11 grudnia 2021

Kwidzyn i Kielce awansują do finału SMS CUP

SMS ZPRP Kwidzyn w półfinale wyraźnie pokonał lubinian. Dużo emocji przyniosło drugie spotkanie, w którym SMS ZPRP Płock prowadził do przerwy ośmioma bramkami, ale później SMS ZPRP Kielce odrobił straty i awansował do finału.

W pierwszym półfinałowym spotkaniu SMS Cup zmierzyły się ze sobą SMS ZPRP Kwidzyn i SMS Zagłębie Lubin. Od początku większą przewagę mieli zawodnicy z Kwidzyna, którzy w 4. minucie prowadzili 4:1, a w 10. już 10:5. Kluczem do tego była dobra, wysoka i agresywna postawa w obronie. Przynosiło to dobre skutki, w postaci wyprowadzanych raz po raz kontr. Po pierwszej połowie kwidzynianie prowadzili różnicą siedmiu trafień.

Po zmianie stron ambitni zawodnicy z Lubina nie odpuszczali i walczyli o jak najlepszy wynik. Udało im się zmniejszyć straty do pięciu bramek. Na więcej już jednak nie dali rady i w końcówce lepiej zagrali zawodnicy SMS-u ZPRP Kwidzyn, dzięki temu to oni cieszyli się z wygranej oraz awansu do niedzielnego finału.

Wygraliśmy ten mecz dziewięcioma bramkami, ale jeszcze dużo pracy przed nami. Być może była trema spowodowana całą tą sytuacją. Było dużo prostych błędów, niepotrzebnych strat. Ten mecz mógł się skończyć już 40. minucie, gdy mieliśmy dużą przewagę. Zamiast dobić zespół przeciwny w przewadze… to straciliśmy trzy bramki z rzędu – analizował trener SMS-u ZPRP Kwidzyn, Maciej Mroczkowski. Jego zawodnicy zagrali dobrze w defensywie. – Myślę, że ten mecz wygraliśmy obroną, w ataku się pomęczyliśmy, zrobiliśmy błędy – ale w każdym elemencie jest jeszcze dużo do poprawy – dodał trener kwidzynian.

SMS ZPRP Kwidzyn – SMS Zagłębie Lubin 34:25 (18:11)

SMS Zagłębie Lubin: Zwierz, Chruściel – Ebertowski 3, Słupski 4, Kwiatkowski 1, Stefaniak 2, Korczak 1, Szendzielorz 3, Świątkiewicz 3, Biskup 3, Pstrąg 7, Konwicki, Filipowicz 2, Matela 5

SMS ZPRP Kwidzyn: Kupryianchyk, Grzyb – Mikłasz 1, Gajewski, Fiłon, Świekatowski 3, Zyber 4, Wolny 1, Kuźniak, Majczak, Dulewicz, Kałużny 5, Barcik 11, Majewski

W drugim półfinale SMS ZPRP Płock zmierzył się SMS-em ZPRP Kielce. Początek był wyrównany, ale dość szybko zarysowała się przewaga zespołu z Płocka. Trener kielczan – Zygmunt Kamys już w 7. minucie musiał poprosić o czas, a jego drużyna przegrywała wtedy 2:6. Później cały czas przewagę mieli zawodnicy z Płocka, którzy grali bardzo dobrze w obronie i po pierwszej połowie wygrywali różnicą ośmiu trafień.

Po przerwie dominacja zespołu z Płocka nie była już tak duża, kielczanie poprawili dyspozycję, wykorzystywali grę w przewadze i rzucali do pustej bramki. Gdy w 38. minucie wygrywali 24:20 z przerwy skorzystał trener Andrzej Marszałek. Kielczanie zmienili obronę na 5-1 i to przynosiło im dużą korzyść, w 53. minucie przegrywali już tylko 30:32, a do tego grali w podwójnej przewadze. SMS ZPRP Kielce gonił, i w końcu na 100 sekund przed ostatnim gwizdkiem doprowadził do remisu.

Później SMS ZPRP Płock miał karnego, ale rzut z siedmiu metrów na 40 sekund przed końcem obronił Kornel Poźniak i SMS ZPRP Kielce mógł wyjść na prowadzenie. Kielczanom się to udało i było to ich pierwsze prowadzenie w tym spotkaniu – jak się później okazało na wagę awansu do finału.

Mamy być drużyną na poziomie, jeżeli musimy wychodzić z minus ośmiu i nie mamy nic wspólnego z zespołową piłką ręczną, z założeniami, z odprawą wideo to znaczy, że coś jest z nami nie tak. Moja diagnoza była prosta – to jest głowa. Chłopaki mieli przed meczem tyle emocji, że nie potrafili ich zagospodarować, emocje wiązały im nogi, wyglądaliśmy jak cień drużyny. Po przerwie wyglądaliśmy jak drużyna i udało się grać w piłkę ręczną – przyznał trener zespołu z Kielc, Zygmunt Kamys. Po przerwie jego drużyna zmieniła też system obrony na 5-1. – Dobrze, że nam to zafunkcjonowało, tak i tak Andrzej Widomski nas ukąsił kilka razy, ale też współpraca z kołem w Płocku nie była taka jak wcześniej. Dało nam to wymierny efekt – dodał Kamys.

SMS ZPRP Płock – SMS ZPRP Kielce 34:35 (21:13)

SMS ZPRP Płock: Kwiatkowski, Kwasiborski, Węgliński – Kozłowski 1, Chalbicz 1, Hryniewicz 7, Mitruczuk 1, Górski 6, Drobik, Wojnecki 5, Blejsz, Widomski 11, Karpiński 2, Kruk

SMS ZPRP Kielce: Wysocki, Poźniak – Siekierka 1, Będzikowski 12, Makuła 2, Wiaderny 7, Wiatrzyk 1, Antolak, Rożnowski, Kacprzyński 2, Wawrzyniak 5, Majchrzak 1, Jarosz 1, Stempin, Kotliński 3