Strona główna | EHF Euro 2016 | KONKURS na 100 dni do EURO – wygraj bilety na ME 2016!

KONKURS na 100 dni do EURO – wygraj bilety na ME 2016!

 

KONKURS na 100 dni do EHF EURO 2016

Sprawdź swoją wiedzę o Miastach-Gospodarzach EHF EURO 2016

Przed nami drugi konkurs wiedzy o miastach, które w styczniu 2016 roku gościć będą uczestników Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn EHF EURO 2016. Z okazji 100 dni do rozpoczęcia mistrzostw, przygotowaliśmy specjalne quizy związane z Miastami-Gospodarzami turnieju.

Nagrodami w konkursie są:

– quiz o Krakowie – 5 podwójnych biletów na pierwszy dzień zmagań EHF EURO 2016 w Krakowie (15 stycznia)

– quiz o Wrocławiu – 5 podwójnych biletów na pierwszy dzień zmagań EHF EURO 2016 we Wrocławiu (16 stycznia)

– quiz o Katowicach – 5 podwójnych biletów na pierwszy dzień zmagań EHF EURO 2016 w Katowicach (15 stycznia)

– quiz o Gdańsku – 5 podwójnych biletów na pierwszy dzień zmagań EHF EURO 2016 w Gdańsku (16 stycznia)

Laureatami konkursu zostaną osoby, które najszybciej odpowiedzą poprawnie na pytania. Podkreślamy: jedno miasto – jeden konkurs. Osoby, które zdobędą nagrody w konkursie dotyczącym jednego z Miast-Gospodarzy, nie będą brane pod uwagę przy rozdziale nagród w pozostałych trzech konkursach.

Odpowiedzi – tylko na jeden zestaw pytań – prosimy przesyłać pod adres konkurs@zprp.org.pl. Termin nadsyłania odpowiedzi – niedziela, 11 października. Nazwiska laureatów podamy w środę, 14 października.

KRAKÓW

 1. Urodził się w czerwcu 1838 roku w Krakowie. Był dziewiątym dzieckiem w rodzinie. Na stałe związał się z Grodem Kraka – tutaj studiował w Szkole Sztuk Pięknych, której później został dyrektorem. Jego uczniami byli wielcy przedstawiciele „Młodej Polski” – Józef Mehoffer, Stanisław Wyspiański i Maurycy Gottlieb. Zasłynął jako najwybitniejszy malarz w historii Polski. O kim mowa?
 2.  Kraków potocznie nazywany jest miastem królów polskich. W przeszłości w obecnej stolicy Małopolski przez lata odbywały się bowiem koronacje polskich władców, tutaj też mieszkał i rezydował dwór królewski. Kraków przez ponad 500 lat był też stolicą kraju. W którym roku utracił to miano na rzecz Warszawy?
 3. W Krakowie podczas EHF EURO 2016 odbędzie się aż 19 spotkań. Tutaj swoje mecze rozgrywać będzie reprezentacja Polski, tutaj też wyłonieni zostaną medaliści turnieju. Miejscem zmagań szczypiornistów będzie Tauron Arena Kraków, która oddana została do użytku w maju 2014 roku. Obiekt powstał na terenie parku. O jakim parku mowa i w jakiej dzielnicy Krakowa się on znajduje?
 1. W maju 2015 roku szczypiorniści reprezentacji Polski zmierzyli się w Tauron Arenie Kraków z Rumunią i Egiptem w ramach Turnieju Majowego. Dla Biało-Czerwonych był to pierwszy występ w Grodzie Kraka po bardzo długim czasie. Ile lat dokładnie minęło od ich poprzedniego meczu w stolicy Małopolski?
 1. Do Krakowa zawitał w wieku 19 lat i to w barwach tutejszej drużyny, Hutnika, zadebiutował na parkietach Ekstraklasy. Barw małopolskiej ekipy bronił przez dwa sezony, w tym czasie otrzymując pierwsze powołanie do reprezentacji Polski. W 1999 roku w związku z problemami finansowymi klubu przeniósł się do Warszawianki Warszawa, a po czterech latach wyjechał za granicę. Mimo upływu lat, nadal jest ostoją reprezentacji Polski, z którą wywalczył trzy medale mistrzostw świata. O którym szczypiorniście mowa?

 

WROCŁAW

 1. Urodził się w październiku 1921 w Radomsku, a od 1968 roku przez ponad 40 lat związany był z Wrocławiem. Tutaj mieszkał i tworzył. To jeden z najczęściej tłumaczonych polskich autorów, jego książki przełożono na 49 języków. Zadebiutował w 1944 roku tomikiem „Echa Leśne”, w 1999 roku otrzymał Nagrodę Literacką Nike za tom poetycki „Matka odchodzi”. Zmarł w kwietniu 2014 we Wrocławiu. O kim mowa? 
 1. Na wrocławskim osiedlu Zalesie znajduje się Stadion Olimpijski, będący centralną częścią kompleksu sportowego. Obiekt powstał w latach 20. XX wieku. Wbrew swojej obecnej nazwie, nadawał się do przedsięwzięć o mniejszej skali niż igrzyska. Obecnie stadion może pomieścić na trybunach ok. 11 tys. kibiców. Kto jest jego architektem?
 1. Począwszy od 2005 roku, na terenie Wrocławia sukcesywnie umieszczane są niewielkie rzeźby krasnali. Obecnie to integralna część przestrzeni miejskiej i jedna z atrakcji miasta. Szlakiem krasnali organizowane są specjalne wycieczki, podczas których turyści połączyć mogą zwiedzanie Wrocławia z odnajdywaniem kolejnych figurek. Krasnale związane są z wywodzącym się z lat. 80 XX wieku ruchem. O jakim ruchu mowa?
 1. Na przełomie maja i czerwca 2008 roku Wrocław był gospodarzem turnieju kwalifikacyjnego piłki ręcznej mężczyzn do Igrzysk Olimpijskich 2008 w Pekinie. Obok reprezentacji Polski w zmaganiach udział wzięły trzy drużyny narodowe. Wymień je. 
 1. Śląsk Wrocław to najbardziej utytułowany klub w historii piłki ręcznej w Polsce. W 2002 roku w wieku zaledwie 19 lat szeregi klubu ze stolicy Dolnego Śląska zasilił młody rozgrywający. W ciągu trzech sezonów gry w barwach klubu zdobył dwa brązowe medale mistrzostw Polski, a także zaliczył swój debiut w drużynie narodowej. Obecnie jest to jeden z kluczowych zawodników reprezentacji Polski, z którą wywalczył już trzy medale mistrzostw świata. O kim mowa?

