Strona główna | Europejskie Puchary | Finały EBT: Petra poprawiła wynik sprzed roku

Finały EBT: Petra poprawiła wynik sprzed roku

 

BHT Auto Forum Petra Płock wróciła z Grecji z piątym miejscem europejskiego cyklu EBT poprawiając tym samym zeszłoroczną ósmą pozycję. Turniej rozegrano w Salonikach, gdzie Mistrzowie Polski mieli okazję zmierzyć się z najlepszymi drużynami piłki ręcznej plażowej.

BHT AutoForum Petra Płock EBT Thessaloniki

Do Grecji Petra udała się w najsilniejszym składzie, z powodu kontuzji nie mógł wystąpić jedynie Kacper Adamski, a w rolę menedżera wcielił się Artur Niesłuchowski (w bramce zastąpił go młody bramkarz Tomasz Wiśniewski). Zanim jednak płocczanie przystąpili do głównych rozgrywek, zagrali w towarzyskim turnieju, który miał być okazją do ostatniego sprawdzianu i przetarciem się przed pierwszymi dla Petry oficjalnymi rozgrywkami rozpoczynającego się sezonu.

BHT Auto Forum Petra w turnieju poprzedzającym finałowe rozgrywki zajęła trzecie miejsce.  Według zawodników był to dobry test przed główną imprezą. – Mieliśmy okazję zmierzyć się z bardzo wymagającymi przeciwnikami, co pozwoliło nam zdobyć cenne doświadczenie i dobrze wdrożyć się w sezon – mówi Patryk Orędowicz. – Dwa razy zagraliśmy z naszym grupowym rywalem, zdobywcą Champions Cup na wyspach kanaryjskich, ekipą BHC SKKM-Ekaterinodar z Rosji, a także mogliśmy sprawdzić się z drużyną gospodarzy K.A.S. Kilkis, w której skład wchodzili obecni Mistrzowie Świata w plażówkę, Brazylijczycy. Na tle tak doświadczonych i klasowych rywali mogliśmy odpowiednio przygotować się do najważniejszych pojedynków – podsumowuje Orędowicz.

Do rywalizacji w głównym turnieju przystąpiło 10 najwyżej sklasyfikowanych zespołów w 2015 roku w rankingu EHF. Wśród drużyn mogliśmy znaleźć m.in. ekipy z Rosji, Chorwacji, Hiszpanii, Portugalii i Grecji. W fazie grupowej płocczanie zmierzyli się z zespołami BHC 2areg (Serbia), Detono Zagreb (Chorwacja), BHC SKKM-Ekaterinodar (Rosja) oraz BHC Sesvete (Chorwacja). W pierwszym dniu zmagań Petra odniosła przekonujące zwycięstwo z serbskim BHC 2areg 2:0. Później jednak płocczanie mieli trochę mniej szczęścia i mimo rozegrania dobrych zawodów musieli uznać wyższość obrońców tytułu, Detono Zagrzeb, które okazało się lepsze w serii shoot-outach. – Ta porażka z Detono na długo zostanie w naszych głowach. Podobnie jak w rozgrywkach Champions Cup mecz był bardzo wyrównany i o zwycięstwie decydowały shoot-outy, w których pomyliliśmy się dwukrotnie i to przesądziło o naszej porażce. Niestety miało to swoje konsekwencje i skomplikowało nam drogę do półfinału – komentuje Patryk Orędowicz.

Aby znaleźć się w najlepszej czwórce Petra potrzebowała pokonać wspomnianą już drużynę BHC SKKM-Ekaterinodar z Rosji. W deszczowej aurze rywalizacja w obydwu setach toczyła się do samego końca, jednak to Rosjanie lepiej spisywali się w tych trudnych warunkach i zwyciężyli 2:0. Mimo wygranej 2:1 z ostatnim grupowym rywalem, chorwackim Sesvete, z powodu niekorzystnego układu w tabeli Petrze pozostała walka o 5. miejsce. – Na nasze nieszczęście Detono Zagrzeb pokonało Ekaterinodar. To spowodowało, że zarówno Rosjanie, jak i my oraz Sesvete mieliśmy po cztery punkty, a w bezpośrednim pojedynku lepsi byli zawodnicy ze wschodu i to oni cieszyli się z awansu do półfinału – wyjaśnia sytuację Michał Kwiatkowski.

Udział w greckim turnieju płocczanie zakończyli pewną wygraną w meczu o 5. miejsce, gdzie pokonali portugalski V.Gaw ‐ Café Rossio 2:0. – Mimo małego niedosytu turniej zaliczamy do udanych. Najważniejsze dla nas jest to, że ciągle odnotowujemy progres. W tegorocznym turnieju poprawiliśmy wynik z poprzedniego sezonu, gdzie na Węgrzech zajęliśmy 8. miejsce. Cały czas zbieramy cenne doświadczenie na międzynarodowej arenie i uczymy się nowych schematów gry. Nasza forma rośnie i teraz skupiamy się na turniejach Mistrzostw Polski – podsumowuje Michał Kwiatkowski.

Mistrzowie Polski udali się do Grecji dzięki wsparciu sponsora tytularnego, firmy Auto Forum -autoryzowanego dealera Volkswagena, Mercedesa, Skody i Hyundaia – firmy Solumus, Kicpak i Urzędu Miasta Płocka.

Skład BHT Auto Forum Petry Płock na finałach EBT 2016:

Adrian Fiodor, Tomasz Wiśniewski, Filip Koper, Konrad Koper, Patryk Orędowicz, Marcin Miedziński, Łukasz Niedzielak, Bartosz Wojdak, Miłosz Rupp, Jarosław Suski, Jakub Moryń, Michał Kwiatkowski.