Strona główna | Handball Polska | Ukazał się nr 16 “Handball Polska”

Ukazał się nr 16 “Handball Polska”

 

Ukazał się nr 16 miesięcznika "Handball Polska". Magazyn będzie dystrybuowany w sieci Kolportera i w salonach EMPiK. Nadal zamówienia, w tym na prenumeratę, można składać w siedzibie Związku. Numer majowy z oczywistych względów w dużej części poświęcony jest Olimpijskiemu Turniejowi Kwalifikacyjnemu we Wrocławiu.

Impreza z udziałem piłkarzy ręcznych Argentyny, Islandii, Szwecji i Polski zapowiada się bardzo ciekawie. Grają cztery zespoły, dwa awansują. Czy wśród nich będą Białoczerowni? Chyba nikt z sympatyków kibicujących wicemistrzom świata nie dopuszcza myśli, że drużyny Bogdana Wenty może zabraknąć na Igrzyskach w Pekinie.

O wrocławskim turnieju rozmawiamy z Grzegorzem Tkaczykiem, Marcinem Lijewskim i trenerem Danielem Waszkiewiczem. Przygotowania do tego turnieju zakłóciła rezygnacja – niemal w ostatniej chwili – reprezentacji Ukrainy ze sparingów z naszymi szczypiornistami. W zamian odbędą się mecze Polska – Reprezentacja Ligi. Trzon drużyny All Stars Ekstraklasy stanowią zawodnicy, którzy grali w tegorocznym finale o mistrzostwo Polski – Wisły Płock i Interferie Zagłębie Lubin.

Piłkarze tych zespołów ponownie stworzyli niezapomniane widowisko. Pięciomeczowa rywalizacja o złoty medal – podobnie jak przed rokiem – była doskonałą promocją piłki ręcznej. Przeciwnicy play off chyba ostatecznie stracili argument, że ten system nie przystaje do naszych realiów. Zresztą liczne głosy trenerów dobitnie przemawiają na korzyść takiego a nie innego wyłaniania najlepszych drużyn w kraju. Ligowe rozgrywki ocenia trener mistrzów Polski Bogdan Zajączkowski.

Wraz ze zdobyciem mistrzowskiego tytułu powraca pytanie, czy mistrza Polski stać na wyjście z grupy Ligi Mistrzów? Działacze Wisły odgrażają się, że im pierwszym to się uda. Zobaczymy. Szczerze tego życzymy.

Nie zapominamy też o paniach. Drużyna Zenona Łakomego meczami z Kazachstanem przygotowuje się do potyczki z Portugalią w kwalifikacjach do mistrzostw Europy. Kobieca kadra została trochę przemeblowana, a największe zmiany zaszły w bramce. Z jakim skutkiem wkrótce się o tym przekonamy.

W numerze przedstawiamy złotych medalistów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży – piłkarzy Wisły Płock i zawodniczki MTS Kwidzyn. Na drugim biegunie wieku piszemy o Memoriale Oldbojów Jana Olszówki.

Przypominamy w jakich warunkach przygotowywała się reprezentacja Polski, która w Montrealu zdobyła brązowy, jedyny jak dotąd, medal olimpijski dla naszej dyscypliny. Trudno to sobie dziś wyobrazić, ale ówczesni kadrowicze skoszarowani byli w schronisku górskim, w jednej sali, w której spali na piętrowych łóżkach.

W cyklu „Jak zmienić oblicze polskiej piłki ręcznej” wypowiadają się Marcin Kobylarz (prezes AZS Politechnika Koszalińska) i Marek Witkowski (dyrektor sportowy Wisły Płock).

To oczywiście nie wszystkie tematy. Zapraszamy do lektury i dziękujemy za e-maile i listy. Proponowane pomysły postaramy się wykorzystać w następnych wydaniach naszego pisma.