19 grudnia 2007

W Azji sędziowano nie fair

Rada Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF) zdecydowała o powtórzeniu olimpijskich turniejów kwalifikacyjnych – mężczyzn i kobiet – w Azji, anulując tym samym wyniki zawodów rozegranych w sierpniu i wrześniu tego roku.
Powodem decyzji IHF były podejrzenia o manipulowanie wynikami przez sędziów. Szczególne kontrowersje wzbudził otwierający męski turniej w Japonii mecz, w którym Kuwejt pokonał uchodzącą za faworyta Koreę Płd. 28:20. W dniu meczu organizatorzy zadecydowali, że spotkanie zamiast pary niemieckiej będą prowadzili sędziowie z Jordanii. Pokonani niezadowoleni z pracy sędziów z tego kraju złożyli protest zarówno do IHF, jak i do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl). Działacze a także zawodnicy Koreańskiej Federacji po turnieju demonstrowali przed ambasadą Kuwejtu w Seulu, a także przed Koreańskim Komitetem Olimpijskim.

Prasa japońska następnego dnia skrytykowała tendencyjne sędziowanie. „To nie jest sport. To bardzo poważna sprawa, która nie dotyczy tylko jednego kraju” – ocenił Ichichara Narijuki, wiceprezydent Japońskiej Federacji Piłki Ręcznej. Więcej światła na wydarzenie rzuca fakt, iż prezydentem Azjatyckiej Federacji Piłki Ręcznej jest … Kuwejtczyk Sheikh Ahmad al-Fahd al-Sabah.

Turniej wygrała drużyna Kuwejtu z kompletem punktów i wywalczyła prawo startu w przyszłorocznych igrzyskach w Pekinie. Korea Płd. z jedną porażką była druga i o prawo startu olimpijskiego musiałaby rywalizować w dodatkowym turnieju. 


"Ta wiadomość to najlepszy prezent świąteczny. Chętnie jeszcze raz zagram z Kuwejtem i mam nadzieję, że teraz nie będzie wątpliwości kto jest lepszy" – powiedział występujący w niemieckim Hamburgerze SV Koreańczyk Kyung-Shin Yoon.

Powtórzony zostanie także turniej kwalifikacyjny kobiet. W sierpniu tego roku awans olimpijski w Ałmatach wywalczyła drużyna Kazachstanu, wyprzedzając lepszym bilansem bezpośrednich meczów Koreę Płd. i Japonię. W decydującym meczu Koreanki pokonały ekipę gospodarzy 32:31, a awans zapewniłoby im zwycięstwo różnicą czterech bramek.

W powtórzonym turnieju kobiet oprócz trzech wymienionych ekip zagra także Katar. Wygranie tych zawodów przez Koreę Płd. (6. miejsce MŚ) zapewniłoby Polsce miejsce w turnieju kwalifikacyjnym, bez czekania na zdobycie przez Angolę Pucharu Afryki. Zwycięstwo Japonii z kolei zmieniłoby skład Turnieju 2. IHF wkrótce ogłosi więcej informacji na temat planowanych zawodów azjatyckich.     

Zarówno turniej mężczyzn, jak i kobiet mają się odbyć  do końca stycznia 2008 roku. Jego zwycięzcy zapewnią sobie udział w igrzyskach w Pekinie.

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest