Strona główna | Handball Polska | Ukazał się nr 21 Handball Polska

Ukazał się nr 21 Handball Polska

 

Ukazał się nr 21 miesięcznika "Handball Polska". Magazyn jest dystrybuowany w sieci Kolportera i w salonach EMPiK. Dostępny jest także w wybranych klubach zespołów ligowych. Nadal zamówienia, w tym na prenumeratę, można składać w siedzibie Związku.   

Najnowszy numer w dużej części poświęcony jest Jubileuszowi 90-lecia piłki ręcznej w Polsce. Już na okładce zasygnalizowane zostały największe sukcesy polskiego szczypiorniaka. Daty 1976 (brązowy medal olimpijski), 1982 (brązowy medal mistrzostw świata), 1985 (brązowy medal młodzieżowych mistrzostw świata), 2002 (złoty medal młodzieżowych mistrzostw Europy) i wreszcie 2007 (srebrny medal mistrzostw świata) powinien znać każdy sympatyk tej dyscypliny w naszym kraju.

W listopadowym miesięczniku rekomendujemy Czytelnikom książkę, jakiej jeszcze na naszym rynku nie było. „90 lat piłki ręcznej w Polsce”, napisaną przez Władysława Zielenkiewicza, którą po prostu trzeba mieć w domowej bibliotece. Archiwalne fotografie doskonale oddają klimat wydarzeń sportowych sprzed kilkudziesięciu lat. Dzięki barwnym opisom możemy od nowa przeżywać emocje jakie wówczas towarzyszyły polskim drużynom.  

Przypominamy sylwetkę Andrzeja Szymczaka jednego z laureatów „Siódemki 90-lecia” ogłoszonej podczas uroczystej Gali Jubileuszowej w Kaliszu. Młodszym adeptom piłki ręcznej podpowiadamy, że o klasie Pana Andrzeja świadczy m.in. 10 meczów rozegranych w reprezentacji gwiazd IHF.  

Kończąca się kadencja obecnego Zarządu ZPRP skłoniła Bogdana Sojkina wiceprezesa ds. marketingu do napisania artykułu o podległej mu sferze w ramach działalności Związku. Przesłaniem artykułu jest zdanie iż „pierwszy krok w kreowaniu piłki ręcznej w Polsce jako silnej marki sportowej, został w ostatnich trzech latach uczyniony za sprawą głównie sukcesów sportowych reprezentacji mężczyzn, zawodników występujących w najsilniejszych ligach światowych oraz osobowości trenerów reprezentacji – Bogdana Wentę i Daniela Waszkiewicza przy wydatnej pomocy sponsorów PKO BP S.A. i PTC Era”.

W stałej rubryce „piłka ręczna z perspektywy psychologa” Jakub B. Bączek pisze o zajęciach uspołeczniających w zespole, czyli takich, które spowodują konsolidację drużyny, jego integrację i poprawią więzi interpersonalne w kontekście osiąganych wyników.     

Godny polecenia jest wywiad z prezydentem HSV Hamburg Andreasem Rudolphem, który wręcz deklaruje że kocha swoich Polaków, czyli braci Lijewskich. W jednej z jego wypowiedzi pada stwierdzenie, że kluby skupione w grupie G16 są bliskie opuszczenia EHF, gdyż za grę w Lidze Mistrzów muszą dostawać więcej pieniędzy. W tym gronie powinien znaleźć się także klub z kraju wicemistrza świata 2007, czyli z Polski. Grupa G16 jest przygotowana na wprowadzenie własnych rozgrywek już od następnego sezonu.

To oczywiście nie wszystkie tematy. Zapraszamy do lektury i dziękujemy za e-maile i listy. Proponowane pomysły postaramy się wykorzystać w następnych wydaniach naszego pisma.