21 stycznia 2023

Ciekawy dzień w Pucharze Prezydenta

To był bardzo emocjonujący dzień podczas turnieju o Puchar Prezydenta IHF, który odbywa się w płockiej ORLEN Arenie! Reprezentacja Maroka pokonała Algierię rzutem w ostatnich sekundach meczu i odniosła historyczne, pierwsze zwycięstwo z tym zespołem (28:27), a Tunezja niespodziewanie zwyciężyła z Macedonią Północną 33:28.

Pierwsza połowa premierowego sobotniego spotkania, w którym zmierzyły się reprezentacje Algierii i Maroka, była naprawdę wyrównana. Żadna z ekip nie dała rywalom odskoczyć na więcej, niż jedną bramkę. Trzeba też przyznać, że obie drużyny miały problemy ze skutecznością. Dopiero pod koniec pierwszej połowy to Algierczycy, którzy jeszcze nigdy nie przegrali z Marokiem, zbudowali trzybramkową przewagę, a partia zakończyła się wynikiem 15:13.

W drugiej połowie Maroko grało niedokładnie, ale trzeba też mieć na uwadze, że świetnie spisywali się bramkarze obu zespołów, którzy niejednokrotnie bronili rzuty nawet z sytuacji sam na sam. Rywale Algierczyków z czasem poprawili swoją grę i doprowadzili do remisu 23:23. Mecz zrobił się naprawdę ciekawy, szczególnie w końcówce. Mimo że Algieria ponownie prowadziła już trzema trafieniami, to Maroko doprowadziło do remisu, a w ostatnich sekundach meczu Yassine Belhou zdobył zwycięskiego gola na 28:27! To było pierwsze zwycięstwo tego zespołu z Algierią w historii!

– Pozostaje mi pogratulować Marku zwycięstwa, bo po prostu na nie zasłużyli. My jesteśmy zawiedzeni, w końcówce meczu wszystko zaprzepaściliśmy. Nie zachowaliśmy koncentracji, żeby dobrze bronić i w konsekwencji przegraliśmy to spotkanie – mówi Hichem Daoud z Algierii.

Faworytem meczu Macedonii Północnej z Tunezją był pierwszy z tych zespołów, ale niespodziewanie to Afrykańczycy dominowali w pierwszych minutach spotkania. Prowadzili już 5:0, a pierwszą bramkę Macedończycy zdobyli dopiero w szóstej minucie. Z czasem zaczynali pokazywać swoją wyższość – bardzo szybko niwelowali stratę (7:9). Choć Tunezja miała jeszcze zryw i Macedonia nie zdołała wyrównać przed przerwą (16:14 dla Tunezji).

Remis mieliśmy dopiero w 34. minucie, a zespół z Bałkanów wyszedł nawet na prowadzenie 19:18. Zdenerwowany trener Tunezji poprosił o czas dla swojego zespołu. Drużyna z Afryki jednak polepszyła swoją grę w obronie i… znów grała lepiej (24:21). Macedonia ewidentnie nie mogła złapać swojego rytmu, a Tunezja to wykorzystywała. W 53. minucie prowadziła już 28:23! Afrykański zespół niespodziewanie wygrał to spotkanie 33:28, a niewielu kibiców spodziewało się takiego zakończenia tego meczu.

– Zagraliśmy dziś bardzo dobrze. W poprzednim meczu popełnialiśmy trochę błędów, ale na treningach ciężko pracowaliśmy, żeby je zniwelować. Naszym celem było zwycięstwo i tego dokonaliśmy. Ta wygrana otwiera nam możliwość gry w finale turnieju, więc teraz to będzie nasz cel – mówi Mehdi Harbaoui, zawodnik Tunezji.

Niedzielne zmagania w ORLEN Arenie rozpoczną się nieco wcześniej, niż do tej pory. O godz. 13 Korea Południowa zagra z Chile, a start meczu Urugwaju z Arabią Saudyjską o godz. 15.30.

Gospodarzami MŚ 2023 są Katowice, Województwo Śląskie, Kraków, Małopolska, Płock, Mazowsze i Gdańsk (w Polsce) oraz Goteborg, Malmo, Sztokholm, Kristianstad i Jonkoping (w Szwecji). Narodowym Dostawcą turnieju w naszym kraju są Ministerstwo Sportu i Turystyki, Grupa Wirtualna Polska, Suzuki, Deloitte, Grupa LUX MED oraz Eventim, który prowadzi dystrybucję biletów na to wydarzenie. Sprzedaż wejściówek trwa. Więcej informacji na www.handball23.com.

Algieria – Maroko 27:28 (15:13)

Algieria: Yahia Zemouchi, Khalifa Ghedbane – Zoheïr Naïm, Noureddine Hellal 1, Bounab Hani Abderrafik 1, Hichem Daoud, Wail Melazem, Benhalima Nori Selim 2, Djedid Yacine 3, Hichem Kaabeche, Sofiane Bendjilali 5, Mokhtar Kouri 1, Abrous Rayane, Rahim Abdelkader 2, Réda Arib 1, Ayoub Abdi 7, Bastien Khermouche 4, Sami Douchet. Trener: Gherbi Rabah.

Maroko: Alae Laaroussi, Jamal Ouaali – Reida Rezzouki 3, Mohamed Bentaleb 2, Mohamed Zaher, Hicham El Hakimy 4, Redouane Braout, Ryad Lakbi, Nacym Fougani, Mohammed Ezzine 3, Amine Harchaoui 5, Yassine Belhou 3, Hassan El-Kachradi 2, Mehdi Ismaïli Alaoui 3, Saïd El Makki 2, Nabil Slassi. Trener: Noureddine Bouhaddioui.

Macedonia Północna – Tunezja 28:33 (14:16)

Macedonia Północna: Nikola Mitrevski, Martin Tomovski – Dejan Manaskov 7, Igor Gjorgiev 2, Filip Taleski 3, Nikola Markoski, Filip Kuzmanovski 7, Nenad Kosteski 3, Goce Georgievski 1, Mihajlo Mladenovikj, Tomislav Jagurinovski, Ivan Djonov 1, Marko Stojkovikj, Petar Atanasijevikj 1, Martin Serafimov 1, David Savrevski, Pavle Atanasijevikj, Kostadin Petrov, Žarko Peševski 1. Trener: Aco Jonovski.

Tunezja: Assil Nemli, Yassine Belkaied – Ghazi Ben Ghali 4, Bilel Abdelli, Oussama Rmiki 1, Youssef Maaraf 4, Abdelhak Ben Salah, Issam Rzig, Hazem Bacha, Tarek Jallouz 5, Ghassen Toumi 1, Noureddine Maoua 1, Jihed Jaballah, Mohamed Darmoul 8, Mehdi Harbaoui, Anouar Ben Abdallah 1, Islem Jbeli 4, Oussama Boughanmi 4. Trener: Patrick Cazal.