Strona główna | Rozgrywki Młodzieżowe | Wielki szczypiorniakowy finał – start!

Wielki szczypiorniakowy finał – start!

 

Wystartował wielki finał IV edycji ogólnopolskiej akcji Szczypiorniak na Orlikach – Festiwal Piłki Ręcznej PGNiG Dzieciom, popularyzującej piłkę ręczną w szkołach podstawowych! Mecze zostaną rozegrane na Orlikach i boiskach otwartych w Krakowie. Za nami uroczyste otwarcie turnieju finałowego z udziałem reprezentantów Polski – brązowych medalistów MŚ! Mecze o medale zaplanowano na 20 czerwca, przy okazji meczu towarzyskiego seniorów Polska – Dania.

 „Szczypiorniak na Orlikach” jest programem mającym na celu popularyzację piłki ręcznej wśród dzieci, młodzieży, a także nauczycieli wychowania fizycznego w szkołach podstawowych. Organizatorami i pomysłodawcami akcji są Związek Piłki Ręcznej w Polsce, sponsor strategiczny polskiej piłki ręcznej – firma Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Zwycięzców wojewódzkich kwalifikacji poznaliśmy na przełomie maja i czerwca. Wojewódzkie turnieje finałowe rozegrano m.in. w Krakowie, Wrocławiu oraz Katowicach, a więc miastach gospodarzach styczniowych mistrzostw Europy seniorów!

Zwieńczeniem turniejów eliminacyjnych jest właśnie Festiwal Piłki Ręcznej PGNiG Dzieciom, który odbywa się w dniach 18-20 czerwca 2015 roku w Krakowie.

Mecze o medale zostaną rozegrane 20 czerwca, tuż przed meczem towarzyskim w Kraków Arenie, gdzie Biało-czerwoni, brązowi medaliści MŚ w Katarze podejmą wicemistrzów Europy Duńczyków! To właśnie w tej pięknej, nowoczesnej hali Polacy rozgrywać będą wszystkie mecze w ramach EHF Euro 2016!

Być może wśród młodych zawodniczek i zawodników rywalizujących na Orlikach znajdują się następcy Karoliny Kudłacz, Sławomira Szmala, Aliny Wojtas czy Michała Jureckiego?

– Możliwość zobaczenia na żywo gwiazd piłki ręcznej, znanych dotąd z ekranów telewizorów, to dla tych dzieciaków ogromne przeżycie, już od kilku tygodni mówią tylko o tym – zgodnie podkreślają trenerzy młodych szczypiornistów.

Finałowy turniej oficjalnie otworzyli Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Andrzej Kraśnicki, przedstawiciel Ministerstwa Sportu i Turystyki Maciej Pliszka oraz pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. sportu Janusz Kozioł.

Uroczyste otwarcie było okazją do zamienienie paru słów, wzięcia autografu lub zrobienia wspólnego zdjęcia ze sportowym idolami młodych piłkarek i piłkarzy ręcznych. Gośćmi specjalnymi uroczystego otwarcia byli bowiem trener Michael Biegler, zawodnicy oraz członkowie sztabu szkoleniowego reprezentacji Polski! Dzieciaki najpierw obserwowały trening kadry, a potem ustawiły się w długiej kolejce po autografy.

Z każdą kolejną edycją akcja zyskuje na popularności! W tym roku liczba uczestników przekroczyła 16.000 dzieci! W pierwszej odsłonie Szczypiorniaka na Orlikach przed trzema laty udział wzięło 6.000 młodych adeptów piłki ręcznej.

Szczypiorniak na Orlikach to ważny etap szerokiego planu wprowadzania piłki ręcznej do programów nauczania w szkołach podstawowych i zachęcania do gry w szczypiorniaka na otwartych boiskach, poza halami. Założeniem programu jest pokazanie nauczycielom sportu, że warto na zajęciach WF grać w piłkę ręczną! Dyscyplinę, która uczy współpracy, zespołowości, hartuje ducha, wszechstronnie rozwija fizycznie, a jednocześnie daje możliwość wspaniałej zabawy!

Uczestnicy programu „Szczypiorniak na Orlikach 2015” otrzymają:

•pamiątkowe koszulki z logo turnieju dla każdego zawodnika

•pamiątkowe dyplomy dla każdej drużyny

•piłki do gry dla wszystkich szkół, które zgłosiły więcej niż jedną drużynę w kategorii chłopców/dziewczynek

•medale i puchary dla zdobywców miejsc I-III w finałach wojewódzkich oraz w finale ogólnopolskim

•komplet strojów do gry dla drużyn uczestniczących w finale ogólnopolskim

•pamiątkowe medale dla wszystkich uczestników finału ogólnopolskiego

•12 piłek dla każdej drużyny grającej w finale ogólnopolskim

•Zwycięzcy IV edycji turnieju Szczypiorniak na Orlikach pojadą na wspólny, tygodniowy obóz treningowy