Strona główna | ZPRP | O MŚ 2023 wspólnie ze Szwedami

O MŚ 2023 wspólnie ze Szwedami

 

Związek Piłki Ręcznej w Polsce oraz Szwedzka Federacja Piłki Ręcznej zgłosiły wspólną kandydaturę do organizacji Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn w 2023 roku. Jednocześnie Polska zrezygnowała ze starań o MŚ 2021.

„Zawarliśmy porozumienie i postanowiliśmy przedstawić jedną ofertę, gdyż dzięki temu aplikacja staje się mocniejsza i rosną nasze szanse. Mistrzostwa Świata mogą być świętem dla narodów, które mają niezwykle bogate tradycje w piłce ręcznej. To nie tylko marzenie, to jest konkretny plan – podkreśla Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Andrzej Kraśnicki.

W wyścigu o organizację turnieju oprócz wspólnej aplikacji Polski i Szwecji pozostają jeszcze Węgry. Już 8 maja w siedzibie Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej w Bazylei odbędzie się spotkanie przedstawicieli zainteresowanych federacji. Ostateczną decyzję poznamy 4 czerwca w Budapeszcie przed Kongresem IHF. Wyboru organizatora dokona Komitet Wykonawczy Światowej Federacji.

„Z naszymi skandynawskimi partnerami pracujemy obecnie nad przedstawieniem IHF optymalnej oferty oraz struktury turnieju. To jest niezwykle istotne, bo odpowiednia aplikacja to więcej niż połowa sukcesu" – tłumaczy Dyrektor ds. Współpracy z Zagranicą ZPRP Marek Góralczyk.

Polska jeszcze nigdy w historii nie była organizatorem mistrzostw świata w piłce ręcznej mężczyzn. Szwecja gościła już najlepsze drużyny globu dwukrotnie, w 2002 oraz 2011 roku. Z kolei nasz kraj za kilka miesięcy będzie organizatorem mistrzostw Europy, które odbędą się w dniach 15-31 stycznia 2016 roku, w czterech miastach: Krakowie, Katowicach, Gdańsku oraz we Wrocławiu. Już za niespełna dwa tygodnie, 4. maja, do sprzedaży trafią bilety na turniej.

– Warto dodać, że w 2016 roku Szwecja będzie gospodarzem mistrzostw Europy kobiet, a ponadto w 2020 roku będzie organizowała wspólnie z Norwegia i Austrią mistrzostwa Europy mężczyzn. Nasi szwedzcy partnerzy mają więc duże doświadczenie jeżeli chodzi o organizację imprez najwyższej rangi – dodaje Marek Góralczyk. 

ZPRP podtrzymuje też chęć organizacji Młodzieżowych Mistrzostw Świata kobiet w 2018 roku oraz Młodzieżowych Mistrzostw Świata mężczyzn w 2019 roku. Przypomnijmy, że Polska była gospodarzem Mistrzostw Europy Juniorek w roku 2013 oraz Mistrzostw Europy juniorów w roku 2014. Wszystkie wymienione imprezy wpisują się w szeroki program rozwoju piłki ręcznej w naszym kraju.