13 lutego 2022

Pierwszy punkt Zagłębia w Lidze Europy

W meczu piątej kolejki Ligi Europy MKS Zagłębie Lubin zremisowało na własnym parkiecie z rumuńskim CS Minaur Baia Mare (23:23). Bramkę na wagę remisu zdobyła w ostatnich sekundach reprezentantka Polski Adrianna Górna.

Do ostatniego domowego meczu w europejskich pucharach Miedziowe przystąpiły bez Joanny Drabik, Emilii Galińskiej, Jovany Milojević, Kingi Jakubowskiej i Patrycji Świerżewskiej. Zaledwie dwanaście zawodniczek mogła wpisać do meczowego protokołu trenerka Bożena Karkut. Mimo osłabień i wąskiej kadry Zagłębie postawiło się faworytkom i przez całe spotkanie toczyło bardzo wyrównaną walkę z rywalem.

Lubinianki od pierwszych minut zaproponowały agresywną i kombinacyjną grę w obronie, która w pierwszych minutach sprawiała problemy Rumunkom. Wynik spotkania otworzyła rzutem z 6 metrów Patrycja Noga- jedyna nominalna obrotowa jaką miała w tym meczu do dyspozycji Bożena Karkut. Pierwsza połowa to istna wymiana cios za cios. W 15 minucie po bramce Karoliny Kochaniak- Sali był remis (7:7) i w następnym kwadransie żadna ze stron nie potrafiła sobie wypracować wyższego prowadzenia niż jedna bramka. W tej części gry Miedziowe zmarnowały dwa rzuty karne i popełniły kilka niewymuszonych błędów. Ten fakt sprawił, że do przerwy tablica wyników notowała remis (12:12).

W drugiej połowie scenariusz nie uległ zmianie. Mimo podjętego ryzyka i gry 7 na 6 w ataku Rumunkom nie udało się odskoczyć. Bardzo dobrze przez większość meczu funkcjonowała obrona mistrzyń Polski, a Monika Maliczkiewicz momentami wyczyniała w bramce rzeczy niemożliwe. O tym jak zacięty był to mecz niech świadczy fakt, że od stanu 20:20 w 51 minucie żadna ze stron nie zdołała zdobyć bramki przez 5 minut. Złą passe przełamała obrotowa Baia Mare – Yaroslava Burlachenko, ale najważniejszą bramkę tego meczu zdobyła Adrianna Górna. Skrzydłowa Zagłębia, w drugiej połowie grała głównie na rozegraniu i rzucając w ostatnich sekundach właśnie z tej pozycji zapewniła swojej drużynie rzutem na taśmę remis.

MKS Zagłębie Lubin – CS Minaur Baia Mare 23:23 (12:12)

MKS Zagłębie: Maliczkiewicz, Wąż – Górna 8, Zawistowska 3, Matieli 3, Łabuda 2, Grzyb 2, Kochaniak-Sala 2, Noga 2, Hartman 1, Miłek.

CS Minaur Baia Mare: Pandzić, Enache – Lavko 6, Laslo 6, Burlachenko 4, Fujita 2, Polocoser 2, Severin 1, Kerekes 1, Petrus 1, David, Cioca, Tanasie, De Souza, Zych, Tirle.