Strona główna | Sędziowie | Seminarium sędziów ZPRP. Mirosław Baum ponownie wybrany Przewodniczącym KS ZPRP

Seminarium sędziów ZPRP. Mirosław Baum ponownie wybrany Przewodniczącym KS ZPRP

 

W Olsztynie odbyło się seminarium sędziów ZPRP, w ramach przygotowań arbitrów do zbliżającego się sezonu ligowego. Jednym z kluczowych punktów kursokonferencji był wybór przewodniczącego Kolegium Sędziów ZPRP. Środowisko sędziowskie na następne cztery lata wybrało na tę funkcję Mirosława Bauma.

SONY DSC

Podstawowe założenia programu Mirosława Bauma na nadchodzącą kadencję to:

– podniesienie poziomu sędziowania oraz dopasowanie sposobu interpretacji do standardów europejskich i światowych,

– promowanie młodych par sędziowskich na arenie międzynarodowej i krajowej,

– poprawa systemu szkolenia przy szerszym wykorzystaniu nowych technik w światowym sędziowaniu,

– optymalizacja składu osobowego młodych par sędziowskich.

SONY DSC

Oficjalne rozpoczęcie seminarium odbyło się w piątek. Mirosław Baum dokonał podsumowania i oceny pracy sędziów ZPRP w sezonie 2015/2016. Przewodniczący Kolegium w obszernym, podzielonym na dwie części (piątek/sobota) wykładzie przedstawił najnowsze zmiany w przepisach gry w piłkę ręczną.

„Planowanie ścieżki rozwoju kariery sędziego” to temat ponad trzygodzinnego wykładu dr Piotra Włodarczyka, specjalisty w zakresie coachingu i doradztwa personalnego.

SONY DSC

Najnowsze trendy w sędziowaniu, w szczególności pod kątem pracy sędziów w ramach Igrzysk XXXI Olimpiady w Rio de Janeiro przedstawił I Wiceprezes oraz Dyrektor Biura Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Henryk Szczepański, który w Brazylii pełnił również funkcję szefa delegacji reprezentacji Polski piłkarzy ręcznych. Wiceprezes Szczepański mówił także o kierunkach oraz najważniejszych zagadnieniach dotyczących rozwoju piłki ręcznej oraz ZPRP w najbliższych latach.

SONY DSC

Sobota była dniem testów biegowych i teoretycznych. W sprawdzianie biegowym na 2400 metrów, najlepszy wśród kobiet rezultat uzyskała Paulina Ryczek z Kraśnika, zaś w całej stawce bezkonkurencyjny okazał się Maciej Karwowski z Przemyśla. W teście teoretycznym najlepiej wypadł Piotr Węgrzyn z Bochni, który odpowiadał niemal ze stuprocentową skutecznością (98.46% poprawnych odpowiedzi, 64/65 możliwych do zdobycia punktów).

 

SONY DSC

W niedzielę w rolę prelegentów wcieliły się także pary sędziowskie. Korneliusz Habierski i Grzegorz Skrobak przedstawili przykładową analizę meczu piłki ręcznej pod kątem oceny pracy sędziów.

Komisarz Rozgrywek ZPRP Bogusław Trojan omówił regulaminy rozgrywek obowiązujące w sezonie 2015/2016. Z kolei sprawy dotyczące ligi zawodowej omówił prezes Superliga Sp. z o.o. Łukasz Gontarek.

SONY DSC

Kolegium Sędziów ZPRP składa serdeczne podziękowania J.M. Rektorowi Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego – prof. dr hab. Ryszardowi Góreckiemu. Już po raz czwarty z rzędu uczestnicy kursokonferencji korzystali z obiektów tej uczelni. Z ramienia AZS UW-M opiekę nad sprawnym przebiegiem kursokonferencji sprawował wiceprezes Sebastian Witczak.