Strona główna | EHF Euro 2016 | DZIENNIKARZE ODWIEDZILI MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU I PODZIEMIA RYNKU GŁÓWNEGO

DZIENNIKARZE ODWIEDZILI MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU I PODZIEMIA RYNKU GŁÓWNEGO

 

Akredytowani na Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn Polska 2016 dziennikarze z Francji, Macedonii, Białorusi, Chorwacji, Norwegii i Polski wybrali się do Oświęcimia, aby odwiedzić Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau. Przez kilka godzin dziennikarze słuchali o największym nazistowskim obozie koncentracyjnym, oglądali tony ludzkich włosów, tysiące walizek, par butów, komory gazowe oraz zdjęcia ofiar. “To miejsce robi niesamowite wrażenie. Gdybym tu nie był, trudno byłoby mi w to wszystko uwierzyć. To naprawdę trzeba zobaczyć, aby mieć pojęcie o skali ofiar. To miejsce jest straszne” – powiedział Jackson Richardson z beIN SPORTS. “Słyszałem wcześniej o tym miejscu, ale trudno było mi to sobie wyobrazić. Teraz zobaczyłem na własne oczy i nie wiem co powiedzieć. Brak słów” – dodał Zlatko Saracevio z RTL Croatia. Wszyscy w Oświęcimiu byli po raz pierwszy. Do Krakowa wracali w milczeniu, wczytując się w materiały dotyczące byłego obozu lub odbywając wirtualną podróż po niedostępnych dla zwiedzających miejscach.

Przebywający w Krakowie na EHF EURO 2016 korespondenci odwiedzili także podziemia Rynku Głównego i Stare Miasto. Spacerując między Sukiennicami a kościołem Mariackim, można nie zdawać sobie sprawy, że pod ziemią, na głębokości kilku metrów, kryje się prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa. Aby go odkryć, wystarczy zejść do Podziemi Rynku. Powstanie interaktywnej wystawy „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” umożliwiły badania archeologiczne, które były prowadzone od 2005 do 2010 roku we wschodniej części Rynku Głównego. Odkryto wówczas ogromne bogactwo śladów wielowiekowej historii tego miejsca. Pod płytą Rynku powstał unikatowy na skalę europejską rezerwat archeologiczny o powierzchni blisko 4000 m2, który daje możliwość podziwiania odnalezionych skarbów i poznania burzliwych dziejów średniowiecznego Krakowa. Szlak powstał nakładem blisko 38 mln zł, z czego 13 mln wyasygnowała Unia Europejska. „To bardzo fajna wycieczka. Kto się interesuje historią, ten obowiązkowo powinien to zobaczyć. Dodatkowo, gdy przewodnik potrafi przekazać wiedzę, a tak było w tym przypadku, to satysfakcja gwarantowana” – powiedział Andrzej Janisz z Polskiego Radia. Wtórował mu Ryszard Opiatowski z „Faktu”, który postanowił, że trasę musi jeszcze raz zobaczyć. – „Przywiozę tu rodzinę” – zadeklarował. Podziemia zrobiły też wrażenie na Ilonie Kuprejczyk z białoruskiej gazety „Sportiwnaja Panorama”. „Jestem w Polsce po raz pierwszy i bardzo mi się podoba. Kraków ma specyficzny klimat, zwłaszcza okolice Rynku Głównego i wszystkie te urokliwe kamienice. W muzeum usłyszałam niesamowitą historię miasta i teraz zamierzam odkrywać je dalej. Jeszcze dziś”
Kolejny już raz podczas trwania Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej dziennikarze odwiedzili także Kopalnię Soli w Wieliczce. Grupa Chorwatów, Norwegów i Francuzów najpierw wcieliła się w rolę górnika i wykonywała – w pełnym rynsztunku – podstawowe prace kilkadziesiąt metrów pod ziemią. Następnie przedstawiciele mediów przeszli trasa turystyczną i podziwiali solne rzeźby i komory.
Organizatorzy EHF EURO 2016 dokładają starań, aby akredytowani na turniej dziennikarze nie tylko relacjonowali wydarzenia sportowe, ale także poznali historię i kulturę naszego kraju. „Jestem pozytywnie zaskoczony. W porównaniu z innymi tego typu imprezami sportowymi, wszystkie kwestie związane z obsługą mediów są bardzo dobrze zorganizowane. Dzisiejsza wycieczka również. Jeśli tylko w trakcie turnieju starczy czasu, zamierzam odwiedzić wszystkie miejsca, które dodatkowo polecił przewodnik” – zakończył dziennikarz Faktu Ryszard Opiatowski.