24 października 2022

BHT Petra Płock klubowym mistrzem Europy!!!

W miniony weekend zakończyły się Klubowe Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej plażowej. Na najwyższym stopniu podium stanęła płocka Petra. Byczki z Kowalewa Pomorskiego rywalizację w turnieju zakończyły na czwartym miejscu.

Tegoroczna edycja Turnieju Mistrzów rozgrywana była na sąsiadującej z Maderą, portugalskiej wyspie Porto Santo w dniach 20-23 października. Mistrz Polski w kategorii mężczyzn trafił do grupy A. Do dalszej fazy turnieju Petra awansowała z pierwszego miejsca w grupie notując na tym etapie jedną porażkę.

W ćwierćfinale pewnie wygrała z Mistrzem Niemiec Die Otternasen /2:0/, ale w półfinale z Mistrzem Hiszpanii nie było już tak łatwo. Zwycięzcę pierwszego seta wyłoniła akcja po golden goal. Marcin Miedziński wygrał wznowienie i Petra nie zmarnowała szansy. Scenariusz drugiej odsłony był niemal identyczny jak pierwszego seta, tyle że z happy endem dla Hiszpanów. Do wyłonienia finalisty potrzebna była zatem seria shoot-outów. W niej bohaterem był Krystian Matusiak. 21-latek obronił dwie próby Hiszpanów i zapewnił Polakom miejsce w finale.

Rywalem do złota Klubowych Mistrzostw Europy był węgierski Salgotarjani Strandepitok BHC. Madziarów płocczanie pokonali bez większych problemów. Pierwszego seta wygrali 20:14. W drugim było ciut ciężej, ale Petra wytrzymała presję i zasłużenie sięgnęła po złoto, notując w całym turnieju zaledwie jedną porażkę.

Z kolei droga Mistrzyń Polski do strefy medalowej na Porto Santo była bardziej wyboista. BHT Byczki Kowalewo Pomorskie fazę grupową rozpoczęły od zwycięstwa 2:1 nad Balonmano Play Alcala a bilans końcowy miały podobny do naszych panów – dwa zwycięstwa jedna porażka. Do fazy głównej awansowały z drugiego miejsca, a w tej nie wygrały żadnego meczu, i do ćwierćfinału z Mistrzem Niemiec – Bruder Ismaning – przystępowały w roli underdoga.

Historia po raz kolejny pokazała, że w sporcie niemożliwe nie istnieje. Podopieczne Roberta Bejgiera i Alicji Łukasik pokonały Niemki 2:0 i znalazły się w najlepszej czwórce turnieju. W półfinale uległy OVB Beach Girls /0:2/. Pierwszego seta kontrolowały Madziarki, ale w drugim zwycięstwo było na wyciagnięcie ręki. Niestety Polkom nie udało się doprowadzić do serii shoot-out i utytułowane Madziarki cieszyły się z biletu do finału.

O porażce w półfinale Byczki musiały szybko zapomnieć, bo mecz o brąz rozegrały tego samego dnia o godz. 16:00. Rywalem w tym starciu był GEA A.M. Team Almeria. Hiszpanki okazały się być poza zasięgiem Mistrzyń Polski i BHT Byczki Kowalewo Pomorskie rywalizację w Klubowych Mistrzostwach Europy zakończyły na miejscu czwartym.

W klasyfikacji nagród indywidualnych w Porto Santo także mieliśmy swoje akcenty. Najskuteczniejszym zawodnikiem turnieju w kategorii mężczyzn został zawodnik BHT Petry Płock Bartosz Wojdak. Gracz Petry, który jest również reprezentantem Polski w całym turnieju zdobył 151 punktów. Z kolei finał Klubowych Mistrzostw Europy Kobiet poprowadził polski duet sędzi Weronika Łakomy i Sylwia Bartkowiak. Gratulujemy!