5 grudnia 2006

O wyjście z grupy ME

Już tylko kilkanaście godzin dzieli reprezentację Polski od wylotu na mistrzostwa Europy kobiet, które w dniach 7-17 grudnia odbędą się w Szwecji. Zdaniem wielu fachowców w imprezie zagramy w najmocniejszej grupie – z Niemcami, Norwegią i Słowenią. Wyjście z niej do dalszych gier byłoby sporym sukcesem ? uważa trener polskiej reprezentacji, Zenon Łakomy.

?Występujemy tam jaka czwarta drużyna, co nie znaczy, że musimy się z tym zgadzać. Patrząc na formę zespołu ona rośnie, dziewczyny są naładowane ambicją przeciw uznanym na świecie firmą. Jeśli zdrowotnie wytrzymamy, to powinniśmy powalczyć? ? powiedział polski szkoleniowiec.
W spotkaniu z przedstawicielami mediów udział wzięli m.in. Jerzy Noszczak i dwie zawodniczki, kapitan reprezentacji ? Iwona Łącz i Karolina Siódmiak. Tłumy dziennikarzy na konferencji w siedzenie ZPRP świadczą o tym, że w Polsce nastała moda na gry zespołowe.

W Goeteborgu przyjdzie nam rywalizować z uznanymi firmami. ?W drugim w kolejności meczu zmierzymy się z Norwegia, której w ciągu 20 lat tylko dwukrotnie nie było na podium najważniejszych imprez światowych. Drużyna przez 13 lat jest prowadzona przez tę sama trenerkę. Kiedy nie zakwalifikowali się do igrzysk w Atenach, to nikt tam nie wpadł na pomysł, aby wybrać nowego trenera. Wówczas ona sama zbudowała nowy zespół, oparty na ośmiu zawodniczkach urodzonych w 1980 r. Norwegia z roku na rok będzie grała znakomicie. To zdecydowany faworyt naszej grypy? ? ocenił Łakomy.

Polski trener uzupełnił wypowiedź, iż ze względu na to, że 10 lat pracował w Niemczech (pierwszy rywal), to dlatego dość dobrze zna mentalność Niemców i ich oczekiwania wobec tego zespołu ? piątego na świecie. Polski sztab szkoleniowy dysponuje masą materiałów na temat tego przeciwnika. Nawet zapisem wideo z dwumeczu sprzed kilku dni z Hiszpanią.

Słowenki są trzecim kandydatem do awansu wymienianym przez fachowców w naszej grupie. To reprezentacja – oparta na zespole Krimie Lublana, który praktycznie od wielu lat dociera do finałów Klubowych Mistrzostw Europy – z plejadą znakomitych zawodniczek. ?Moim zdaniem jedynym mankamentem tej drużyny jest przeciętna wieku, ponad 30 lat. Jest to jakaś mała nadzieja, że od strony wytrzymałości ten zespół będzie nadwątlony, gdy stanie naprzeciw nam? ? dodał trener.

?Pierwszy mecz będzie najważniejszy. Pokaże nam co dalej. W przypadku wygranej na pewno będzie się nam łatwiej grało. Nie dopuszczam do siebie myśli o przegranej? ? powiedziała Siódmiak.

Jerzy Noszczak wyraził opinię, że pomysł na grę i jej styl w wykonaniu reprezentacji pod wodzą nowego trenera powinien zadowolić Związek, kibiców i dziennikarzy. ?Jestem przekonany, że będziemy mogli analizować grę w stosunku do czołówki światowej. Mistrzostwa Europy są dla nas przejściowe w stosunki do mistrzostw świata. Marzę o tym, aby nasz zespół przeszedł w dobrym stylu gry z pozytywnym wynikiem. Oceniliśmy go w Ministerstwie Sportu na 8-12 miejsce. To ma być zaliczka na Francję, które to mistrzostwa świata będą decydowały o kwalifikacjach do igrzysk olimpijskich? ? ocenił szef wyszklenia ZPRP.

Dodał, że nasza kobieca reprezentacja nie jest jeszcze w stanie dobrze grać całych meczów, ale na razie jedynie ich fragmenty. Te fragmenty są już długie, ale na mistrzostwach dobrze trzeba wypaść w ośmiu spotkaniach. Jego zdaniem dyspozycję trzeba stabilizować. Od strony formalnej na początku 2007 roku Związek będzie musiał przeprowadzić konkurs na stanowisko trenera, gdyż Ministerstwo warunkowo zgodziło się zatrudnić Łakomego do końca br.

Reprezentacja Polski na ME wraz z numerami

Bramkarki:
1-Sabina Kubisztal (Zagłębie Lubin).
12-Iwona Łącz (Sośnica Gliwice),
16-Magdalena Chemicz (SPR Safo ICom Lublin),

Rozgrywające:
3-Dorota Malczewska (SPR Safo ICom),
8-Dagmara Kowalska (Vfl Oldenburg, Niemcy),
10-Karolina Siódmiak (Le Havre, Francja),
14-Karolina Kudłacz (HC Lipsk, Niemcy),
15-Agata Wypych (Piotrcovia),
17-Izabela Duda (Storhamar Handball, Norwegia),

obrotowe:
2-Aleksandra Jacek (Zagłębie),
7-Ewa Damięcka (SPR Safo ICom).

Skrzydłowe:
4-Kaja Załęczna (Zagłębie),
5-Agnieszka Jochymek (Zagłębie),
6-Hanna Strzałkowska (Piotrcovia).
9-Małgorzata Majerek (SPR Safo ICom),
11-Kinga Polenz (Piotrcovia),

Rezerwowe:
Małgorzata Sadowska,
Lucyna Wilamowska (AZS AWFiS Gdańsk),
Gabriela Kornacka (Hand Olimpic Club, Francja).

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest