Strona główna | PGNiG Superliga mężczyzn | Zarząd ZPRP tworzy ligę zawodową

Zarząd ZPRP tworzy ligę zawodową

 

Na posiedzeniu w dniu 27.02.2016 r. Zarząd ZPRP podjął uchwałę o utworzeniu spółki zarządzającej ligą zawodową w piłce ręcznej mężczyzn, która będzie działała pod nazwą „Superliga Sp. z o.o.”. Warunkiem przystąpienia do ligi zawodowej dla każdego z klubów Superligi jest przyjęcie oferty wykupienia udziałów w spółce oraz zgłoszenie działalności w formie spółki akcyjnej do dnia 31.05.2016 roku.

2015.03.10 KIELCE 2015.03.10 KIELCE POLSKAPILKA RECZNA PGNIG SUPERLIGA MEZCZYZN W PILCE RECZNEJ MEZCZYZN VIVE TAURON KIELCE - ORLEN WISLA PLOCK N/Z FOTO GRZEGORZ TRZPIL / PRESSFOCUS

Zgodnie z regulacjami ustawy o sporcie, udziałowcami spółki mogą być wyłącznie kluby piłki ręcznej uczestniczące w najwyższej klasie rozgrywkowej oraz Związek Piłki Ręcznej w Polsce.

Kapitał zakładowy spółki w wysokości 650.000 PLN w całości zostanie pokryty przez ZPRP.

Jeszcze w marcu kluby otrzymają akt założycielski spółki oraz ofertę wykupienia udziałów w spółce „Superliga Sp. z o.o.” za symboliczną kwotę 1.000 PLN. Każdy pakiet udziałów wart jest jednak 50.000 PLN – kwota ta została wcześniej zaproponowana przez kluby i przyjęta przez ZPRP.

Kluby, które wykupią udziały w spółce i będą działały w formie spółki akcyjnej będą miały możliwość uczestnictwa w negocjacjach ze sponsorami rozgrywek.

2015.05.21 PLOCK ORLEN ARENA PILKA RECZNA MEZCZYZN PGNIG SUPERLIGA SEZON 2014/15 MECZ ORLEN WISLA PLOCK - VIVE TAURON KIELCE N/Z ADAM WISNIEWSKI FOTO RAFAL OLEKSIEWICZ / PRESSFOCUS

Utworzenie spółki jest kolejnym krokiem poczynionym przez ZPRP w kierunku powołania ligi zawodowej.

W ubiegłym roku oraz tuż po zakończeniu EHF EURO Polska 2016 ZPRP oficjalnie poinformował kluby występujące w PGNiG Superlidze mężczyzn oraz I lidze mężczyzn o przyjętych uchwałą Zarządu ZPRP zasadach utworzenia ligi zawodowej oraz warunkach zarządzania tą formą rozgrywek.

Jednocześnie ZPRP zapytał wszystkie kluby o stopień zaawansowania ich przekształceń w spółki akcyjne. Na razie jedynie dwa z nich, oprócz trzech klubów już funkcjonujących jako spółki akcyjne, udzieliły odpowiedzi i poinformowały, że są zainteresowane przystąpieniem do spółki.

Wszystkie działania podjęte przez ZPRP w zakresie utworzenia ligi zawodowej są realizowane zgodnie z przepisami ustawy o sporcie.

Jan Korczak-Mleczko

Rzecznik Prasowy ZPRP