Strona główna | Slider | Umowa o współpracy na linii ZPRP – AWF Wrocław

Umowa o współpracy na linii ZPRP – AWF Wrocław

 

Związek Piłki Ręcznej w Polsce podpisał porozumienie o współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Na mocy umowy trenerzy współpracujący z ZPRP, ale także zawodnicy będą mogli kształcić się na wrocławskiej AWF, chodzi o studia magisterskie II stopnia.  Prezes ZPRP Andrzej Kraśnicki zdradził też, że być może w roku 2023 do Wrocławia zawitają mistrzostwa świata piłkarzy ręcznych, o których organizację Polska stara się wspólnie ze Szwecją. Już w styczniu Hala Ludowa gościć będzie uczestników mistrzostw Europy mężczyzn EHF EURO 2016 i reprezentacje Niemiec, Szwecji, Hiszpanii i Słowenii.

wroc

Na mocy podpisanej umowy trenerzy współpracujący z ZPRP, ale także zawodnicy będą mogli kształcić się na wrocławskiej AWF, chodzi o studia magisterskie II stopnia. Uczelnia ma iść takim studentom na rękę, ale nie będzie tu taryfy ulgowej jeśli chodzi o poziom wiedzy. Wiadomo jednak, że zawodowi sportowy i trenerzy mają sporo na głowie: zgrupowania, treningi, mecze, wyjazdy. AWF ma im pomóc wszystko to zaplanować, rozłożyć w czasie, jeśli będzie taka potrzeba, a potem przepytać i przeegzaminować. Uczelnia oferuje Związkowi swoje zaplecze naukowe, akademicką kadrę i pomoc w kształceniu trenerów.

Umowa podpisana jest na czas nieokreślony. Będzie też szansą na wspólne konferencje i szkolenia, także z udziałem gości z Europy.

– Dlaczego zdecydowaliśmy się nawiązać współpracę akurat z wrocławską AWF? Czynników jest wiele. Znamy się od wielu lat. AWF to uczelnia z tradycjami. Na Dolnym Śląsku jest wiele klubów, a piłka ręczna wraca tu na należne jej miejsce – wyjaśniał Prezes Kraśnicki. – Ta umowa to wyraz zaangażowania szkoły w sport wyczynowy. Nie chodzi tu tylko o sport zawodowy, ale i o pracę u podstaw – dodawał.

– Ta umowa bardzo nas cieszy i chciałbym podziękować prezesowi za te długie, ale zakończone powodzeniem negocjacje – mówił rektor AWF prof. dr hab. Juliusz Migasiewicz.

– Piłka ręczna jest od zawsze obecna na Dolnym Śląsku. Dość wspomnieć sukcesy AZS-u AWF-u, który w tym roku wraca do rozgrywek. Jednym z naszych głównych celów – nie tylko ustawowych, ale też statutowych – jest oczywiście kształcenie studentów. Trudno o nim mówić bez współpracy ze Związkiem. Mamy nadzieję, że ta umowa przyczyni się do podniesienia poziomu sportowego i pomoże też Śląskowi Wrocław – dodał rektor, a przysłuchiwał się temu trener wrocławskich szczypiornistów Piotr Przybecki, który w tym sezonie ma trudny cel – utrzymanie drużyny w elicie. Mission impossible? Już rok temu tak mówiono, a jemu się udało. – Chcemy asertywnie korzystać z tej umowy – zadeklarował na koniec prof. Migasiewicz.

Przypomnijmy, że wcześniej – bo już w styczniu – Hala Ludowa gościć będzie uczestników mistrzostw Europy mężczyzn EHF EURO 2016 i reprezentacje Niemiec, Szwecji, Hiszpanii i Słowenii.

– Zainteresowanie meczami we Wrocławiu jest bardzo duże. Dopinamy ostatnie elementy, które sprawią, że mistrzostwa będą zorganizowane na bardzo wysokim poziomie. Wszystko przybiega zgodnie z planem – powiedział Prezes Kraśnicki i dodał, że Niemiecki oraz Szwedzki Związek Piłki Ręcznej już złożyły szerokie zamówienia na bilety, a kupią je jeszcze zapewne kibice indywidualni.

Źródło i foto: Gazeta Wrocławska / Jakub Guder