Strona główna | Slider | Pamiętamy!

Pamiętamy!

 

Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne – pełne zadumy i smutku. I taki jest listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wspominamy, wzdychamy, tęsknimy i odchodzimy. Niestety, życie ma swój początek i swój koniec… 

Środowisko polskiej piłki ręcznej poniosło w ciągu ostatniego roku wiele dotkliwych strat. W dniu Wszystkich Świętych i następującym za raz po nim Dniu Zadusznym, czyli właściwym Święcie Zmarłych, raz jeszcze wspomnijmy osoby, które swojej wielkiej pasji – handballowi, poświęciły wiele lat życia. Są pośród nich zawodnicy, trenerzy, sędziowie, menedżerowie i działacze. Wszyscy zarazili miłością do szczypiorniaka następne pokolenia. W wielu przypadkach śmierć upomniała się o nich zdecydowanie za wcześnie. Odeszli do domu, do którego wszyscy zdążamy.

W tym szczególnym czasie zachęcamy do nawiedzania cmentarzy i modlitwy za zmarłych. Zapalmy znicze pamięci na grobach naszych bliskich, znajomych– dowód naszej miłości, przyjaźni, wdzięczności i dobrych wspomnień.

dzien_wszystkich_swietych

25 grudnia 2015 r.
Po długotrwałej chorobie odszedł Marian Panek – długoletni, wybitny trener MKS Końskie, a później KSSPR Końskie grup młodzieżowych i seniorów.

20 stycznia 2016 r.
Po długiej i ciężkiej chorobie, w wieku 65 lat zmarł Roman Trzmiel. Ostatnio jako trener prowadził AZS Politechnikę Radomską, a wcześniej w ekstraklasie Iskrę Kielce. Pochodzący z Radomia szkoleniowiec w młodości sam był piłkarzem ręcznym. Karierę rozpoczynał w radomskich Orlętach, z których przeniósł się do Iskry Kielc. Pracował również w krajach arabskich.

7 lutego 2016 r.
W Poznaniu, w wieku 89 lat, zmarł płk Zdzisław Talarczyk, ostatni z żyjących współzałożycieli utworzonego w 1947 roku WKS Grunwald. Założyciel, wraz z Aleksandrem Wiecanowskim, w 1961 roku sekcji piłki ręcznej WKS Grunwald oraz wieloletni kierownik sekcji i drużyny seniorów klubu (1961-1977). Zdzisław Talarczyk był niezwykłą osobowością, bezgranicznie oddaną klubowi i dyscyplinie, niezwykle barwną postacią wielkopolskiej oraz polskiej piłki ręcznej.

24 lutego 2016 r.
W wieku 65 lat nagle zmarł Zenon Łakomy, członek Rady Trenerów ZPRP. W latach 2006-2008 był szkoleniowcem kadry narodowej kobiet, którą prowadził w mistrzostwach Europy w Szwecji oraz mistrzostwach świata we Francji. W latach 1996-1998 wraz z Michałem Kaniowskim był trenerem kadry narodowej mężczyzn. Wielokrotny reprezentant kraju we wszystkich kategoriach wiekowych. Trenował ligowe zespoły męskie i kobiece, z którymi sięgał po Puchar Polski i medale mistrzostw Polski. Pracował również w klubach niemieckich. Uhonorowany Diamentową Odznaką ZPRP.

17 kwietnia 2016 r.
Odszedł Wilhelm Iwanecki, ceniony zawodnik, działacz i sędzia. Był związany nierozerwalnie ze środowiskiem siemianowickiej piłki ręcznej najpierw jako zawodnik Iskry i Górnika Siemianowice, później jako działacz i sędzia. Wraz z Hubertem Gorszem był jeden z pomysłodawców oraz organizatorów tradycyjnego turnieju żeńskich reprezentacji o Puchar Śląska. Został uhonorowany Diamentową Odznaką ZPRP, Złotą Odznaką Sędziowską, Złotą Odznaką ZPRP  I i II stopnia, Srebrnym Gwizdkiem, Złotą Odznaką Śląskiego ZPR.

20 lipca
Zmarł Henryk Pudlis, zasłużony trener, wychowawca i opiekun wielu pokoleń młodzieży, pierwszy szkoleniowiec kilku reprezentantek kraju. W roku 1976  zdobył mistrzostwo Polski juniorek z zespołem MKS Gdańsk.

6 września
Odszedł, w wieku 68 lat, Andrzej Szymczak, wybitny szczypiornista, bramkarz 90-lecia, jeden z najlepszych zawodników w historii polskiej piłki ręcznej, brązowy medalista olimpijski z Montrealu i medalista mistrzostw świata (1982), 229-krotny reprezentant kraju. Wybierany do reprezentacji świata.