolegów "Józkiem", od tego sezonu występuje w zespole mistrza Polski Vive Targów. Kielczanie wygrali dotąd wszystkie 16 meczów w polskiej ekstraklasie i rewelacyjnie spisują się w Lidze Mistrzów. Poprzednie pięć sezonów spędził w niemieckim Rhein-Neckar Loewen. Oprócz brązowego medalu ubiegłorocznych mistrzostw świata, z drużyną narodową był drugi w mundialu w Niemczech w 2007 roku. Wystąpił też w igrzyskach olimpijskich w Pekinie.

Pod koniec grudnia francuski magazyn sportowy "L’Equipe" uznał Jurasika za najlepszego prawego rozgrywającego na świecie w 2009 roku.

W środę polska ekipa, jeszcze bez Jurasika, uda się do Wiener Neustadt, gdzie od czwartku uczestniczyć będzie w turnieju z udziałem drużyn: Austrii, Węgier i Chorwacji. Mistrzostwa Europy zainauguruje 19 stycznia meczem z Niemcami w Innsbrucku, a w pierwszej fazie turnieju zmierzy się także ze Szwecją (20 stycznia) i Słowenią (22 stycznia).