Strona główna | Seniorki | Trener Angoli: chcemy wygrać z Polską

Trener Angoli: chcemy wygrać z Polską

 

Joao Florencio, szkoleniowiec reprezentacji Angoli bez ogródek ujawnił plany jego drużyny na najbliższy czas. – Chcemy wygrać co najmniej jeden z dwóch meczów, które pozostały nam do rozegrania w grupie. Gdy pokonamy Polskę lub Chiny to zdobędziemy dwa punkty. To powinno zapewnić nam awans do następnej fazy turnieju.

IMG_4983 (2)

Joao Florencio (z prawej) / Fot. M. Skorupski

Florencio przyznał, że docenia klasę polskiej drużyny. Gdy zostaną jednak zminimalizowane jej atuty, w tym dobry kontratak, to jego zespół powinien wyjść z tej potyczki zwycięsko. Angola ma realną szansę na zajęcie 3. miejsce. – Szczytem marzeń byłyby dwie wygrane, co nie jest takie niemożliwe – zaznaczył Florencio.

We wrześniu tego roku Angola triumfowała w African Games w Brazzaville w Kongo, gdzie wystartowało tylko 11 reprezentacji. Zabrakło m.in. Tunezji, a organizatorzy stworzyli dziwaczne zestawienie trzech grup trzyzespołowych i jednej dwuzespołowej. Sęk w tym, że awans do ćwierćfinału wywalczały dwie najlepsze ekipy z każdej grupy. W półfinale nasze grupowe rywalki rozgromiły Nigerię 32:10, a w meczu o złoto pokonały Kamerun 33:29.

Do drużyny wróciła popularna „Zizica”, czyli Danila Carlos Azenaide, zdecydowanie najlepsza piłkarka Angoli na mundialu w Brazylii. 25-letnia prawa rozgrywająca nie tylko dysponuje dobrym rzutem lewą ręką, ale jest nieoceniona w grze jeden na jeden. Przez lata na ławce trenerskiej reprezentacji zasiadał Vivaldo Eduardo, tymczasem w 2014 roku kadrę przejął wspomniany Portugalczyk Joao Florencio, który jest trzecim w historii obcokrajowcem na tym zaszczytnym stanowisku. W przeszłości prowadził kadrę narodową ojczystego kraju.

2015.12.08 NAESTVED DANIA PILKA RECZNA HANDBALL MISTRZOSTWA SWIATA W PILCE RECZNEJ KOBIET DANIA 2015 IHF WOMENS HANDBALL WORLD CHAMPIONSHIP DENMARK 2015 MECZ KUBA - ANGOLA (CUBA - ANGOLA) N/Z NATALIA BERNARDO FOTO NORBERT BARCZYK / PRESSFOCUS

Fot. Pressfocus

Angola awans do turnieju w Danii wywalczyła dzięki zajęciu trzeciego miejsca w mistrzostwach kontynentu rozegranych w styczniu 2014 roku w Algierii. W fazie grupowej, jeszcze pod wodzą Vivaldo Eduardo, pokonała nawet Tunezję 25:19, ale to właśnie tej reprezentacji uległa po zaciętym półfinale 30:31, mimo 12 goli 36-letniej dziś. „mózgu drużyny”, Marceliny Kiali. W meczu o brązowy medal Angola nie dała szans gospodyniom turnieju, triumfując 30:22 po 10 trafieniach Magdy Cazangi.

Angola w MŚ 2015 przegrała wysoko ze Szwecją 23:37 i Holandią 24:37, ale w podobnym stosunku pokonała Kubę 38:23.

To z pewnością najbardziej nieobliczalna drużyna naszej grupy, doświadczona występami na dobrze obsadzonych turniejach.