Strona główna | Handball Polska | Ukazał się nr 23 Handball Polska

Ukazał się nr 23 Handball Polska

 

Ukazał się nr 23 miesięcznika "Handball Polska". Magazyn jest dystrybuowany w sieci Kolportera i w salonach EMPiK. Dostępny będzie także w wybranych klubach zespołów ligowych. Nadal zamówienia, w tym na prenumeratę, można składać w siedzibie Związku.   

W najnowszym numerze tematem wiodącym są oczywiście Mistrzostwa Świata 2009 mężczyzn, które rozgrywane są w Chorwacji. Piszemy o przygotowaniach polskiej drużyny do tej imprezy, w tym o turnieju New Year’s Cup w Czechach. Przytaczamy słowa trenera Bogdana Wenty, ze w przypadku końcowego sukcesu jest gotów zrezygnować z prezydenckiego samolotu i może wracać do kraju na piechotę.

Styczniowy magazyn to dużo wywiadów z naszymi reprezentantami. Krzysztof Lijewski mówi m.in. o tym, że gra na środku rozegrania nie stanowi dla niego problemu i jak mu trener powie „idź na koło” to też tam pójdzie. Młodszy z barci Lijewskich przed meczami lubi się koncentrować słuchając zespołu Depeche Mode. Starszy z tego rodzeństwa, Marcin przed wyjazdem do Chorwacji nie chciał składać żadnych deklaracji odnośnie zajętego miejsca. Przyznał, że podobnie jak Mariusz Jurasik, chciałby na zakończenie kariery, zagrać ponownie w polskim klubie. Z kolei Karol Bielecki wyznał, że tytuł mistrza świata jest jego celem. Kolekcjonerzy posterów zapewne będą usatysfakcjonowani, gdyż zamieściliśmy zdjęcie polskiej reprezentacji wykonane tuż przed wylotem na MŚ 2009.

W obszernym wywiadzie z „Holendrem o polskim sercu”, Bertus Servaas wykłada swoją filozofię zbudowania w Kielcach klubu piłki ręcznej znanego w całej Europie. Przedstawicielem klubu, który także ma duże szanse na zdobycie medalu mistrzostw Polski w bieżącym sezonie jest Adam Wolański. Bramkarz Travelandu Olsztyn, mimo czterdziestki na karku, jest w życiowej formie.

Do Vive i Travelandu od jesieni może dołączyć Nielba Wągrowiec. Wielkopolski klub z 25-tysięcznego miasta po raz pierwszy w historii ma szanse na awans do krajowej elity. Na razie budżet w wysokości 800 tysięcy wystarcza. W ekstraklasie może być za mały. Dlatego w Nielbie już rozpoczęto poszukiwania sponsorów.

Podobne aspiracje ma kobiecy AZS Wrocław. Jak mówi jednak szkoleniowiec zespołu, Marek Karpiński zajęcie pierwszego miejsca w I lidze i zgłoszenie zespołu do ekstraklasy – to dwie różne sprawy. Musimy rozważać czy mamy zjeść obiad za 15 czy 18 złotych – wyjaśnia.

Polscy szczypiorniści decydując się na grę w zagranicznym klubie zazwyczaj wybierają kierunek zachodni. Tomasz Łukasik wybrał nietypowo, gdyż związał się kontraktem z ASE Dorkas, z którym wywalczył mistrzostwo Grecji.

W artykule „Mały Biały Domek” nasz reporter opisał spotkanie czterech pokoleń polskiego szczypiorniaka z okazji Jubileuszu Śląskiego Związku Piłki Ręcznej. Nazwiska Kazimierza Mieleszczuka, Zygmunta Nowaka, Sylwestra Haufe młodszym sympatykom piłki ręcznej niewiele mówią. Starszym zapewne zakręci się łezka w oku wspominając ich grę.   

W stałych rubrykach prezentujemy materiał szkoleniowy Wojciech Nowińskiego „Nauczanie gry obrotowego przy obronach wysuniętych” oraz tekst o tematyce psychologii autorstwa Jakuba B.Bączka „Psychologia płci a piłka ręczna”.

To oczywiście nie wszystkie tematy. Zapraszamy do lektury i dziękujemy za e-maile i listy. Proponowane pomysły postaramy się wykorzystać w następnych wydaniach naszego pisma.