5 sierpnia 2022

EHF EURO U18: Druga porażka Polaków w Podgoricy

Reprezentacja Polski juniorów przegrała drugie spotkanie fazy grupowej na EHF Euro U18 2022. Ambitna postawa Biało-Czerwonych nie została nagrodzona pierwszymi punktami. Reprezentacja Niemiec okazała się być ostatecznie lepsza o cztery bramki 29:33.

Polacy spotkanie z Niemcami rozpoczęli od dwóch nieudanych akcji. Pomylił się Krystian Marchewka i Oliwier Kamiński. Tym, który zapoczątkował zdobywanie bramek dla Biało-Czerwonych był Jakub Tokarz. W 10. minucie po jego trafieniu juniorzy przegrywali tylko 4:5. W drugim spotkaniu na Euro Polacy prezentowali się znacznie lepiej niż na inaugurację z Islandią. Kibicom mogła się podobać agresywna i mobilna gra w defensywie. Problem był inny – reprezentanci Niemiec świetnie radzili sobie w grze na kontakcie i to dało im dwubramkowe prowadzenie w pierwszym kwadransie meczu /5:7/.

Warto odnotować również czerwoną kartkę dla Georga Lowena w 13. minucie. W dalszej części spotkania Biało-Czerwoni zanotowali okres nieskutecznej gry. W trakcie niespełna dwóch minut rywale wyszli na czterobramkowe prowadzenie, i nasi reprezentanci ponownie byli zmuszeni gonić wynik. Bezbłędny w pierwszej połowie był z linii siedmiu metrów Patryk Wasiak. Kapitan reprezentacji Polski wykorzystał wszystkie cztery rzuty karne. Skuteczni byli również jego koledzy co sprawiło, że przed przerwą Polacy ponownie zbliżyli się do Niemców. Do szatni zeszli ze stratą zaledwie jednego trafienia.

Pierwsze minuty drugiej połowy to popis w bramce polskiego goalkeepera. Paweł Ciupa zastąpił w bramce Bartosza Szczepanika już w końcówce pierwszej połowy i decyzją sztabu szkoleniowego kontynuował spotkanie w drugiej odsłonie. To była dobra decyzja, bo Ciupa zanotował kilka ważnych interwencji. Na kwadrans przed końcem meczu tablica wyników wskazywała remis po 22. Na dwie minuty przed końcem 28:31.Podopieczni Rafała Bernackiego ambitnie walczyli o pierwsze punkty na Euro, ale ostatecznie ze zwycięstwa w drugim dniu Mistrzostw Europy U18 cieszyli się nasi zachodni sąsiedzi.

Najlepszym zawodnikiem w reprezentacji Polski w meczu Polska – Niemcy został wybrany Krystian Marchewka. Teraz Polaków czeka dzień wolny. W niedzielę zagrają ostatni mecz fazy grupowej. Rywalami 7. sierpnia będą Węgrzy.

Polska – Niemcy29:33 /14:15/

Polska – Szczepanik, Ciupa, Pieńkowski – Wasiak 7, Welcz 4, Kamiński 3, Wierzbicki 3, Tokarz 3, Mielczarski 3, Sladkowski 2, Wątroba 1, Rybarczyk, Jaworski, Wierzbicki, Koc, Curzytek