Strona główna | Piłka Plażowa | Plażówka zostanie dyscypliną olimpijską?

Plażówka zostanie dyscypliną olimpijską?

 

Dziś wieczorem w Lozannie rozegrane zostaną pokazowe mecze gwiazd piłki ręcznej plażowej. Wydarzenie obserwować będą prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach i członkowie władz MKOl. Organizatorem jest Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej, a jednym z sędziów prowadzących zawody będzie Polka Joanna Brehmer. To kolejny krok w kierunku włączenia piłki ręcznej plażowej do programu Igrzysk Olimpijskich w roku 2024.

/Fot. Axel Heimken (EHF)

Pierwszym etapem było wprowadzenie dyscypliny do programu Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich, które w 2018 roku odbędą się w Buenos Aires w Argentynie, gdzie „plażówka” zastąpi halową odmianę szczypiorniaka.

Dlatego Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej we współpracy z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim, szwajcarskim Kantonem Vaud oraz Miastem Lozanna zdecydowała się na przybliżenie piłki ręcznej plażowej najważniejszym działaczom światowego ruchu olimpijskiego.

     

Do udziału w meczach pokazowych zaproszeni zostali zawodnicy oraz zawodniczki reprezentujący najmocniejsze na świecie w tej dyscyplinie sportu drużyny narodowe – medalistów zakończonych przed dziesięcioma dniami mistrzostw Europy oraz Brazylijki i Brazylijczyków, czyli mistrzynie i mistrzów świata. Zostali oni podzieleni na cztery ekipy, nazwane Orion, Vega, Syriusz i Mira za gwiezdnymi konstelacjami, pod wie kobiece i dwie męskie.

/Fot. JKM

– Zaproszenie do Lozanny to dla mnie ogromne wyróżnienie – mówi Joanna Brehmer, która pojechała do Szwajcarii w roli sędziny. Podczas czempionatu Starego Kontynentu Polka pełniła już bowiem funkcję delegata EHF.

Na początku imprezy kilka słów wstępu wygłosi prezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej Hassan Moustafa, następnie reguły i przepisy piłki ręcznej plażowej przybliży zebranym Burak Tezcan – członek komisji IHF ds. plażówki.

Wpierw mecz pokazowy rozegrają drużyny kobiece, po których na plac gry wyjdą drużyny męskie. Całe przedsięwzięcie odbędzie się na malowniczej plaży Jeziora Lemańskiego, nieopodal stadionu imienia Pierre’a de Coubertin.

Jan Korczak-Mleczko