 

KATOWICE

 1. W 1906 roku w Katowicach urodziła się światowej sławy fizyczka, jedna z dwóch kobiet, które otrzymały Nagrodę Nobla w tej właśnie dziedzinie. W wieku trzech lat wraz z rodziną opuściła jednak Górny Śląsk i przeniosła się do Getyngi, skąd w 1930 roku wyjechała do USA. W 1963 roku została laureatką Nagrody Nobla za odkrycia dotyczące struktury powłoki jądra atomowego. O kim mowa?
 1. W herbie Miasta Katowice znajduje się usytuowane na drewnianej belce kowadło z młotem kuźniczym. Tło herbu stanowią barwy złota i błękitna. Druga z nich ma znaczenie symboliczne. Jakie?
 1. W czerwcu 2012 roku szczypiorniści reprezentacji Polski mężczyzn zmierzyli się w Katowicach z Litwą w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata 2013 w Hiszpanii. W trakcie przerwy meczu za wieloletnią współpracę z kadrą podziękowano Bogdanowi Wencie, trenerowi, który doprowadził Biało-Czerwonych do dwóch medali mistrzostw świata. Jaki duet trenerski prowadził Polaków we wspomnianym meczu z Litwą? 
 1. Katowickie kluby aż dziesięciokrotnie zostawały mistrzami Polski w piłce ręcznej kobiet lub mężczyzn (11-osobowej i 7- osobowej). Wszystkie te sukcesy dotyczą jednak dawnych czasów, ostatni triumf AZS Katowice święcił bowiem ponad 50 lat temu (w 1964 roku). Drużyna ta nie jest jednak najbardziej utytułowanym klubem z Katowic. Podaj nazwę tego właściwego.
 1. Katowicki Spodek będzie jedną z czterech aren EHF EURO 2016. To tutaj swoje mecze rozgrywać będą drużyny występujące w grupie B – Chorwacja, Islandia, Białoruś i Norwegia. Obiekt oddany został do użytku w 1971 roku, a jego twórcami jest zespół trzech architektów. Wymień imiona i nazwiska przynajmniej dwóch z nich.

 

GDAŃSK 

 1. Urodził się w 1611 roku w Gdańsku w rodzinie od pokoleń zajmującej się browarnictwem. On jednak interesował się matematyką, astronomią i rysunkiem. Studiował w Holandii, kształcił się w Anglii i Francji. Od 1634 roku do końca życia ponownie przebywał w Gdańsku. Skonstruował i zbudował wiele unikalnych przyrządów do obserwacji astronomicznych, znanych nam z ilustracji zamieszczonych w jego dziełach. Prace drukował we własnej drukarni. Jeden z nowo odkrytych gwiazdozbiorów nazwał „Tarczą Sobieskiego”. O kim mowa?
 1. ERGO ARENA będzie jedną z aren EHF EURO 2016. To tutaj swoje mecze rozegrają drużyny z grupy D – Dania, Węgry, Rosja i Czarnogóra. Hala położona jest na granicy Gdańska i Sopotu. Obiekt został oficjalnie otwarty przy okazji towarzyskiego spotkania Polski z Brazylią w siatkówkę. Od tego wydarzenia minęło niewiele ponad pięć lat. Podaj dokładną datę otwarcia hali. 
 1. Na Długim Targu, w najbardziej reprezentacyjnej części Gdańska, tuż przed wejściem do Dworu Artusa, usytuowana jest fontanna. Jej budowa ukończona została 1633 roku, a inicjatorami projektu byli burmistrz Bartłomiej Schachmann oraz rada miejska. Obecnie to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Gdańska. Fontannę wieńczy figurka rzymskiego bóstwa. Jakie nosi imię?
 1. W kwietniu 2013 roku reprezentacja Polski mężczyzn zmierzyła się ze Szwecją w ERGO ARENIE w ramach eliminacji do Mistrzostw Europy 2014. Mecz spotkał się z ogromnym zainteresowaniem fanów i przyciągnął na trybuny rekordową wówczas widownię. Ile osób obejrzało starcie Biało-Czerwonych ze Szwedami w gdańskiej hali? Można pomylić się o 100 osób.
 1. W barwach reprezentacji Polski w piłce ręcznej rozegrał ponad 250 meczów. W 2007 roku sięgnął z kadrą po wicemistrzostwo świata, a dwa lata później zdobył brązowy medal mistrzostw w Chorwacji. Bezsprzecznie to jeden z najwybitniejszych polskich szczypiornistów w historii. W swej karierze dwukrotnie był zawodnikiem Wybrzeża Gdańsk. O kim mowa?