26 lutego 2007

Półrocze zakończyć awansem do MŚ

Bramkarka Weronika Mieńko (Sośnica Gliwice), rozgrywająca Sylwia Lisewska (Piotrcovia) i skrzydłowa Natalia Szyszkiewicz (Ruch) to zawodniczki, które zostały powołane, przez trenera Zenona Łakomego, w miejsce kontuzjowanych koleżanek do kadry. Reprezentacja Polski przygotowuje się do turnieju o Puchar Śląska.

W imprezie (2-4 marca Katowice i Ruda Śląska) weźmie udział drużyna aktualnego wicemistrza świata – Rumunia oraz Ukraina i Białoruś. Termin turnieju został zmieniony (z listopada na marzec), aby można było ustrzec się ewentualnych błędów przed play offem. W kwalifikacjach do mistrzostw świata, w czerwcu, zmierzymy się z Serbią, która w eliminacjach do ME 2006 pokonała właśnie Rumunię.     

Fot ZPRP/ Jerzy Noszczak, Kinga Polenz, Iwona Łącz i Iwona Niedźwiedź-Cecotka.

Według ostatnich informacji na Białorusi piłka ręczna spotkała się z dużą przychylnością prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Reprezentacje – męska i kobieca – mogą liczyć praktycznie na nieograniczone finansowanie ze strony państwa pod kątem przygotowań do Igrzysk Londyn 2012. Wszystkie wyniki osiągane przez drużyny juniorskie i młodzieżowe tego kraju zdają się potwierdzać te wiadomości.

„Na pewno byśmy chciały wygrać ten turniej – powiedziała najlepsza zawodniczka ostatniej edycji turnieju o Puchar Śląska, Kinga Polenz. – Najgroźniejszym rywalem na pewno będzie Rumunia, z Białorusią jeszcze nie grałyśmy”.

„Ten turniej ma za zadanie poszerzyć nasze grono w zespole. Obojętnie w jakim składzie zagramy, to pokażemy na co nas stać i będziemy chciały wygrać” – słowa koleżanki potwierdziła Iwona Łącz, kapitan zespołu.

W poniedziałek kadrowiczki przeszły w Warszawie kompleksowe badania w Centralnym Ośrodku Medycyny Sportowej i Akademii Wychowania Fizycznego. 

”Jak zawsze nie obyło się bez kontuzji. Kaja Załęczna ma złamaną rękę. Karolina Siódmiak w sobotnim meczu Pucharu EHF stłukła sobie biodro. Po badaniach lekarskich okazało się, że Monika Stachowska i Małgorzata Sadowska mają problemy ze zdrowiem” – powiedział podczas konferencji prasowej Jerzy Noszczak szef wyszkolenia ZPRP. – Po raz kolejny gry w kadrze odmówiła Edyta Chudzik. Trener widział ją jako jedną z młodszych, obiecujących obrotowych. Zawodniczka tłumaczy się niemożnością pogodzenia występów w reprezentacji ze studiami”.

Szef  wyszkolenia uprzedzając pytania dziennikarzy dodał, że na zgrupowanie nie zostały powołane Izabela Duda, Gabriela Kornacka czy Dagmara Kowalska, gdyż trener Łakomy w dalszym ciągu szuka zawodniczek, które poprowadzą grę reprezentacji w stylu preferowanym podczas ostatnich Mistrzostw Europy.

„Nie mamy rzetelnej komunikacji między klubami a Związkiem. Musimy do tego tematu wrócić, jeśli zamierzamy osiągnąć dobry wynik podczas finałów mistrzostw świata we Francji. Na linii trener klubowy – trener kadry musi być szybki przepływ informacji. Nie ma co po raz kolejny roztrząsać tematu, co jest ważniejsze, klub czy reprezentacja?” – dodał Noszczak. – Nie mamy podejrzeń co do złych intencji szkoleniowców klubowych, ale są takie przypadki, że kadra – można powiedzieć – czasami się zbiera ze zbyt dużą improwizacją”.

Wyniki z ME’2006 i MŚ’2007 (mężczyzn) pomogły Związkowi w ten sposób, iż z Ministerstwa Sportu zostaną przekazane dodatkowe środki na szkolenie w kontekście przygotowań olimpijskich. „W kwietniu kobiecą reprezentację czeka jeszcze turniej w Rumunii, później po lidze odbędzie się cały cykl przygotowań do play offów. Półrocze chcemy zakończyć awansem do mistrzostw świata – podsumował Noszczak.

Fot. ZPRP/ Iwona Niedźwiedź-Cecotka wraca do kadry po wyleczonym urazie kciuka.

Krystalizuje się skład kadry szkoleniowej kobiecej reprezentacji. Asystentem trenera będzie szkoleniowiec Łącznościowca Szczecin Grzegorz Gosciński, a lekarz Zbigniew Nowosadzki potwierdził chęć dalszej współpracy.

„Nie jest tak dobrze jakbym chciała – odparła Iwona Cecotka-Niedźwiedź zapytana czy po kontuzji kciuka nie ma już śladu – W drużynie jest dużo debiutantek. To kolejny etap przygotowań do eliminacji i trzeba to wykorzystać jak najlepiej. To, że nie ma wielu czołowych zawodniczek mam nadzieję nie wpłynie na naszą grę. Postaram się powtórzyć osiągnięcie z ostatniego meczu przeciw Rumunii w Pucharze Świata, w którym zdobyłam 10 bramek”.

mas

SKŁAD REPREZENTACJI POLSKI         PROGRAM TURNIEJU       POPRZEDNIE EDYCJE TURNIEJU

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest