Strona główna | ZPRP | Walne Zgromadzenie Delegatów ZPRP

Walne Zgromadzenie Delegatów ZPRP

 

W dniu 30 czerwca 2015 r. w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego odbyło się III Zwyczajne Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Delegatów Związku Piłki Ręcznej w Polsce władz kadencji 2012-2016.
Obrady rozpoczęły się od wprowadzenia sztandaru Związku Piłki Ręcznej w Polsce oraz odegrania Mazurka Dąbrowskiego, zebranie otworzył prezes Andrzej Kraśnicki. Uczestnicy Zgromadzenia minutą ciszy uczcili osoby, które odeszły w minionym roku z groma środowiska piłki ręcznej.

Do Prezydium Walnego Zgromadzenia wybrani zostali Michał Spieszny (przewodniczący), Waldemar Salis (zastępca przewodniczącego), Edyta Suchy (sekretarz).
Do Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej wybrani zostali  Mieczysław Grzybowski (przewodniczący), Sławomir Kołodziej, Marcin Połeć. Do Komisji Uchwał i Wniosków wybrani zostali Jan Chudzikiewicz (przewodniczący),  Przemysław Mańkowski Ryszard Mańko. 
Uchwałą Zarządy ZPRP na wniosek Kapituły  Odznaczeń i Medali – Odznakę Diamentową z Wieńcem „Za Zasługi dla Piłki Ręcznej” wręczono Boguchwałowi Fularze i Zbigniewowi Naglakowi.

Sprawozdanie podsumowujące działalność Zarządu ZPRP w ostatnim roku przedstawił prezes Andrzej Kraśnicki. Sternik Związku wspomniał o mistrzostwach Europy mężczyzn do lat 19, które odbyły się w Gdańsku i Gdyni w roku 2014. Impreza przygotowana i przeprowadzona przez pracowników ZPRP zakończyła się sukcesem organizacyjny i finansowym. Aktualnie największym wyzwaniem jest właściwe przygotowanie do Euro 2016 seniorów.- Władze EHF niezwykle wysoko, w tym losowanie finałowych grup Euro 2016, oceniają nasze działania z czego jesteśmy dumni. Na kongresie EHF w Dublinie otrzymaliśmy wyróżnienie Top Organizer – Najlepszy Organizator Imprez Piłki Ręczne w Europie  – podkreślił prezes Kraśnicki. Sternik ZPRP zaznaczył, że budżet Euro 2016 przekracza roczny budżet ZPRP. Z tego względu bardzo pomocne są umowy z miastami-gospodarzami tej imprezy i regionem Małopolska. 
Przy realizacji tego zadania bardzo pomocna jest umowa z renomowaną firmą Deloitte, która przygotowała zasady wydatkowania pieniędzy oraz strukturę organizacyjną obsługującą to wydarzenie. Kolejna umowa będzie podpisana z firmą z zakresu działalności medialnej – Dentsu. – To co robimy wymaga dużych nakładów finansowych. Bez wsparcia Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz sponsora strategicznego Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwo nie byłaby możliwa organizacja imprez na najwyższym poziomie – dodał prezes Kraśnicki. 

Ostatni rok był bardzo dobry pod względem osiągniętych wyników przez zespoły narodowe. Seniorzy zdobyli brązowy medal mistrzostw świata w Katarze, a seniorki awansowały do finałów imprezy tej rangi w Danii. Drużyny Vive Tauron Kielce i Orlen Wisła Płock doskonale zaprezentowały się w Lidze Mistrzów, a zawodniczki Pogoni Baltica Szczecin dotarły aż do finału Challenge Cup. 
– Słabiej oceniamy poziom reprezentacji w kategoriach młodzieżowych. Systematycznie pracujemy nad tym, aby to się zmieniło. Duże środki przekazujemy na plażową piłkę ręczną. Czynione są starania, aby ta dyscyplina weszła do programu igrzysk olimpijskich w sportach plażowych – dodał prezes Kraśnicki. 
ZPRP od sezonu 2016/2017 planuje rozgrywki w najwyższej klasie rozgrywkowej mężczyzn przekształcić w Ligę Zawodową. Dlatego najbliższy sezon będzie służył przygotowaniom, aby prawa marketingowe i telewizyjne przekazać podmiotowi, który będzie obsługiwał te rozgrywki. 

Istotnym czynnikiem działalności Związku jest współpraca międzynarodowa. ZPRP ms podpisane umowy z federacjami z Hiszpanii, Kuwejtu, USA i Iranu. We wrześniu br. będzie podpisane porozumienie ze szwedzką federacją, która wspólnie z polską stroną planuje zorganizować mistrzostwa świata seniorów w roku 2023. O wspólnej kandydaturze opowiadał przedstawiciel firmy Dentsu, Jan Mosiejczuk. Gotowe są już hasło i grafika tego przedsięwzięcia. Do organizacji imprezy planowanych jest osiem miast, w tym pięć w Polsce: Gdańsk, Katowice, Kraków, Gliwice i Łódź. Dentsu ma bardzo ambitne plany z tzw. social media np. powstanie kanału mediowego TV dedykowanemu piłce ręcznej oraz wirtualnego muzeum piłki ręcznej z zasobów IHF i krajowych federacji. 
Komisja Mandatowo-Skrutacyjna przedstawiła protokół stwierdzający prawomocność Walnego Zgromadzenia, w którym uczestniczyło 62 na 76 delegatów uprawnionych do głosowania, co stanowiło 81,58% i oznaczało, że osiągnięto kworum.
I Wiceprezes i dyrektor biura ZPRP Henryk Szczepański przedstawił sprawozdanie finansowe ZPRP za 2014 rok wraz z opinią biegłego rewidenta.
/ Fot. J. Gucma

Sprawozdanie podsumowujące działalność Komisji Rewizyjnej ZPRP, która w omawianym okresie zebrała się dziesięciokrotnie, przedstawił przewodniczący, Zbigniew Tarczykowski.
Następnie delegaci przez głosowanie przyjęli sprawozdanie Komisji Rewizyjnej ZPRP, sprawozdanie finansowe ZPRP za 2014 rok sprawozdanie Zarządu ZPRP oraz zaaprobowali uchwałę w sprawie zwiększenia funduszu własnego ZPRP. Przegłosowano również zmiany w „Statucie ZPRP” oraz zmiany w „Regulaminie dyscyplinarnym ZPRP”.
Pod koniec spotkania Marcin Herra, wiceprezes ZPRP, Dyrektor EHF EURO 2016, Marketingu i Rozwoju, przedstawił informację w sprawie statusu przygotowań do EHF Euro 2016. Z ważnych wiadomości dla polskich kibiców jest ta, że po 15 września br. do sprzedaży może trafić nowa pula biletów, o ile poszczególne federacje krajowe nie wykorzystają przysługujących im 10% wejściówek.