Strona główna | Slider | Kurs EHF Open Master Coach w Szczyrku

Kurs EHF Open Master Coach w Szczyrku

 

Pierwszy trener seniorskiej reprezentacji Holandii – Joop Fiege, były asystent Kima Rasmussena – Antoni Parecki, a także wielu innych utalentowanych i utytułowanych trenerów z europejskich krajów (łącznie 52 specjalistów) spotkało się w dniach 18-25 czerwca w Centralnym Ośrodku Sportu w Szczyrku, aby podnosić swoje zawodowe kwalifikacje w ramach kursu 2016 EHF Open Master Coach.

1

Warto dodać, że nasz kraj był reprezentowany przez najliczniejszą grupę uczestników – łącznie 18 szkoleniowców, m.in. trenerzy juniorskich reprezentacji narodowych, trenerzy pracujący z młodzieżą m.in. w Szkołach Mistrzostwa Sportowego oraz działający w ministerialnym programie upowszechniania piłki ręcznej – OSPR (Ośrodki Szkolenia Piłki Ręcznej w Polsce), a nawet trenerzy z Superligi.

Program kursu był bardzo napięty, przez osiem dni uczestnicy musieli zmierzyć się z zajęciami teoretycznymi i praktycznymi, które prowadzili znakomici wykładowcy EHF. Podczas drugiego modułu padł nieoficjalny rekord dotyczący ilości prelegentów, którymi byli m.in. Klaus Feldman – znany w Polsce z programu „Handball at School”; Lars Bojsen Michalsik – który przygotowywał pod kątem fizycznym kobiecą reprezentację Brazylii (1. miejsce na MŚ w 2013r.).

2

Pozytywne wrażenie zostawiła po sobie również psycholog i trener mentalny Bojana Jelicić – współpracująca z kobiecą reprezentacją Serbii w latach 2012 – 2013 (4 miejsce na ME w 2012r., 2 miejsce na MŚ w 2013r.), a także Ole Bruun Andersen, który zachęcił kursantów podczas zajęć praktycznych do gry w Street Handball – czyli Goalcha.

Ponadto podstawy Beach Handball’u przybliżył Peter Froeschl, zagadnienia taktyczne umówili Peter Kovacs oraz Rolf Brack, a całość uzupełniona została przez zajęcia proprioceptyczne przeprowadzone przez Prof. Alexandru Acsinte.

3

Niezwykle ważnym elementem całego kursu było zaangażowanie oraz wysokie umiejętności grup demonstracyjnych, którymi były juniorskie kadry narodowe chłopców (M98) i dziewcząt (K98) dla których doświadczenie związane z kursem trenerów 2016 EHF Open Master Coach, było krótkim oddechem od przygotowań do najważniejszych tegorocznych imprez, a także cenną lekcją na przyszłość. Obie grupy demonstracyjne były chwalone nie tylko przez wykładowców ale także przez samych uczestników.

Dopełnieniem pozytywnego obrazu kursu, który został zorganizowany w COS Szczyrk, były nowoczesne warunki. Świeżo wybudowana hala, odrestaurowane pokoje, możliwość korzystania z szerokiej oferty usług, a także piękna okolica sprawiły, że kursanci oraz oficjele z Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej rozważają organizację kolejnych przedsięwzięć właśnie w Szczyrku.

Ostatni moduł oraz obrona prac dyplomowych odbędzie się podczas XII Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Kobiet w Szwecji, w grudniu 2016 roku.