20 czerwca 2022

Polska z brązowym medalem MŚ U18 w piłce ręcznej plażowej

Reprezentacja Polski kobiet U18 w piłce ręcznej plażowej po serii shoot out pokonała Węgierki 2:1, i tym samym wywalczyła brązowy medal na Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w Grecji. Złoto wywalczyły Hiszpanki, które w wielkim finale pokonały Niderlandy.

Zrobiły to! Polskie juniorki wywalczyły pierwszy w historii kobiecych młodzieżowych rozgrywek medal mistrzostw świata. Historia nieprawdopodobna, bo Polki na imprezę rozgrywaną w Heraklonie dostały się dzięki dzikiej karcie przyznanej na miesiąc przed rozpoczęciem turnieju. W małym finale drużyna Karoliny Pedy spotkała się z reprezentacją Węgier. To właśnie z Madziarkami Biało-Czerwone rozpoczęły rywalizację w greckim mundialu. 14. czerwca Węgierki zainkasowały pierwsze punkty w Grecji pokonując Polki 2:0. Sześć dni później polskie juniorki udowodniły, że w sporcie rzadko coś zdarza się dwa razy.

W pierwszym secie Węgierki zagrały koncertowo. Biało-Czerwonym niewiele wychodziło w pierwszej odsłonie meczu o brąz, ale na szczęście wszystko odmieniły w drugiej części widowiska doprowadzając do serii shoot outów. W tej Madziarki seryjnie myliły się w pojedynkach z polską bramkarką, a to oznaczało tylko jedno – brązowy medal mistrzostw świata.

Drużyna budowana od początku przez Karolinę Pedę, po raz pierwszy w historii młodzieżowej piłki ręcznej plażowej kobiet sięga po medal MŚ. To trzeci mistrzowski krążek dla Polski w beachhandballu. W 2017 roku, w Zagrzebiu, seniorki świętowały srebrny medal Mistrzostw Europy. Rok później młodzieżowa kadra mężczyzn dołożyła kolejny srebrny krążek do kolekcji. A 19. czerwca 2022 roku cieszyliśmy się z kolejnego wielkiego sukcesu polskiej plażówki.

Kolejnym miłym akcentem piaskowego mundialu w Grecji okazała się nominacja dla polskiej zawodniczki. Paulina Koźmińska została wybrana najlepszym obrońcą mistrzostw świata w Grecji. Nagroda fair play powędrowała do reprezentacji Grecji.

Węgry – Polska 1:2 /21:10, 15:16, 2:7/

Polska – Pentek, Lewalska – Gierszewska 14, Celka 7, Hołody 6, Rogalska 4, Kuźmińska, Bartkowiak, Herian