Strona główna | Handball Polska | Ukazał się nr 27 Handball Polska

Ukazał się nr 27 Handball Polska

 

Ukazał się nr 27 miesięcznika „Handball Polska”. Magazyn jest dystrybuowany w sieci Kolportera i w salonach EMPiK. Dostępny będzie także podczas meczu el. Euro 2010 Polska  – Rumunia w Kielcach (20 czerwca).

Najnowszy numer rozpoczynamy oczywiście doniesieniami z obozu polskiej reprezentacji, która walczy o piąty występ na mistrzostwach Europy. Na razie z pięciu drużyn grupy 1 tylko Turcja straciła szanse na awans do finałów. Dla Polaków najważniejsze jest jednak to, że prawdopodobnie dopiero ostatnie spotkanie z Rumunią w Kielcach przesądzi o tym, który z tych zespołów dołączy do triumfatora tej puli – Szwecji.

Sprowadzenie trenera Bogdana Wenty do Kielc dało wreszcie spodziewany tam od kilku lat efekt – mistrzostwo Polski. To dopiero pierwszy krok w ambitnych planach Vive. Zobaczymy jak ten klub poradzi sobie na arenie międzynarodowej. Liga Mistrzów to zupełnie inny wymiar, ale nie jest tak, że każdy polski klub w tych rozgrywkach musi być skazany wyłącznie na lizanie „ciastka przez szybę”. Nowe transfery Vive (Jurasik, Nat, Duńczyk Cleverly) świadczą, że w Kielcach poważnie myślą o przyszłym sezonie.

Zbroi się także drugi tegoroczny finalista mistrzostw kraju, Wisła Płock. W artykule podsumowującym sezon ligowy „Vive, Wisła  i przepaść” wykazujemy, że przewaga dwóch najlepszych polskich zespołów była duża, a będzie jeszcze większa. Tak czy inaczej, o sile naszych eksportowych ekip przekonamy się dopiero po wakacjach.

Miejsce na podium wśród panów uzupełnił MMTS Kwidzyn. Brąz jest pierwszym medalem seniorów w krótkiej historii tego klubu. W materiale „Pieniądze nie grają roli” wykazujemy, że początki dla kwidzyńskiego zespołu takie łatwe jednak nie były.

W Kwidzynie stosunkowo jeszcze nie tak dawno grali Marek Boneczko i Piotr Frelek. Rozmawiamy z nimi o zakończonym sezonie ekstraklasy. Teraz zdobywają gole dla Travelandu Olsztyn. Ta drużyna jest największym przegranym jeśli chodzi o system play off. Zarówno Bomeczko jak i Frelek zgodnie jednak przyznają, że dla rozwoju naszej dyscypliny i przebicia się do mediów, nie ma lepszego systemu wyłania mistrza kraju.

Mariusz Kempys i Michał Adamaszek – kto jeszcze pamięta te nazwiska? Dwaj królowie strzelców sezonu 2007/2008  po zmianie klubów, z różnych względów, stracili skuteczność. Teraz nie ma ich nawet w czterdziestce ligowych strzelców.


W wywiadzie „Bundesliga nie dla mnie” zaglądamy do Zurychu, gdzie rozmawialiśmy z Frankiem Loeke. Tak, tak, to ten sam zawodnik, który podczas MŚ w Chorwacji w meczu z Polską stracił piłkę,  a Artur Siódmiak oddał zwycięski rzut.

Piszemy także o kobiecym szczypiorniaku. To już piętnasty medal z rzędu mistrzostw Polski dla drużyny z miasta nad Bystrzycą. Na dodatek czternasty złoty. Lublinianki prymat w kraju osiągnęły w imponującym stylu. W 30 meczach osiągnęły komplet zwycięstw. W tej drużynie też następują zmiany. Trenerem został Grzegorz Gościński, a bramkarka Magda Chemicz przechodzi do niemieckiego VfL Sindflingen.

Awans piłkarek KS Powiat Olkuski do elity handballu to dla miasta i powiatu wydarzenie bez precedensu. Ekstraklasa w Olkuszu nie będzie jedynie jednosezonowym epizodem – zapewniają klubowi działacze.

To oczywiście nie wszystkie tematy. Zapraszamy do lektury i dziękujemy za e-maile i listy. Proponowane pomysły postaramy się wykorzystać w następnych wydaniach naszego pisma.