1 sierpnia 2022

Zwycięzcy XXVIII OOM Małopolska 2022

W dniach 25-27 lipca odbyła się w ramach XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży /OOM 2022/ w sportach letnich rywalizacja w piłce ręcznej plażowej, w kategorii juniorek i juniorów młodszych. OOM są integralną częścią państwowego Systemu Sportu Młodzieżowego i ogólnokrajową imprezą sportową o randze Mistrzostw Polski dla młodych sportowców.

Małopolska impreza rywalizację sportową zainaugurowała 17. czerwca golfem. Zakończy dopiero 14. sierpnia żeglarstwem. Rywalizacja toczy się w 20 dyscyplinach sportowych – kobiecych oraz męskich. Formuła zawodów oparta jest na ideowych, organizacyjnych i ceremonialnych wzorcach Igrzysk Olimpijskich. W Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w sportach letnich Małopolska 2022 bierze udział ponad 4 000 zawodniczek i zawodników.

Rywalizują oni w następujących dyscyplinach sportowych: golf, hokej na trawie, jeździectwo (WKKW, ujeżdżanie, skoki), kajakarstwo (klasyczne, slalomowe), kolarstwo (MTB, szosowe, torowe, BMX), lekkoatletyka, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, piłka nożna, piłka siatkowa plażowa, piłka ręczna plażowa, pływanie (pływanie artystyczne, pływanie synchroniczne, piłka wodna, skoki do wody), podnoszenie ciężarów, rugby, strzelectwo sportowe, tenis, triathlon, wioślarstwo, wspinaczka sportowa i żeglarstwo.

Do finałów OOM 2022 w piłce ręcznej plażowej zakwalifikowało się 16 województw, po osiem w kategorii kobiet i tyle samo w kategorii mężczyzn. Rywalizacja w pierwszej fazie toczyła się w dwóch grupach. Podział wyglądał następująco:

KOBIETY

Grupa A Grupa B

Małopolskie Wielkopolskie
Zachodniopomorskie Pomorskie
Dolnośląskie Mazowieckie
Śląskie Kujawsko- Pomorskie

Do finału imprezy wśród kobiet awans uzyskały województwa Zachodniopomorskie i Śląskie. Walka o brąz toczyła się między Mazowieckim i Wielkopolskim. Klasyfikacja końcowa oraz medale OOM 2022 prezentowały się następująco:

 1. Zachodniopomorskie
 2. Śląskie
 3. Mazowieckie
 4. Wielkopolskie
 5. Pomorskie
 6. Dolnośląskie
 7. Małopolskie
 8. Kujawsko-Pomorskie

W rywalizacji mężczyzn podział na grupy przedstawiał się tak:

MĘŻCZYŹNI

Grupa A Grupa B

Małopolskie Pomorskie
Dolnośląskie Zachodniopomorskie
Łódzkie Mazowieckie
Kujawsko – Pomorskie Opolskie

Do wielkiego finału OOM 2022 w Małopolsce awansowały województwa: Łódzkie i Małopolskie. O brązowy medal walczyły Pomorskie z Mazowieckim. Klasyfikacja końcowa i medaliści OOM wśród mężczyzn to:

 1. Małopolskie
 2. Łódzkie
 3. Pomorskie
 4. Mazowieckie
 5. Kujawsko-Pomorskie
 6. Dolnośląskie
 7. Zachodniopomorskie
 8. Opolskie

Województwo Małopolskie po raz kolejny pełniło rolę gospodarza Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Do tej pory dwukrotnie organizowało ją w sportach letnich – w 2009 i 2012 roku. Tegoroczna edycja była trzecią w historii. Rywalizacja w piłce ręcznej plażowej odbywała się na boiskach w Krakowie.

Oficjalna ceremonia otwarcia XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich Małopolska 2022 odbyła się 1 lipca w Muzeum Lotnictwa Polskiego, podczas której odczytano specjalne listy Marszałka Województwa Małopolskiego i Ministra Sportu i Turystyki. Ponadto, odczytano Apel Olimpijski przygotowany przez Polski Komitet Olimpijski. 

Łącząc ideę Olimpiady Młodzieży z ideą Wielkich Olimpiad – w roli zapalającej symboliczny znicz olimpijski wystąpiła Maria Sajdak -dwukrotna medalistka olimpijska w wioślarskiej czwórce podwójnej.

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest