Strona główna | Igrzyska Olimpijskie | Gospodarze pierwszym rywalem

Gospodarze pierwszym rywalem

 

Już dzisiaj polscy piłkarze ręczni rozpoczną rywalizację w turnieju olimpijskim, ich pierwszym rywalem będą Brazylijczycy. Gospodarze po raz 5. zagrają w igrzyskach. Do tej pory barierą nie do przejścia była dla nich 10. lokata wywalczona w Atenach i Pekinie.

2015.05.03 KATOWICE SPODEK PILKA RECZNA HANDBALL MIEDZYNARODOWY TURNIEJ W PILCE RECZNEJ MEZCZYZN KRAKOW KATOWICE EUROPEAN CUP MECZ POLSKA - BRAZYLIA (POLAND - BRAZIL) N/Z MICHAL JURECKI FOTO NORBERT BARCZYK / PRESS FOCUS

– Każdy zawodnik ma brać odpowiedzialność za drużynę, chłopcy mają sobie wzajemnie pomagać, stąd pomysł na… rafting – oznajmiła nowa psycholog w kadrze Canarinhos Anahy Couto, po czym zabrała szczypiornistów na spiętrzone wody w Atibia koło Sao Paulo, gdzie odbyło się główne zgrupowanie przedolimpijskie.

Zanim trener Jordi Ribera rozpoczął właściwe treningi z piłkami, brazylijskie media krótko podsumowały pierwszy tydzień: „Przygoda, zabawa i ciężka praca. To była poprawa siły fizycznej i sprawności, połączona z cementowaniem grupy”.

Nastroje były świetne, bowiem w czerwcu Brazylijczycy zdobyli w Buenos Aires mistrzostwo Panamerykańskie pokonując w półfinale Argentynę 23:20 i w finale Chile 28:24.

Do kadry na igrzyska Ribera powołał 15 graczy (niemal połowa z ligi hiszpańskiej), rolę rezerwowego, powierzając Viníciusowi Teixeirze „Vini”. W tej sytuacji jedynym nominalnym obrotowym został Alexandro Pozzer „Tchê”.

Nominacje zostały ogłoszone już 7 lipca. Tylko bramkarz Maik Santos był na olimpiadzie w Chinach osiem lat temu. Między słupkami wystąpi też César Augusto de Oliveira Almeida „Bombom”. Rywalizację z nimi przegrał Rangel Rosa.

W ekipie znalazło się miejsce m.in. dla rozgrywającego z Płocka José Guilherme de Toledo „Zé”. Z powodu kontuzji zabrakło zaś Felipe Ribeiro.

W olimpijskim składzie Brazylijczycy wybrali się na dwa sparingi do Danii. W pierwszym rozegranym w Kolding zremisowali 26:26 (17:15). Najskuteczniejszy był gracz Orlen Wisły – 7 bramek. Po 4 rzucili Thiagus Petrus dos Santos i Fábio Chiuffa.

Rewanż został zamknięty dla mediów i kibiców. – Po takich sparingach podejdziemy do zawodów Rio z pełną mocą – podkreślił Thiagus Petrus.

Warto też pamiętać, że w maju ubiegłego roku Brazylijczycy gościli w Polsce na turnieju testowym przed Euro 2016. Canarinhos pokonali wtedy Biało-czerwonych w Katowicach i triumfowali w całej imprezie.