15 grudnia 2021

Kraków stolicą piłki ręcznej

Kraków już niebawem zostanie stolicą polskiej piłki ręcznej. Miasto będzie jednym z gospodarzy finałów mistrzostw świata mężczyzn, które w 2023 roku zorganizują Polska i Szwecja.

Impreza, która rozpocznie się za niespełna 400 dni, będzie największym wydarzeniem w dziejach naszego szczypiorniaka. Czołowi piłkarze ręczni świata odwiedzą Kraków, Gdańsk, Katowice oraz Płock. Gospodarzami turnieju będą także Małopolska oraz Śląsk.

Kraków ugości aż 21 z 61 spotkań turnieju, które odbędą się w naszym kraju. Swoje mecze rundy głównej – w przypadku awansu – rozegra tam reprezentacja Polski. – Wierzymy, że nasza drużyna powalczy w TAURON Arenie Kraków o awans do ćwierćfinału. To sukces, którego wypatrujemy od 2015 roku – podkreśla prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Henryk Szczepański.

Piłka ręczna w Krakowie ma długą historię. Zawodniczki Cracovii już w 1922 roku podjęły pierwsze próby gry w czeską hazenę. Do dziś tamtejszy zespół pozostaje jednym z najbardziej utytułowanych w dziejach naszego szczypiorniaka. Cracovia na podium mistrzostw kraju stała aż 30 razy.

Pejzaż krakowskiej piłki ręcznej zdobi wiele zasłużonych nazwisk. Są wśród nich m. in. Jan Wojciech Gmyrek, Alfred Kałuziński – obaj należeli do twórców sukcesu Hutnika Kraków, który w latach 1978-81 trzy razy sięgał po mistrzostwo Polski – Boguchwał Fulara, Zbigniew Gawlik, Jerzy Garpiel czy Sławomir Szmal. Krakowianinem jest obecny reprezentant Polski Arkadiusz Moryto.

– Zawsze chciałem wystąpić w rodzinnym mieście. Awans do rundy głównej i możliwość gry w Krakowie byłyby spełnieniem marzeń. Myśl o tym pojawiła się w mojej głowie podczas EHF Euro 2016. Już wówczas było widać, jak fantastyczna atmosfera panuje w TAURON Arenie – podkreśla Moryto.

Polacy, niesieni dopingiem kibiców, potrafili pokonać wówczas Serbów, Macedończyków, Francuzów i Białorusinów. Mecze drużyny prowadzonej przez Michaela Bieglera regularnie oglądało 14-15 tys. kibiców. To wynik nieosiągalny dla innych polskich obiektów. Właśnie spotkania rozgrywane w Krakowie sprawiły, że udało się podbić rekord frekwencji mistrzostw Europy.

– Wybór Krakowa, jako Miasta Gospodarza turnieju, był logiczny. EHF Euro 2016 pokazało, że TAURON Arena jest miejscem, gdzie nasi zawodnicy dostają skrzydeł. Nieprzypadkowo właśnie tam odnieśliśmy historyczne zwycięstwo nad mistrzami świata Francuzami – mówi Dyrektor Turnieju Grzegorz Gutkowski.

– Organizacja wydarzeń rangi światowej to najskuteczniejszy sposób na promocję Krakowa na arenie międzynarodowej. Jestem przekonany, że rozgrywane w styczniu 2023 mistrzostwa będą wielkim sukcesem nie tylko polskiego sportu, ale również Krakowa jako miasta gospodarza wielkich imprez sportowych – podkreśla Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Mistrzostwa świata potrwają od 11 do 29 stycznia 2023 roku. Sprzedaż biletów na mecze rozgrywane w naszym kraju rozpocznie się w połowie marca. Wtedy poznamy też oficjalną maskotkę turnieju.

Reprezentacja Polski udział w turnieju rozpocznie od rundy wstępnej w Katowicach. Spodek będzie miejscem ceremonii oraz meczu otwarcia mistrzostw świata. Nasza drużyna, w przypadku awansu, pojedzie do Krakowa. Tam rozegra się walka o awans do rundy finałowej. Gospodarzem turnieju o Puchar Prezydenta będzie Płock. Gdańsk ugości dwa ćwierćfinały oraz półfinał.

Narodowymi Dostawcami w naszym kraju są Eventim oraz Polska Organizacja Turystyczna. Kolejnych partnerów mistrzostw świata poznamy niebawem. Więcej informacji o turnieju można znaleźć na stronie www.handball23.com.

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest