22 kwietnia 2017

Lajkonik Cup 2017

W ten weekend w Krakowie trwa rywalizacja w ramach Międzynarodowego Turnieju Piłki Ręcznej Dziewcząt i Chłopców Lajkonik Cup 2017. To już 37. edycja imprezy, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem młodych adeptów handballa z całej Europy – w tym roku z roczników 2002-2004. Turniej objął patronatem honorowym prezes ZPRP Andrzej Kraśnicki.

logo_lajkonik_2017

Pierwszy turniej piłki ręcznej Lajkonik Cup, który zainaugurował ponad 30-letnią tradycję imprezy, odbył się w kwietniu 1981 roku i uczestniczyło w nim 6 zespołów dziewcząt. Organizatorami byli MKS Kraków i MOS Nowa Huta. Od 1982 roku do organizacji włączyła się SP 91 im. J. Kusocińskiego , a turniej sukcesywnie się powiększał.

Od 2003 roku turniej rozgrywany jest w dwóch, a od 2008 roku w trzech kategoriach wiekowych dziewcząt i chłopców. W 2009 roku padł rekord w liczbie uczestników – udział w Lajkonik Cup wzięło blisko 1500 dzieci i młodzieży. Dzięki tradycji i wysokiemu poziomowi sportowemu turniej staje się uznaną marką w całej Europie.

Impreza tworzy swoisty pomost między wschodem, a zachodem Europy. Startują w niej ekipy z Austrii, Niemiec czy Szwecji, a z drugiej strony Litwy, Ukrainy i Mołdawii. Zagranicznym gościom zawszeorganizatorzy starają się przybliżyć polską kulturę, poprzez umożliwienie zwiedzania miasta i regionu, a upominki i trofeum turnieju w postaci Lajkonika nieodmiennie kojarza się z Krakowem.

W wymiarze lokalnym sukcesem Lajkonik Cup jest aktywizacja środowiska oraz promocja krakowskiej dzielnicy Nowa Huta. Młodzież angażując się w sferę organizacyjną stanowi nieocenioną pomoc w trakcie przygotowań do turnieju. Pomagają nie tylko podopieczni SKS Kusy Kraków – organizatora turnieju, ale również ich rodzice, znajomi. Dzięki temu turniej jest imprezą łączącą pokolenia.

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest