Strona główna | Handball Polska | Ukazał się nr 22 Handball Polska

Ukazał się nr 22 Handball Polska

 

Ukazał się nr 22 miesięcznika "Handball Polska". Magazyn jest dystrybuowany w sieci Kolportera i w salonach EMPiK. Dostępny będzie także w wybranych klubach zespołów ligowych. Nadal zamówienia, w tym na prenumeratę, można składać w siedzibie Związku.   

W najnowszym numerze przybliżymy czytelnikom kaliskie obchody Jubileuszu 90-lecia piłki ręcznej w Polsce. Jest co wspominać zwłaszcza, że imprezie nadano szczególnie uroczysty wymiar. Do grodu nad Prosną przybyliwybitni zawodnicy i zawodniczki, działacze, politycy z pierwszych stron gazet przedstawiciele władz światowej – z prezydentem Hassmanem Mustafą – i europejskiej piłki ręcznej oraz Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Centralnym punktem programu był mecz Polska-Gruzja. Przed nim publiczność w hali Winiary Arena podziwiała barwny program muzyczno-artystyczny. W czasie wieczornej Gali Jubileuszowej prof. Janusz Czerwiński, przewodniczący Kapituły „Siódemki 90-lecia piłki ręcznej w Polsce” ogłosił nazwiska laureatów.

Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy ZPRP ponownie powierzył funkcję prezesa Andrzejowi Kraśnickiemu. Warto dodać, że delegaci jednogłośnie opowiedzieli się za takim wyborem. „Handball Polska” przeprowadził wywiad z prezesem Kraśnickim, który nie ukrywa, że w tej kadencji Zarząd czeka żmudna praca. Celem oczywiście jest awans polskich drużyn do Igrzysk w Londynie 2012. Po drodze trzeba jednak położyć większy akcent na kobiecą piłkę ręczną. Powrót szczypiorniaka do szkół ma także temu służyć.

Podczas Zgromadzenia Delegatów ZPRP marginalnie został potraktowany temat utworzenia ligi zawodowej. Rozmawiamy na ten temat z dyrektorem ds. sportowych Wisły Płock Łukaszem Szczuckim. Według niego za 2-3 lata w Polsce powstanie profesjonalna liga. Kluby muszą jednak zacząć ze sobą współpracować, aby ten pomysł mógł zostać zrealizowany.

Koniec grudnia to przede wszystkim czas świąt Bożego Narodzenia. Po raz pierwszy od wielu lat selekcjoner naszej narodowej kadry, Bogdan Wenta spędzi je w Polsce. Złożyliśmy wizytę w domu Państwa Wentów. Oprócz tematów sportowych pogawędka zeszła na ulubiony przysmak świąteczny trenera, kaczkę z jabłkami i śliwkami oraz na śpiewanie kolęda. Szkoleniowiec wyznał, że wychodzi mu to nie najgorzej, gdyż w czasach szkolnych był solistą w chórze.

Przypomnimy, niestety nieudany dla Polski, turniej preeliminacji Mistrzostw Świata 2009 kobiet. Nasze kadrowiczki mówią,  ze reprezentacja powinna się częściej spotykać, liga powinna być inaczej ułożona i  podporządkowana drużynie narodowej. Bo inaczej za kilka lat sytuacja może się powtórzyć. Czy ktoś wysłucha nasze zawodniczki?  

W stałych rubrykach prezentujemy materiał szkoleniowy Wojciech Nowińskiego „Krycie obrotowego” oraz tekst o tematyce psychologii autorstwa Jakuba B.Bączka „Obniżanie stresu w drużynie piłki ręcznej”.

Przybliżamy sylwetkę 47-letnioego Krzysztofa Płonki, najstarszego czynnego piłkarza ręcznego, grającego na szczeblu centralnym – w drugoligowym OSiR-ze Komprachcice. Jak on to robi? Ano właśnie. Wystarczy przeczytać.

Z wywiadów polecamy „Gra z sercem to nie wszystko”, w którym nowy szkoleniowiec Wisły Płock Klaus Oliver Jenssen przedstawia swoją filozofię prowadzenia zespołu.

To oczywiście nie wszystkie tematy. Zapraszamy do lektury i dziękujemy za e-maile i listy. Proponowane pomysły postaramy się wykorzystać w następnych wydaniach naszego pisma.