30 czerwca 2008

Gorzów ustrzelił snajpera

Nowy gorzowski zawodnik Marcin Skoczylas to król strzelców pierwszej ligi. – Chciał się sprawdzić w elicie, chwilę z nami trenował, pokazał się z dobrej strony, mam nadzieję, że nam mocno pomoże – powiedział trener AZS AWF Michał Kaniowski. Piłkarz zawarł z gorzowskim klubem dwuletnią umowę – informuje „Gazeta Wyborcza Gorzów”.

Początkowo wydawało się, że Skoczylas przejdzie do Gorzowa dopiero w grudniu, na drugą rundę ekstraklasy. W MTS Chrzanów (szósta drużyna I ligi w grupie, w której nie było AZS AWF) zawodnik miał jeszcze ważny kontrakt, a kwota odstępnego (ok. 40 tys. zł) była dla gorzowian zaporowa. Ostatecznie jednak kluby dogadały się, dotychczasowy pracodawca dość znacznie opuścił cenę i najlepszy strzelec pierwszej ligi grupy B (190 goli) jest w Gorzowie (razem z żoną i z dzieckiem) na dwa lata od początku sezonu 2008/09. Ma niespełna 25 lat, mierzy 188 cm i waży 96 kg.

Całe życie grałem w pierwszej lidze i wiem, że przede mną najważniejsze sportowe wyzwanie w karierze, ale koniecznie chciałem je podjąć, podnosić swój poziom – powiedział Skoczylas tuż po podpisaniu kontraktu z AZS AWF. – Chciałbym być jedną z wyróżniających się osób w drugiej linii gorzowskiego zespołu, nadal rzucać sporo bramek na dobrej skuteczności i pomóc mojej nowej drużynie w utrzymaniu się w ekstraklasie. Wszyscy w tej chwili trafiamy do najbardziej wymagającego grona, jesteśmy beniaminkiem. Jedno mogę chłopakom obiecać. Tak jak oni mam zamiar walczyć o każdy centymetr boiska – dodał Skoczylas, który może grać na wszystkich trzech pozycjach na rozegraniu.

Marcin Skoczylas jest jednym z czterech nowych zawodników, zatrudnionych w tym miesiącu przez AZS AWF. Inni z tej grupy to wychowanek, bramkarz Krzysztof Szczęsny (powrót z Niemiec), skrzydłowy zdegradowanego do II ligi Stelmetu Zielona Góry – Paweł Baran i obrotowy z MMTS Kwidzyn – Bartosz Janiszewski. Nowe kontrakty podpisali również wszyscy zawodnicy z podstawowego składu, którzy wywalczyli awans do I ligi.

Skład AZS AWF nie jest zamknięty. Być może w klubie  pojawi się jeszcze jeden obrotowy, Krzysztof Kubillas (21 lat, 206 cm), zawodnik o znakomitych warunkach fizycznych z Vive Kielce. W grę wchodzi także transfer bardzo doświadczonego bramkarza. Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć (potwierdzają to również fora internetowe o piłce ręcznej) AZS AWF rozmawia z byłym reprezentantem Polski (również z Kielc), 36-letnim Rafałem Bernackim.

O ewentualnym zatrudnieniu bramkarza nie chcę rozmawiać, dopóki to nie stanie się faktem – powiedział kierownik sekcji AZS AWF Wiesław Kuhnert.Na pewno będą trenować z nami dwaj skrzydłowi, Jarosław Tomiak z SMS Gdańsk oraz zawodnik występujący ostatnio w Holandii (Paweł Janas z Den Haag). Jeden z nich, po ocenie trenera, zostanie w Gorzowie.

Trenera Michała Kaniowskiego zapytaliśmy o jego dalsze losy. Wiemy, że szkoleniowiec bardzo włączył się w działania, które miałyby poprawić sytuację finansową AZS AWF. Zabezpieczyć drużynie pieniądze na regularne wypłaty, tak jak przez prawie cały ostatni sezon. Tym razem jednak koszty utrzymania zespołu są nieporównywalnie większe. – To się należytym chłopakom, którzy za czapkę śliwek tak zażarcie walczyli i wywalczyli coś wielkiego, ekstraklasę dla Gorzowa – opowiadał szkoleniowiec. – Nie mogłem zostawić ich samych sobie. Cały czas jednak niepokoi mnie, że organizacyjnie zostajemy bardzo daleko w tyle za pozostałymi. Co ze mną? 7 lipca na pewno stawię się na pierwszym treningu, a wtedy zobaczymy. To jest dla mnie bardzo trudna decyzja. Jeszcze daję sobie tydzień na spokojne przemyślenia.
Sztab trenerski z poprzedniego sezonu (Kaniowski, Dariusz Molski i Marek Kozielski) dokładnie rozplanował już cały okres przygotowań do nadchodzących rozgrywek. AZS AWF treningi rozpoczyna na swoich obiektach, 21 lipca zawodnicy ruszają na pięć dni do Lubniewic, a nie jak wcześniej planowano do Karpacza (tak krótki wyjazd w góry nie ma większego sensu), gdzie oprócz zajęć w terenie będzie również dużo ćwiczeń na hali. W ostatnim dniu obozu gorzowianie pojadą na dwa pierwsze sparingi do Lubina, gdzie zagrają z wicemistrzem Polski Zagłębiem. 30 lipca Zagłębie przyjedzie na dwa mecze do Gorzowa. Potem AZS AWF czeka silnie obsadzony turniej w Kwidzynie, w dniach 4-14 sierpnia obóz w Babimoście, a tam sparingi z Pogonią Szczecin i Nielbą Wągrowiec. Gorzowianie wyjadą jeszcze na spotkania do Czech (za rywali będą mieli Chrobrego Głogowi oraz dwie drużyny z tamtejszej ekstraklasy), zagrają z Miedzią Legnica i Grunwaldem Poznań.

Próbą generalną przed ligą będą rozgrywane w ostatnich dniach sierpnia w Rzeszowie akademickie mistrzostwa Polski (AZS AWF broni srebra). A potem, 6 września wielkie święto w Gorzowie – mecz ekstraklasy z mistrzem kraju Wisłą Płock.


Ireneusz Klimczak, Kamil Siałkowski

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest