Strona główna | EHF Euro 2016 | Dziennikarze odwiedzili Kopalnię Soli w Wieliczce

Dziennikarze odwiedzili Kopalnię Soli w Wieliczce

 

Dziennikarze, którzy przyjechali do Krakowa, aby relacjonować Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn odwiedzili Kopalnię Soli w Wieliczce. Grupa akredytowanych na EHF EURO 2016 korespondentów z Francji, Serbii, Macedonii oraz Polski wyruszyła pod ziemię, aby na własne oczy zobaczyć jak wygląda praca górników.

wieliczka (2)

Dziennikarze założyli robocze stroje i kaski, wzięli ze sobą lampy, górniczy ekwipunek i zjechali pod ziemię najstarszym istniejącym w Wieliczce szybem górniczym – Regis. Na dole każdy dostał do wykonania zadania. – Trasa górnicza robi wrażenie. Na własnej skórze można było doświadczyć ile trudu kosztuje ta praca – mówił redaktor Andrzej Janisz z Polskiego Radia. – Pierwszy raz w życiu miałem w rękach autentyczne górnicze narzędzia. To była super wycieczka, choć trochę męcząca. Za mało było wind, a za dużo chodzenia – uśmiechał się Dejan Prlina z Macedonii. – To wspaniałe, że tyle metrów pod ziemią można organizować koncerty, eventy, a nawet odbywają się msze – zachwycał się.

Dziennikarze odwiedzili także wykute w soli komory znajdujące się na trasie turystycznej, oglądali podziemne jeziora i unikatowe rzeźby. – Jestem pod wielkim wrażeniem tych rzeźb. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałem – mówił Andre Garcia z francuskiej telewizji, który z zaciekawieniem oglądał także narzędzia i maszyny górnicze. – Dzięki tej wycieczce mogliśmy zobaczyć jak na przestrzeni wieków zmieniały się sposoby wydobywania soli. – Na trasie turystycznej najbardziej podobała mi się kaplica świętej Kingi – jest fenomenalna! W ogóle wrażenia estetyczne są genialne – stwierdził z kolei redaktor Andrzej Janisz.

Była to pierwsza z zaplanowanych wycieczek dla przybyłych do Krakowa na EURO 2016 dziennikarzy. Wkrótce korespondenci odwiedzą także najważniejsze krakowskie zabytki oraz pojadą do Oświęcimia, aby zobaczyć największy niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz. Wycieczki dla przedstawicieli mediów odbędą się również w Katowicach, Gdańsku oraz Wrocławiu.