Strona główna | Seniorki | Seniorki przygotowują się do startu w MŚ: “Tuning” reprezentacji i marzenia o Rio

Seniorki przygotowują się do startu w MŚ: “Tuning” reprezentacji i marzenia o Rio

 

W poniedziałek w Zielonej Górze rozpoczęło się zgrupowanie reprezentacji Polski kobiet, która już 5. grudnia meczem z Kubą rozpocznie zmagania w mistrzostwach świata w Danii. Wcześniej jednak Biało-czerwone zmierzą się towarzysko z Niemkami (25.11 w Lipsku), a następnie w Zielonej Górze właśnie podejmą Czarnogórę (28.11).

We wtorek Biało-czerwone trenowały dwukrotnie. Przed południem ćwiczyły na siłowni, a wieczorem miały zajęcia w hali Uniwersytetu Zielonogórskiego. Po obiedzie odpowiadały na pytania dziennikarzy podczas oficjalnej konferencji prasowej.

_DSC8317

– Cieszymy się, że ponownie spotkałyśmy się na kadrze w Zielonej Górze, odpowiada nam tutejsza hala i samo miasto. W niedzielę mamy w planach wolny dzień i mam nadzieję, że uda nam się zwiedzić okolicę – powiedziała Karolina Kudłacz.

– W sobotę czeka nas ważny mecz przeciw Czarnogórze, która ma mocne zawodniczki na każdej pozycji i bardzo dobrze prezentuje się w obronie. To nasz ostatni sprawdzian przed mistrzostwami świata, dowiemy się w jakiej formie znajdujemy się jako drużyna. Mistrzostwa świata to nieprzewidywalny turniej, który lubi niespodzianki, na pewno damy z siebie wszystko i do każdego kolejnego meczu podejdziemy w pełni skoncentrowane – stwierdziła kapitan polskiej reprezentacji.

_DSC8433

Lubuskie to moje województwo, wychowałam się w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie stawiałam pierwsze kroki w UKS 20. Bardzo liczę, że w sobotę piękna hala CRS wypełni się do ostatniego miejsca, a miejscowi kibice poniosą nas do zwycięstwa – dodała rozgrywająca Małgorzata Stasiak.

_DSC8278

Zgrupowania w Zielonej Górze ceni sobie również trener naszej kadry Kim Rasmussen.

– Zawsze dobrze się tu czujemy i lubimy tu wracać. Tutejsi fani znają się na piłce ręcznej i zawsze wspaniale nas dopingują. Chciałbym aby w sobotę byli naszym ósmym zawodnikiem, zmierzymy się bowiem z Czarnogórą, którą można zaliczyć do grona najlepszych zespołów w Europie – tłumaczy Duńczyk.

_DSC8508

Zapytany o plan na ostatniej prostej przygotowań do MŚ selekcjoner wyjaśnia:

– W tym momencie nie poprawimy już przygotowania fizycznego drużyny, dziewczyny występują w dobrych klubach i tam pracują nad swoją siłą przez cały sezon. Teraz koncentrujemy się głównie na przygotowaniu taktycznym, małych szczegółach, które w kluczowych momentach meczów na mistrzostwach świata dadzą nam przewagę, która być może zdecyduje o zwycięstwie. Naszym zadaniem jest odpowiedni „tuning” tej grupy zawodniczek, ich umiejętności, tak aby ta maszyna osiągnęła jak najlepsze wyniki.

_DSC8259

– Drużyna prezentuje się lepiej z każdym kolejnym rokiem, wybieramy z coraz szerszej grupy zawodniczek. Ekipa jest zbalansowana, mamy doświadczone zawodniczki, ale też wiele młodych, które udowodniły już, że potrafią grać na najwyższym poziomie. W mistrzostwach świata trudno wskazać faworyta, wiele drużyn liczy na medal, ale wiem, że jesteśmy w stanie pokonać każdego jeżeli zagramy na 100 procent naszych możliwości. Naszym podstawowym celem jest awans do ćwierćfinału i zapewnienie sobie startu w turnieju kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. W Danii chcemy wyjść z grupy z jak najwyższej pozycji, a w fazie pucharowej może się wydarzyć dosłownie wszystko!  – ocenia szanse swoich podopiecznych w czempionacie globu.

_DSC8309

Funkcję szefa polskiej ekipy na turniej w Dani pełnił będzie Zygfryd Kuchta, legendarny reprezentant kraju i trener, a dziś wiceprezes ZPRP ds. szkoleniowych.

–  Moją rolą jest dopilnowanie, aby przygotowania do turnieju przebiegły bez zakłóceń. Wszystko idzie zgodnie z planem i oby tak pozostało. W środę o 9:00 rano wyruszamy autokarem do Lipska, bezpośrednio po starciu z Niemkami wrócimy do Zielonej Góry, gdzie będziemy przygotowywać się do sobotniej potyczki z Czarnogórą – mówi.

Warto dodać, że w czwartek wieczorem kadrowiczki dopingować będą koszykarzy Stelmetu Zielona Góra, którzy w ramach rozgrywek Ligi Mistrzów podejmą w hali CRS legendarną FC Barcelonę.

_DSC8339