Strona główna | Igrzyska Olimpijskie | Kw. do IO: Trzecie miejsce w turnieju dla Macedonii

Kw. do IO: Trzecie miejsce w turnieju dla Macedonii

 

Reprezentacja Macedonii zakończyła zmagania w rozgrywanym w Gdańsku turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich na 3. miejscu. W ostatnim spotkaniu pod wodzą Ivicy Obrvana Macedończycy zwyciężyli z Chile 30:27 (17:14).

Niedzielne spotkanie w Ergo Arenie było czasem pożegnań w reprezentacji Macedonii. Po sobotniej klęsce z Tunezją do dymisji podał się prowadzący zespół Chorwat Ivica Obrvan, a zakończenie występów w drużynie narodowej zapowiedział Naumcze Mojsowski. Wieloletni lider macedońskiej kadry specjalnie na niedzielne starcie z Chile otrzymał opaskę kapitana od Kiryła Łazarowa. Podczas meczowej prezentacji nie krył łez wzruszenia, podobnie było i po zakończeniu zawodów, gdy odbierał nagrodę dla najlepszego zawodnika.

Zwycięstwo nad Chilijczykami nie przyszło bałkańskiej drużynie łatwo. Trener Obrvan w wyjściowym składzie umieścił głównie zmienników – szansę dostali m.in. Wlatko Mitkow i Gocze Oljeski, a także Nikola Markoski i Nikola Kosteski, którzy w niedzielę dołączyli do zespołu. Po dobrym starcie – w 13. minucie Macedonia prowadziła 8:5, Chilijczycy ruszyli w pogoń.

Ataki zespołu z Ameryki Południowej napędzał Erwin Feuchtmann, a skuteczny był również Rodrigo Salinas. Tuż po upływie kwadransa spotkania zespół Mateo Garraldy zbliżył się do rywali na dystans jednej bramki i przez kolejne 20 minut prowadził z Macedończykami wyrównaną walkę.

Po upływie 37. minuty zawodów podopieczni trenera Obrvana wrzucili jednak wyższy bieg. Korzystając na pomyłkach oraz prostych stratach rywali, Macedończycy w ciągu kilku ataków zbudowali pięciobramkowe prowadzenie (24:19). Świetnie grą drugiej linii dyrygował Mojsowski, w rzutach z lewego skrzydła nie mylił się Gocze Oljeski.

W 48. minucie przewaga Macedończyków wzrosła do siedmiu goli (27:20) po tym, jak Rene Olivę pokonał Nikola Kosteski. W końcowych minutach spotkania Chilijczycy próbowali jeszcze odwrócić losy meczu, w 59. minucie doprowadzając nawet do stanu 27:29, lecz ich rywale spokojnie kontrolowali przez ten czas wydarzenia na parkiecie. Wkrótce wynik spotkania ustalił Filip Mirkulowski.

Macedonia - Chile

Turniej kwalifikacyjny do IO 2016, Gdańsk:

Macedonia – Chile 30:27 (17:14)

Macedonia: Ristowski, Mitrewski – Manaskow 4 (4/4), Stoiłow 1, Łazarow, Mitkow 3, Jonowski, Mirkulowski 4, V. Markoski, N. Markoski 3, Mojsowski 4, Pribak 1, Georgiewski, Ojleski 4, Peszewski, Kosteski 6.
Karne: 4/4.
Kary: 10 min.

Chile: Barrientos, Garcia, Oliva – Ceballos 1, Er. Feuchtmann 10 (4/4), Baeza 1, Reyes 2, Caniu, Frelijj 1, Em. Feuchtmann, Maurin, E. Salinas 1, R. Salinas 8 (3/4), H. Feuchtmann 2, Moll Ramirez, Donoso 1.
Karne: 7/8.
Kary: 14 min.

Kary: Macedonia – 10 min. (N. Markoski – 4 min.; Stoiłow, Mitkow, Peszewski – po 2 min.); Chile – 14 min. (R. Salinas, Baeza – po 4 min.; Er. Feuchtmann, Caniu, Frelijj – po 2 min.).

Sędziowali: M. Hansen oraz M. Gjeding (Dania).

MVP: Naumcze Mojsowski (Macedonia).