5 lipca 2024

OME: 13. miejsce Polek na koniec turnieju

Piątkowym meczem ze Słowacją reprezentacja Polski juniorek młodszych zakończyła udział w Otwartych Mistrzostwach Europy Kobiet do lat 16, które odbyły się w szwedzkim Goeteborgu. Ostatniego dnia zmagań Biało-Czerwone rozegrały pasjonujący mecz i wygrały z rówieśniczkami ze Słowacji wynikiem 22:21, dzięki czemu zakończyły mistrzostwa na 13. lokacie.

Słowacja – Polska 21:22 (11:13)

Polska: Maćkowiak, Żurawska – Kuchczyńska 3, Kościańska, Bliszczyk, Sadowska, Litwiniuk 1, Lubecka 3, Jankowska, Tobolewska 2, Cielątkowska 1, Trochimczyk 2, Grużewska, Worożańska 3, Purzyńska 1, Urbaniak 6.

Otwarte Mistrzostwa Europy Kobiet do lat 16 wystartowały w poniedziałek 1 lipca. W ramach fazy grupowej Biało-Czerwone juniorki młodsze (kadra złożona z zawodniczek urodzonych w 2008 roku lub młodszych) pod wodzą trenera Andrzeja Niewrzawy rozegrały cztery mecze. Najpierw przegrały ze Szwecją (18:23), Francją (19:24) i Portugalią (15:16), by na końcu pewnie triumfować w starciu z Turcją (22:10).

W efekcie Polki w Grupie C zajęły czwarte miejsce. Niezależnie jednak od zajętej pozycji, każda z uczestniczących drużyn miała rozegrać w turnieju osiem spotkań. Po dwa najlepsze zespoły z każdej grupy awansowały do rundy głównej, a drużyny z dalszych miejsc miały walczyć o lokaty od 9 do 20.

W ramach drugiej fazy mistrzostw Polki trafiły do nowopowstałej Grupy H. W ten sposób kolejnymi rywalkami Biało-Czerwonych zostały rówieśniczki z Rumunii, Czech i Cypru. Nasze kadrowiczki zaczęły od zwycięstwa nad Rumunkami (28:26), następnie wyraźnie uległy Czeszkom (18:27), a na koniec rozbiły Cypryjki (33:13).

Sześć punktów zgromadzonych w Grupie H zapewniło Polkom trzecie miejsce, co oznaczało, że w piątek Biało-Czerwone miały zagrać o 13. lokatę w mistrzostwach przeciwko Słowacji. Co ciekawe, drużyny te zmierzyły się pod koniec 2023 roku w Szaflarach w ramach Turnieju Nadziei Olimpijskich. Wynikiem 33:21 wygrały Słowaczki.

Tym razem polsko-słowackie starcie przybrało zupełnie inny przebieg. Od początku spotkania obie drużyny prowadziły bardzo wyrównaną grę, a z biegiem czasu inicjatywę przejęły Polki. Podopieczne trenera Niewrzawy na przerwę schodziły z dwiema bramkami zaliczki (13:11). Niestety, po zmianie stron obraz meczu zmienił się o 180 stopni. Spotkanie wciąż było zacięte, jednak od tego momentu ton rywalizacji nadawały Słowaczki, które doprowadziły do remisu, a następnie wyszły na prowadzenie (20:19). Gdy wydawało się już, że Słowaczki nabierają wiatru w żagle, Polki potrafiły jednak wspaniale zareagować i odwrócić losy meczu. Po pasjonującej końcówce nasze reprezentantki wygrały 22:21!

Wynik piątkowego meczu oznacza, że Polki Otwarte Mistrzostwa Europy Kobiet do lat 16 zakończyły na 13. lokacie, notując bilans czterech zwycięstw i czterech porażek. Najskuteczniejszą zawodniczką w naszych szeregach na przestrzeni całego turnieju była Lena Urbaniak (28 goli).

Otwarte Mistrzostwa Europy Kobiet do lat 16 były pierwszą młodzieżową imprezą z udziałem reprezentantów Polski, która czeka nas w trakcie okresu wakacyjnego. Jeszcze w lipcu odbędą się Mistrzostwa Europy Mężczyzn do lat 20, a w sierpniu – Mistrzostwa Europy Mężczyzn do lat 18.

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest