Strona główna | EHF Euro 2016 | Medale Men’s EHF Euro Polska 2016

Medale Men’s EHF Euro Polska 2016

 

Trzy komplety, przedmiot pożądania szesnastu drużyn. Mowa oczywiście o medalach, o które walczyć będą uczestnicy EHF Euro Polska 2016. Rywalizacja rozpocznie się już 15 stycznia. Szczęśliwców poznamy po szesnastu dniach turniejowych zmagań, ale już dzisiaj możemy zobaczyć jak wyglądać będą krążki, które zawisną na ich szyjach.

_DSC0383
Producentem trofeów jest instytucja o 250-letniej tradycji. Wyroby Mennicy Polskiej wyróżniają się doskonałą precyzją, dbałością o każdy detal i jakością wykonania. Mennica to uznana marka w świecie, niestroniąca o pięknych gestów. W roku 2004 Otylia Jędrzejczak, która teraz jest jednym z ambasadorów krajowych EHF Euro 2016, postanowiła zlicytować, na leczenie dzieci chorych na białaczkę, swój złoty medal olimpijski z Aten. Na wieść o tym szef Mennicy postanowił na koszt firmy wybić replikę medalu, aby mistrzyni dalej miała komplet trofeów w swojej kolekcji.

Projekt handballowych medali opracował Artur Gosiewski, który jest twórcą całej identyfikacji mistrzostw, ale również hobbystycznie numizmatykiem. To pozwoliło mu stworzyć unikatowy zestaw.

Trofea o średnicy 8 cm ważą po 250 gramów. Na awersie jest bezpośrednie nawiązanie do logotypu turnieju. W połączeniu z nieregularnym kształtem, w postaci załamania powierzchni, symbolizuje to najlepsze cechy piłki ręcznej. Są to dynamizm, sportowa energia i oczywiście wielkie emocje. Rewers z kolei nawiązuje do mapy Polski, na której wyszczególniono cztery miasta gospodarze oraz region Małopolska.

_DSC0406 (002)

Warto nadmienić, że materiał najcenniejszego medalu powlekany jest galwanicznie 24-karatowym złotem (na podkładzie z niklu). Drugi w kolejności krążek pokryty jest czystym srebrem Ag999. Brąz to tombak patynowany. Wymieniliśmy trzy rodzaje medali, ale i czwarta drużyna mistrzostw otrzyma swoje trofea. Na pewno nie będę one tak cenne jak nagrody dla pierwszej trójki, chociażby będą pozbawione czerwonych szarf, ale i one będą posiadały swoją wartość.