24 czerwca 2022

Bolesna porażka z Egiptem

Młodzieżowa Reprezentacja Polski kobiet przegrała w drugim spotkaniu fazy grupowej 25:27. Porażka z reprezentacją Egiptu komplikuje Biało-Czerwonym sprawę awansu do drugiej fazy turnieju, ale nie zamyka. Mecz o wszystko Polki zagrają jutro z Węgrami.

Wynik spotkania otworzyła rzutem ze skrzydła Patrycja Kozioł. Chwilę później najskuteczniejsza zawodniczka spotkania z USA Julia Niewiadomska podwyższyła prowadzenie na 2:0. Indywidualne wykluczenie dla Karoliny Jureńczyk sprawiło, że Egipcjanki w krótkim czasie nie tylko odrobiły straty, ale również wyszły na prowadzenie. Polki nie grały źle, ale w newralgicznych momentach popełniały proste błędy, które nie pozwalały im wyjść na prowadzenie. Po pierwszym kwadransie przegrywały 6:8 i ten stan utrzymywał się do 28 minuty.

W końcówce pierwszej połowy dwie skuteczne akcje zanotowały polskie skrzydłowe. Najpierw Daria Grobelna doprowadziła do remisu 13:13, a chwilę później Sara Szczukocka wyprowadziła Biało-Czerwone na prowadzenie 14:13. Ostatni atak pozycyjny pierwszej odsłony rywalki zamieniły na bramkę i do szatni obie ekipy zeszły z remisem /14:14/.

IHF fot. Sasa Pahic Szabo

Drugą połowę Polki rozpoczęły tak jak zakończyły pierwszą. Dwie skuteczne akcje z rzędu dały im dwubramkowe prowadzenie. Nie trwało to jednak długo. Ambitne Egipcjanki szukały swoich szans nie pozwalając podopiecznym Pawła Tetelewskiego na więcej niż jedna bramka przewagi. W 44 minucie po trafieniu z rzutu karnego Malak Seoudy był remis po 20. Dodatkowo na ławkę kar usiadła Paulina Kopańska. Osłabienia Polek nie wykorzystały rywalki. Bramki Jureńczyk i Niewiadomskiej dały ponownie dwubramkowe prowadzenie naszej reprezentacji /22:20/. Ten fakt wcale nie oznaczał spokojnej końcówki.

Kolejne wykluczenia /Świerżewska/ ułatwiły Egipcjankom ponowny kontakt. Na 8 minut przed końcem meczu tablica wyników ponownie wskazywała remis /23:23/. Ostatnie minuty spotkania to istny horror. Nieskuteczność Biało-Czerwonych w stuprocentowych sytuacjach dała prowadzenie Egipcjankom. Niewykorzystany rzut karny Niewiadomskiej na 5 minut przed końcem meczu skomplikował pogoń Biało-Czerwonych o pewny awans do drugiej fazy turnieju. Ten, w obecnej sytuacji, zagwarantuje młodzieżowej kadrze tylko zwycięstwo w jutrzejszym meczu z reprezentacją Węgier. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 14:30.

MVP spotkania wybrano bramkarkę Egiptu Osman Mennaallah.

Polska – Egipt 25:27 /14:14/

Polska – Suliga, Hypka – Jureńczyk 6, Niewiadomska 5, Szczukocka 5, Kopańska 3, Grobelna 2, Głębocka 2, Świerżewska 1, Kozioł 1, Pankowska, Grzesista, Pastuszka, Granicka