Strona główna | EHF Euro 2016 | EHF EURO 2016 sportowym wydarzeniem roku

EHF EURO 2016 sportowym wydarzeniem roku

 

To decyzja kapituły przyznającej nagrody i wyróżnienia z okazji XIV Gdańskiej Gali Sportu. Jedną z trzech osobowości roku został były piłkarz ręczny Wybrzeża Gdańsk, Ryszard  Gauden, a za nadzieje gdańskiego sportu uznano m.in. juniorów tego klubu, Wojciecha Hajnosa i Bartłomieja Żurawskiego.
1

Przypomnijmy, że w Ergo Arenie podczas styczniowych mistrzostw Europy rywalizowały cztery z 16 drużyn tego turnieju, odbyło się sześć meczów. W sopocko-gdańskim obiekcie grały reprezentację: Danii, Rosji, Węgier i Czarnogóry.

Nagrodę w kategorii sportowego wydarzenia roku odebrał Henryk Szczepański, I Wiceprezes ZPRP.

Ryszard Gauden to były bramkarz Wybrzeża Gdańsk, który I-lidze zadebiutował w roku 1961, mając zaledwie 16 lat. – Nie byłem wybitnym zawodnikiem. Po prostu w klubie był wakat na tej pozycji i to wykorzystałem – mówi skromnie po latach. W roku 1963 wywalczył tytuł mistrza Polski juniorów, a trzy lata później cieszył się wraz z kolegami ze złotego medalu dla najlepszej drużyny w kraju w kategorii seniorów.

– Przyznam się, że jestem mocno zaskoczony tym wyróżnienie, choć jakieś telefony były od organizatorów Gali – mówi laureat. – Cieszę się, że dzięki uporowi i determinacji wraz z innymi entuzjastami udało się nam reaktywować sekcję piłki ręcznej Wybrzeża Gdańsk. Teraz drużyna gra w zawodowej Superlidze. To miłe, że ktoś docenił moje zasługi.

Ryszard Gauden w SPR Wybrzeże Gdańsk pracuje jako dyrektor klubu, a w spółce Wybrzeże Gdańsk Handball S.A. jest zatrudniony jako dyrektor ds. administracyjnych i finansowych.

Piotr Myszka – żeglarz AZS AWFiS Gdańsk, uczestnik IO w Rio de Janeiro, mistrz świata w olimpijskiej klasie RS:X został Sportowcem Roku Gdańskiej Gali.