20 lutego 2022

Maliczkiewicz show w Nantes

Na zakończenie fazy grupowej Ligi Europy mistrzynie Polski wygrały z Les Neptunes de Nantes 28:27. Porażka na własnym parkiecie zamknęła drogę Francuzkom do ćwierćfinału europejskich rozgrywek.

Triumfatorkom zeszłorocznej edycji LE do awansu wystarczył zaledwie remis. Dodatkowo do Nantes Zagłębie przyjechało zaledwie w 12-osobowym składzie z dorobkiem jednego punktu w fazie grupowej. Faworyt był zatem jeden i był nim zespół Adrianny Płaczek. Nie było to jednak tak oczywiste i jednostronne widowisko. Mistrzynie Polski od pierwszych do ostatnich minut walczyły o godne pożegnanie z europejskim parkietem. I zasłużenie pokonały czwarty zespół francuskiej Butagaz Energie.

Wynik meczu otworzyła z rzutu karnego Natalie Hagman. Szwedka wielokrotnie w tym starciu stawała na linii 7 metrów i ani razu nie zawiodła. Rzuty karne były jedynym elementem, który Les Neptunes de Nantes realizował perfekcyjnie. Zespół Guillama Sauriny prowadził zaledwie w pierwszej i czwartej minucie. Od stanu 3:3 Zagłębie przejęło inicjatywę i dyktowało warunki do końca spotkania. Fenomenalnie po raz kolejny broniła Monika Maliczkiewicz, która zakończyła zawody ze skutecznością 40 procent. Solidny występ zanotowała również powołana do reprezentacji Polski /B/ Emilia Galińska zdobywając w końcowych minutach bardzo ważne bramki z dystansu.

Miedziowe od początku do końca grały solidnie i konsekwentnie. Jedyny trudny moment nadszedł w 48 minucie. Zagłębie w krótkim czasie straciło trzybramkowe prowadzenie a tablica wyników pokazała remis (23:23). Mimo poważnych personalnych osłabień i wąskiego składu podopieczne Bożeny Karkut w kluczowych momentach tego spotkania nie pozwoliły rywalkom na przełamanie. Ostatnie 9 minut to ostra wymiana ciosów, która zakończyła się zwycięstwem mistrzyń Polski 28:27.

Les Neptunes de Nantes – MKS Zagłębie Lubin 27:28 (12:14)

Les Neptunes de Nantes: Płaczek, Andre – Hagman 10, Kpodar 4, Vaxes 4, Bergum 3, Loquay 2, Mitrović 2, Stromberg 1, Ardouin 1, Ondono, Nielsen, Dapina, Perrot, Mathon.

MKS Zagłębie Lubin: Maliczkiewicz, Wąż – Galińska 8, Noga 4, Łabuda 3, Kochaniak-Sala 3, Grzyb 3, Matieli 3, Górna 2, Zawistowska 1, Miłek.