16 stycznia 2022

Mordercza pogoń Zagłębia Lubin

W drugiej kolejce fazy grupowej Ligi Europy mistrzynie Polski MKS Zagłębie Lubin uległy na własnym parkiecie Les Neptunes de Nantes 26:27. Na minutę przed końcem meczu to podopieczne trenerki Bożeny Karkut były bliskie kompletu punktów.

Lubinianki przy wsparciu własnej publiczności zaczęły mecz nerwowo głównie za sprawą prostych błędów i fenomenalnej w pierwszej połowie reprezentantki Polski Adrianny Płaczek. Widać było, że francuska defensywa jest przygotowana na współpracę rozgrywających z Joanną Drabik. Grające szybko i agresywnie podopieczne Guilliama Sauriny już w pierwszych 10 minutach wypracowały sobie pięcio bramkową przewagę. Ale od 15 minuty wszystko zaczęło się zmieniać dla Zagłębia na lepsze. Miedziowe pod swoją bramką zaczęły grać agresywniej i zanotowały kilka przechwytów, które zamieniły na łatwe bramki z kontrataku. Na przerwę do szatni schodziły już tylko ze stratą jednej bramki.

Drugą połowę Les Naptunes de Nantes rozpoczęło dobrze i ponownie w pierwszych minutach lubinianki musiały gonić rywala. Ale grały już dużo lepiej mocno ograniczając własne błędy. Przełomowym momentem spotkania była 47 minuta. Licznie zgromadzeni kibice hali RCS w Lubinie po raz pierwszy na tablicy wyników zobaczyli remis. Od tego momentu rozpoczęła się istna wymiana ciosów. Znakomicie grały Brazylijka Patricia Matieli i Karolina Kochaniak- Sala. Na prawym skrzydle bezbłędna była Aneta Łabuda. W bramce Zagłębia tryb “zamurowane” włączyła Monika Maliczkiewicz i to wszystko dawało Zagłębiu dwu bramkowe prowadzenie na trzy minuty przed końcem meczu.

Niewykorzystany rzut karny Emili Galińskiej w końcówce spotkania i wykluczenie Karoliny Kochaniak- Sali sprawiły, że triumfatorki zeszłorocznej edycji Ligi Europy najpierw zdobyły bramkę kontaktową, a po błędzie liczby podań (gra pasywna Zagłębia) nie tylko straciły szanse na remis, ale przegrały po fantastycznym rzucie w ostatnich sekundach Norweżki Mari Finstad Bergum. Starcie Mistrzyń Polski z Les Neptunes de Nantes było widowiskiem polskich goalkeeperek. Obie reprezentantki Polski Maliczkiewicz i Płaczek zostały wybrane MVP tego meczu.

Kolejne starcie w Lidze Europejskiej już za 6 dni. 22 stycznia o godzinie 18.00 MKS Zagłębie Lubin zmierzy się na wyjeździe z SG BBM Bietigheim. Transmisja w aplikacji Eurosport Player.