5 czerwca 2023

Trenerzy o SMS Cup. “Awans do LC podniósł rangę turnieju”

Za nami już czwarta edycja turnieju SMS Cup, która tym razem odbyła się w Kielcach. O rozegranych meczach, turnieju i możliwości awansu zwycięzcy SMS Cup do Ligi Centralnej porozmawialiśmy z trenerami SMS ZPRP Płock – Marcinem Markuszewskim oraz SMS ZPRP Kwidzyn – Dariuszem Tomaszewskim.

IV edycję SMS Cup zwyciężyła czwarty raz z rzędu drużyna SMS ZPRP Kielce. Trzecie miejsce w turnieju zajęli zawodnicy SMS ZPRP Kwidzyn, którzy w meczu o miejsce na podium pokonali SMS ZPRP Płock 31:21. – Do IV edycji turnieju SMS Cup przygotowanie naszego zespołu trwało praktycznie dwa tygodnie, rozpoczęło się po weekendzie majowym. Wtedy rozpoczęliśmy pracę treningową połączonych roczników 2005 i 2006. Rocznik 2005 w naszej szkole liczy 12 zawodników i przystępując do turnieju w Kielcach był przeciążony urazami, występując w I lidze i wspierając rocznik 2004 (1 zawodnik nie przyjechał, natomiast 2 już nie zagrało w meczu o 3 miejsce w niedzielę). Natomiast rocznik 2006 występował na poziomie II ligi. Na bazie tych dwóch roczników i ich umiejętności techniczno-taktycznych musieliśmy przygotować zespół naszej szkoły do udziału w tym prestiżowym turnieju – mówi trener SMS ZPRP Kwidzyn, Dariusz Tomaszewski. – Natomiast bardzo się cieszymy z niedzielnego występu o 3. miejsce z zespołem SMS ZPRP Płock. Nie jest łatwo przeobrazić mentalnego podejścia do sportu w ciągu jednego dnia po tak ciężkim doświadczeniu wynikowym w sobotę, tym bardziej, że drużyna z Płocka zagrała bardzo dobre wyrównane spotkanie z Reprezentacją Czech.

– W ostatniej edycji wygrał zespół zdecydowanie najlepszy z zawodnikami o największych umiejętnościach, ale również, co bardzo ważne najbardziej doświadczony i ograny. W moim zespole jest tylko pięciu chłopców z rocznika wiodącego (2005), z których szansę na regularne występy w I lidze miało do tej pory 2-3 chłopców. Reszta to zawodnicy o rok młodsi występujący dotychczas w II lidze także wszystko jeszcze przed nimi – mówi trener SMS ZPRP Płock, Marcin Markuszewski.

Jak prezentuje się poziom turnieju? – Każdy trener, który bierze udział w grze zespołów, za które odpowiada czy ogląda w TV o takich zawodach może mieć różne zdanie, co do poziomu gry danych drużyn czy wyszkolenia indywidualnego zawodników. Na pewno jest to dla tych młodych zawodników duże dodatkowe doświadczenie grać w formule organizacji Superligi i jeszcze na halach dwóch najlepszych klubów w Polsce. Moim zdaniem turnieje SMS CUP powinny też odbywać się w Kwidzynie, ponieważ tam też jest umiejscowiona placówka SMS i też jest drużyna Superligi. Do tej pory IV edycje turnieju były rozgrywane w Kielcach i Płocku przy okazji meczów o Mistrzostwo Polski czyli przysłowiowej „świętej wojny”. Ale przecież placówki SMS-u z Kielc i Płocka nie są drużynami tych dwóch klubów seniorskich. Uważam, że bardzo dobrze ze daje się możliwość sprawdzenia w takiej rywalizacji innym drużynom i klubowym i reprezentacyjnym. Do tej pory udział w turnieju wzięły udział drużyny MKS Zagłębie Lubin, Port Service Wybrzeże Gdańsk oraz Reprezentacja Czech U-18 – przyznaje Dariusz Tomaszewski.

W ostatniej edycji SMS Cup nastąpiła zmiana w rozgrywkach i zwycięzca turnieju awansuje do Ligi Centralnej. Jak ta zmiana wpłynęła na samą rywalizację turnieju? – Awans do Ligi Centralnej zdecydowanie podniósł rangę SMS Cup. Mam nadzieję, że w przyszłości wzrośnie również zainteresowanie kibiców, ale przede wszystkim menagerów i przedstawicieli klubów. Przy obecnej możliwości gry w Lidze Centralnej nasuwa się pytanie jak obiektywnie wyłonić zwycięzcę spośród trzech szkół SMS (brak możliwości rozegrania i sprawdzenia się w meczu każdy z każdym)? W tym roku takiego problemu nie było, bo jeszcze raz trzeba podkreślić, że chłopcy z SMS Kielce górowali nad każdym zespołem – podkreśla trener SMS ZPRP Płock.

– Taka dodatkowa ewentualność gry na poziomie wyższym na pewno jest dodatkową motywacją dla zawodników. Jest to ciekawy pomysł i zobaczymy jak się sprawdzi. Gra z bardziej doświadczonymi zawodnikami i drużynami daję efekty rozwoju sportowego na plus młodym zawodnikom. Zawsze drużyny SMS-ów będą młodsze i mniej doświadczone. Zależy tylko jaki poziom sportowy będzie prezentowała aktualna drużyna SMS-u, która będzie występowała w Lidze Centralnej. Kilkanaście lat temu jak był jeden SMS Gdańsk również występował w jednej I lidze czyli na drugim poziomie rozgrywek i te młode zespoły sobie radziły – dodaje Dariusz Tomaszewski.

W IV edycji turnieju SMS Cup po raz pierwszy udział wzięła drużyna z zagranicy – reprezentacja Czech U18. SMS ZPRP Płock zagrał z tym zespołem w półfinale i po wyrównanej rywalizacji Czesi wygrali 21:17. – Każdy zespół, który zmusza drużynę przeciwną do maksymalnego zaangażowania i wysiłku jest pożądany, obojętnie czy z Polski czy z zagranicy naszego kraju. Potyczka z reprezentacją Czech była bardzo ciekawa i pożyteczna, co prawda zespół był wielką niewiadomą. Bardzo ciężko było przygotować się do meczu z tym przeciwnikiem, więc przede wszystkim trzeba było skupić się na sobie i swoich założeniach taktycznych w ataku i obronie. W tej edycji turnieju myślę, że pomysł na włączenie takiego zespołu sprawdził się w 100% – podkreśla trener płockiego zespołu, Marcin Markuszewski.

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest