Strona główna | Handball Polska | Ukazał się nr 29 Handball Polska

Ukazał się nr 29 Handball Polska

 

Ukazał się nr 29 magazynu „Handball Polska”. Czasopismo jest dystrybuowane w sieci „Kolportera” i w salonach Empik. Każdy z czytelników może zamówić prenumeratę w ZPRP.
W najnowszym numerze do rangi wydarzenia miesiąca oczywiście wytypowaliśmy awans Vive Targi Kielce do Ligi Mistrzów. Kielecki zespół po raz trzeci zagra w tym elitarnym gronie. Trener Bogdan Wenta tonuje radosne nastroje, mówiąc trzeba pamiętać, że budowanie zespołu europejskiego nie polega na tym, że od razu zawojujemy Ligę Mistrzów. Ci którzy tam są, wygrali już dużo więcej od nas. Jeśli chcemy do nich dołączyć , musimy mierzyć słynna zamiary. Jest o co walczyć, gdyż triumfator rozgrywek na samych premiach z EHF zarobi blisko 300 tys. euro, a za samą grę w fazie grupowej kluby otrzymają po 40 tys. w tej walucie.

Drugiemu naszemu eksportowemu klubowi, Wiśle Płock także poświęcamy sporo miejsca. W artykule „Balangowicze i zawodowcy” piszemy o transferach, jakie ten klub dokonał w swojej historii. Letni zaciąg pięciu obcokrajowców stanowi aż jedną trzecią liczby wszystkich zagranicznych zawodników, którzy występowali dotychczas w płockim klubie.


Każdy nowy dzień przybliża do Mistrzostw Europy Austria 2010. Już dziś wiadomo, że nie zagra w nich były kapitan reprezentacji Polski. Grzegorz Tkaczyk przeszedł operację kolana, ale trudno wyrokować czy wróci po niej co czynnego uprawiania sportu? Jedno jest pewne. Czeka go długa rehabilitacja. Zawodnik reńskich Lwów udzielił nam obszernego wywiadu.

Innym naszym rozmówcą jest Jan Pytlick. Duński trener ma na koncie dwa złote medale olimpijskie wywalczone z kobiecą reprezentacją tego kraju. Szkoleniowiec zaznacza, że Polska ma duże tradycje w piłce ręcznej i warto byłoby, żeby kobiety osiągnęły pułap na jakim jest nasza męska reprezentacja.      

Czy tak się stanie? Niebawem się przekonamy, gdyż podopieczne Krzysztofa Przybylskiego właśnie zaliczyły dwumecz z Turcją. Przed nimi dwa spotkania w kwalifikacjach Euro 2010 – z Czarnogórą i Słowacją. Trener na naszych łamach dokładnie omawia na kogo z zawodniczek może liczyć, a kto ewentualnie wzmocni drużynę w sytuacji kryzysowej – plagi kontuzji.

W dziale historycznym przypominamy drugi ze srebrnych medali Pucharu Świata, wywalczony przez męską reprezentację Polski w 1979 r., pod kierunkiem trenera Jacka Zglinickiego. Z liczących się wówczas drużyn w Szwecji zabrakło tylko Rumunii. Polska w grupie trzykrotnie zwyciężyła. Dopiero w finale musiała uznać wyższość zespołu ZSRR.

W raporcie „Handballu” omawiamy strony internetowe męskich klubów polskiej ekstraklasy. Są przykłady godne naśladowania, ale podajemy także i te najgorsze. Po prostu nie każdy klub ma oficjalną stronę w necie. Który? Zapraszamy do lektury.

W numerze po przerwie ponownie znalazło się miejsce dla psychologa. Przypominamy zasadę, iż dzieci nie są miniaturami ludzi dorosłych i na pewno nie myślą tak jak oni. Każdy trener powinien wczuć się w psychikę dziecka na tyle, aby jego zajęcia uwzględniały podstawowe prawidłowości pracy z dziećmi.  

Miłośnicy plażowej piłki ręcznej znajdą też coś dla siebie. Piszemy o World Games 2009, czyli igrzyskach sportów nieolimpijskich oraz o turnieju finałowym mistrzostw Polski w Starych Jabłonkach.  


To oczywiście nie wszystkie artykuły, które tym razem przygotowaliśmy. Czytelników prosimy o nadsyłanie swoich zdjęć związanych z piłką ręczną i dzielenie się swoimi spostrzeżeniami. Liczymy zwłaszcza na uaktywnienie się fanklubów. Efekt pierwszej korespondencji znalazł odbicie we wrześniowym numerze.