7 kwietnia 2022

Duet Marina Duplii – Olena Pobedrina sędziami meczu Eurobud JKS Jarosław – MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski

W najbliższą niedzielę, 10 kwietnia, na parkietach PGNiG Superligi Kobiet zadebiutuje duet sędziowski Marina Duplii – Olena Pobedrina. Para z Ukrainy poprowadzi mecz pomiędzy Eurobudem JKS Jarosław a Piotrcovią Piotrków Trybunalski. To efekt uchwały Zarządu ZPRP, dopuszczający parę sędziowską z Ukrainy do pracy przy meczach na wszystkich szczeblach rozgrywkowych w Polsce w bieżącym sezonie.

24 lutego, w związku z agresją Rosji, rozgrywki piłki ręcznej na Ukrainie zostały zawieszone. Marina Duplii i Olena Pobedrina znalazły się w bardzo trudnej sytuacji, nie tylko ze względu na brak możliwości kontunuowania pracy sędziowskiej, ale przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo swoje i najbliższych.

Pomocną dłoń do swoich koleżanek wyciągnęły sędzie ZPRP i EHF Małgorzata Lidacka  i Urszula Lesiak, które wsparły  Marinę i Olenę w ich podróży do Polski i ułatwiły im odnalezienie się w nowej rzeczywistości.

Małgorzata i Urszula zaoferowały nam wielkie wsparcie. Ja do Polski przyjechałam jako pierwsza, Olena dołączyła do nas kilka dni później. Dziewczyny zapewniły nam wszystko, czego potrzebowałyśmy. Pomogły znaleźć mieszkanie, zorganizowały produkty pierwszej potrzeby, a nawet zadbały o to, by nasze dzieci mogły uczęszczać do szkoły. Jesteśmy im ogromnie wdzięczne za wsparcie – mówi Marina Duplii.

Po przyjeździe Ukrainek do Polski, sprawą zajął się Związek Piłki Ręcznej w Polsce.

Zdajemy sobie sprawę jak okrutna i brutalna jest dzisiejsza rzeczywistość dla Ukrainy. Kiedy tylko dowiedzieliśmy się, że Pani Marina i Olena są w Polsce, chcieliśmy dać im możliwość kontynuowania kariery w naszym kraju. Wystąpiliśmy z inicjatywą dodania ich do listy sędziów ZPRP i cieszę się, że Zarząd przychylił się do naszego wniosku – mówi Marek Janicki, Dyrektor Biura ZPRP.

Marina Duplii i Olena Pobedrina to doświadczone sędzie międzynarodowe Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej, regularnie powoływane na spotkania EHF Champions League i reprezentacji narodowych. Po prowadzeniu kilku meczów na niższych szczeblach rozgrywkowych w Polsce, przyszedł czas na pracę przy spotkaniach PGNiG Superligi Kobiet. Pierwszy mecz, który poprowadzą to starcie pomiędzy Eurobudem JKS Jarosław a MKS Piotrcovią Piotrków Trybunalski. Rywalizacja odbędzie się w niedzielę, 10 kwietnia o godzinie 16:30. Transmisja meczu w TVP Sport.

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest