Strona główna | EHF Euro 2016 | Euro 2016: Pozostało 100 dni do rozpoczęcia turnieju!

Euro 2016: Pozostało 100 dni do rozpoczęcia turnieju!

 

W środę, 7 października, na 100 dni przed rozpoczęciem Mistrzostw Europy Piłkarzy Ręcznych, w Krakowie, Katowicach, Gdańsku, Wrocławiu oraz Warszawie odbyły się specjalne konferencje prasowe. W stolicy ogłoszeni zostali Ambasadorzy EURO 2016. W Warszawie wystartował również Trophy Tour, trofeum dla najlepszej europejskiej drużyny odwiedzi wszystkie cztery miasta-gospodarzy Euro 2016 oraz Płock i Kielce.

foto 100 dni

Głównym tematem spotkań z dziennikarzami była prezentacja aktualnego stanu przygotowań do EURO 2016 na dokładnie 100 dni przed startem turnieju. 1 października do sprzedaży trafiła druga pula biletów na wszystkie mecze mistrzostw.

– W sprzedaży znalazło się ponad 20 tys. wejściówek na wszystkie spotkania ME 2016, spośród których aż 12 tys. uprawniało do oglądania meczów w Krakowie. Po raz kolejny cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem. Wejściówki na spotkania reprezentacji Polski w TAURON Arenie Kraków rozeszły się w niecałe dwie minuty, co jest kolejnym dowodem na rosnącą pozycję piłki ręcznej w Polsce – powiedział podczas konferencji w Krakowie Wiceprezes ZPRP ds.EURO 2016 Marcin Herra.

Kibice z całej Europy bilety na styczniowy turniej kupować mogą od 22 czerwca. Do tej pory nabyli je kibice z 14 krajów uczestniczących w Mistrzostwach Europy, najwięcej, blisko 3 tysiące, zamówiła duńska federacja. Bilety można kupować za pośrednictwem portalu ebilet.pl, który jest Oficjalnym Partnerem Biletowym ME 2016. Trwa również sprzedaż na Międzynarodowy Turniej w Piłce Ręcznej Mężczyzn, który odbędzie się w dniach 7-8 listopada w hali ERGO ARENA w Gdańsku. W imprezie, oprócz Reprezentacji Polski, wezmą również udział Szwecja, Hiszpania oraz Rosja.

Podczas EHF EURO 2016 kibice będą mogli śledzić mecze także w specjalnych Strefach Kibica, które powstaną na Małym Rynku w Krakowie, na Placu pod Iglicą we Wrocławiu, na Placu pod Spodkiem w Katowicach oraz na Targu Węglowym w Gdańsku. Każda strefa będzie miała powierzchnię 1250 m2 i pomieścić będzie mogła ok. 1500 osób. Oprócz ogromnego telebimu, na którym pokazywane będą spotkania EHF EURO 2016, do dyspozycji fanów z całej Europy będą m.in. strefa gastronomii oraz strefa rozrywki.

W Warszawie podczas konferencji uroczyście zostało podpisane porozumienie o współpracy między Ministerstwem Spraw Zagranicznych a Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce w zakresie promocji Mistrzostw Europy za pośrednictwem polskich placówek dyplomatycznych zagranicą. Ze strony resortu podpis złożył Minister Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna.

Podczas konferencji odbyła się również inauguracja Trophy Tour, w czasie którego kibice z siedmiu polskich miast będą mieli okazję zobaczyć Puchar Mistrzów Europy. Po Warszawie, trofeum pojedzie do Płocka i Kielc, a następnie odwiedzi Miasta Gospodarzy EURO 2016. Finał akcji nastąpi podczas listopadowego Międzynarodowego Turnieju Piłki Ręcznej w Gdańsku.

Do grona Partnerów EURO 2016 uroczyście włączony został Sponsor Strategiczny Polskiej Piłki Ręcznej, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Umowę podpisali Dyrektor Departamentu Komunikacji PGNiG Pani Dorota Gajewska i Prezes ZPRP Andrzej Kraśnicki.

Na 100 dni do ME 2016 ukazało się jubileuszowe, setne wydanie magazynu Handball Polska. Podczas konferencji w Warszawie zaprezentowani zostali również Ambasadorzy EURO 2016, którymi będą: Bogdan Wenta, Marcin Lijewski, Janusz Czerwiński, Stanisław Majorek, Otylia Jędrzejczak, Rafał Brzozowski oraz Mika Urbaniak.

– Jesteśmy niezwykle dumni, że takie osobistości będą pełnić tę niezwykle zaszczytną funkcję. Zależało nam, by były to osoby nie tylko ze świata piłki ręcznej, gdyż wokół Mistrzostw Europy pragniemy integrować ludzi z różnych środowisk i grup społecznych. Dzięki temu wzmocnimy potencjał promocyjno-komunikacyjny, a także pozytywny wizerunek Miast Gospodarzy – stwierdził Prezes ZPRP Andrzej Kraśnicki.

Marcin Lijewski – jeden z najbardziej utytułowanych polskich piłkarzy ręcznych, dwukrotny medalista mistrzostw świata, na których dwa razy był również wybierany najlepszym prawym rozgrywającym; był kapitanem reprezentacji Polski, w której rozegrał 251 spotkań co jest drugim wynikiem pod względem liczby rozegranych spotkań w kadrze; jedna z najlepszych lewych rąk w historii światowej piłki ręcznej

Otylia Jędrzejczak – jeden z najbardziej utytułowanych polskich sportowców na igrzyskach olimpijskich, w Atenach zdobyła 3 medale; w sporcie wywalczyła wszystkie najważniejsze tytuły: dwa razy zostawała mistrzynią świata a 8 razy była najlepsza na Starym Kontynencie, ma w swojej kolekcji również rekordy świata; trzykrotnie została wybrana najlepszym sportowcem Polski, w 2005 roku została uznana najpiękniejszą Polką za „złote medale i złote serce”, bo olimpijskie złoto oddała na licytacje na rzecz chorych dzieci, laureatka Orderu Uśmiechu

Janusz Czerwiński – były piłkarz ręczny, który w latach 60-tych był członkiem  narodowej drużyny, jeszcze w formule 11-osobowej był uczestnikiem mistrzostw świata, a następnie razem ze Stanisławem Majorkiem doprowadził reprezentację Polski do największego sukcesu w historii polskiej piłki ręcznej – brązowego medalu na igrzyskach olimpijskich w 1976 roku, w latach 1988-1996 był prezesem Związku Piłki Ręcznej w Polsce a dzisiaj pełni zaszczytną funkcję Honorowego Prezesa ZPRP oraz Prezesa Stowarzyszenia Zasłużonych Reprezentantów Polski

Stanisław Majorek – były piłkarz ręczny, który całą swoją karierę zawodniczą spędził w Krakowie, zakończył ją w wieku 30 lat i został trenerem, prowadził narodowe reprezentacje na wszystkich szczeblach: od juniora, poprzez młodzieżową aż w 1973 został selekcjonerem pierwszej drużyny, z którą w Montrealu w 1976 roku zdobył jedyny w historii medal igrzysk olimpijskich

Rafał Brzozowski – uprawiał sport, na zapaśniczej macie pojawił się w wieku 10 lat, studiował na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, dla której zdobył brązowy medal Akademickich Mistrzostw Polski; zdecydował jednak, że kolejny etap swojego życia poświęci muzyce, związany z EURO 2016, bo był członkiem komisji konkursowej do spraw wyboru nazwy maskotki mistrzostw, był jednym z wykonawców hymnu tegorocznych mistrzostw świata w piłce ręcznej w Katarze i przyniósł szczęście naszej drużynie, która zdobyła brązowy medal.

Mika Urbaniak – podobnie jak Rafał Brzozowski swoje życie poświęciła muzyce, ale nie mogło być inaczej, skoro jest córką Michała Urbaniaka i Urszuli Dudziak, najczęściej łączy takie gatunki muzyczne jak hip-hop i jazz; podobnie jak Rafał Brzozowski zaśpiewa hymn mistrzostw, ale nie świata tylko Europy, tych styczniowych, które odbędą się w Polsce

Bogdan Wenta – jeden z najwybitniejszych szczypiornistów i trenerów w historii polskiej piłki ręcznej, w reprezentacji Polski rozegrał prawie 200 spotkań a jako szkoleniowiec wywalczył dwa medale mistrzostw świata-srebrny i brązowy, jest autorem słów, które na stałe zapisały się na kartach historii światowego szczypiorniaka: „Mamy 15 sekund, tylko spokojnie, to dużo czasu”.

Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn Polska 2016 odbędą się w dniach 15-31 stycznia przyszłego roku. Turniej rozegrany zostanie w czterech miastach – Krakowie, Katowicach, Wrocławiu i Gdańsku. W obsłudze mistrzostw pomagać będzie blisko 1000 wolontariuszy, których rekrutacja zakończy się 14 października. Trzy dni wcześniej na 200 orlikach w Polsce dojdzie do próby bicia rekordu Guinessa w największej lekcji piłki ręcznej w wielu miejscach jednocześnie.

Plan Trophy Tour EHF EURO 2016:

Warszawa – 7 października

Płock – 10 października

Kielce – 17 października

Wrocław – 24 października

Kraków – 25 października

Katowice – 27 października

Gdańsk  – 7-8 listopada