Strona główna | Igrzyska Olimpijskie | Official rosters for Gdansk’s tournament

Official rosters for Gdansk’s tournament

 

It’s official! All coaches made their minds on Thursday and chose players who will be able to compete at 2016 IHF MEN’S Olympic Games Qualification Tournament in Gdansk. Each coach presented a list of sixteen names:

Chile:

1 Ceballos Sebastian – BM Zamora

2 Reyes Diego – BM Zamora

3 Salinas Esteban – BM Zamora

4 Maurin Felipe – BM Ovalle

5 Oliva Rene – BM Ovalle

6 Caniu Erik – Luterano

7 Frelijj Javier – Luterano

8 Baeza Pablo – Cerro Navia

9 Moll Ramirez Cristian – BM Moguer

10 Barrientos Felipe – BM Italiano

11 Garcia Felipe – Santiago Steel

12 Feuchtmann Erwin – TBV Lemgo

13. Feuchtmann Emil – Wacker Thum

14 Feuchtmann Harald – DJK Waldbüttelbrunn

15 Salinas Rodrigo – HBC Nantes

16 Donoso Victor – Club Billere Handball

Tunisia:

1 Missaoui Makrem – Club Africain

2 Haj Youssef Khaled – Club Africain

3 Maaref Mohamed Jilani – Club Africain

4 Soussi Mohamed – Club Africain

5 Bannour Amine – Club Africain

6 Hosni Oussama – Club Africain

7 Ben Salah Abdelhak – Club Africain

8 Maggaiz Marouen – Esperance Sportive de Tunis

9 Boughanmi Oussama – Esperance Sportive de Tunis

10 Chouiref Marouan – Esperance Sportive de Tunis

11 Hamed Aymen – Esperance Sportive de Tunis

12 Bhar Mohamed Ali – Esperance Sportive de Tunis

13 Saied Sobhi – Etoile Sportive du Sahel

14 Hmida Saifeddine – Etoile Sportive du Sahel

15 Tej Issam – Al Jaysh Club Qatar

16 Jallouz Wael – FC Barcelona Lassa

Macedonia:

1 Manaskov Dejan – HC Vardar

2 Stoilov Stojanche – HC Vardar

3 Kuzmanovski Filip – HC Metalurg

4 Peshevski Zharko – HC Metalurg

5 Taleski Filip – HC Metalurg

6 Ojleski Goce – Handbal Club Odorhei

7 Pribak Nemanja – Besiktas

8 Ristovski Borko – Rhein-Neckar Lowen

9 Mitrevski Nikola – S.L Benfica

10 Georgievski Goce – Fenix Toulouse HbB

11 Jonovski Ace – Bergischer HC

12 Markoski Velko – RK Ppd Zagreb

13 Mirkulovski Filip – Hsg Wetzlar

14 Mitkov Vlatko – HC Krems

15 Mojsovski Naumche – CSM Bucuresti

16 Lazarov Kiril – FC Barcelona Lassa

Poland:

1 Szmal Sławomir – KS Vive Tauron Kielce

2 Bielcki Karol – KS Vive Tauron Kielce

3 Jurecki Michał – KS Vive Tauron Kielce

4 Lijewski Krzysztof – KS Vive Tauron Kielce

5 Chrapkowski Piotr – KS Vive Tauron Kielce

6 Jachlewski Mateusz – KS Vive Tauron Kielce

7 Kus Mateusz – KS Vive Tauron Kielce

8 Wichary Marcin – SPR Wisła Płock SA

9 Wiśniewski Adam – SPR Wisła Płock SA

10 Daszek Michał – SPR Wisła Płock SA

11 Jurecki Bartosz – SPR Chrobry Głogów

12 Masłowski Piotr – KS Azoty Puławy

13 Krajewski Przemysław – KS Azoty Puławy

14 Szyba Michał – RK Gorenje Velenje

15 Rojewski Andrzej – S.C. Magdeburg

16 Syprzak Kamil – FC Barcelona Lassa

facebook-gdansk