Strona główna | Seniorki | Szczypiorniści i kibice jednoczą siły w walce z nowotworami krwi!

Szczypiorniści i kibice jednoczą siły w walce z nowotworami krwi!

 

Już w niedzielę w ERGO ARENIE polscy piłkarze ręczni będą walczyć z Rumunią w kwalifikacjach do Mistrzostw Europy 2018. W trakcie meczu kibice będą ich wspierać i zagrzewać do walki, a jednocześnie mają szansę pomóc Pacjentom chorującym na nowotwory krwi. W trakcie tego sportowego wydarzenia Fundacja DKMS będzie bowiem rejestrować potencjalnych Dawców szpiku i komórek macierzystych.

Wojtek_lichota_link

Fundacja DKMS rozpoczęła współpracę ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce w 2010 roku, kiedy Dagmara Kowalska (ówczesna reprezentantka Polski), została faktyczną Dawczynią. Minęło już siedem lat odkąd oddała swoje krwiotwórcze komórki macierzyste, a tym samym podarowała szansę na drugie życie 44-letniej Austriaczce. Zainicjowane w tym czasie akcje rejestracji potencjalnych Dawców przyczyniły się do zarejestrowaniu wielu kibiców. Do bazy Fundacji DKMS dołączyły wtedy kolejne reprezentantki Polski m.in. Monika Stachowska, Patrycja Kulwińska, Lucyna Wilanowska oraz Małgorzata Gapska.

logo_DKMS_polish

Jesteśmy dumni, że nasze szczypiornistki wytrwale walczą nie tylko na boisku, ale także pomagają wygrać z chorobą ciężko chorym Pacjentom. Mam nadzieję, że na najbliższym meczu raz jeszcze pokażemy, że zwyciężanie mamy we krwi. Jestem pewny, że polscy piłkarze ręczni dadzą z siebie wszystko na boisku, a kibice okażą solidarność z Pacjentami potrzebującymi przeszczepienia od niespokrewnionego Dawcy szpiku i dołączą do bazy Fundacji DKMS – komentuje inicjatywę Damian Drobik, dyrektor ds. relacji zewnętrznych Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

Na świecie, co 35 sekund ktoś dowiaduje się, że cierpi na chorobę nowotworową krwi.

Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Prawdopodobieństwo na zlezienie swojego „bliźniaka genetycznego”, czyli kogoś, kto ma identyczny układ antygenów HLA, wynosi w najlepszym wypadku 1 do 20 000, a w najgorszym 1 do kilku milionów. Za sprawą międzynarodowych rejestrów transplantacja szpiku jest obecnie najbardziej międzynarodową procedurą medyczną. W światowym rejestrze BMDW (Bone Marrow Donors Worldwide) zarejestrowanych jest 30 milionów potencjalnych Dawców.

magda_choluj_2

Polski rejestr Dawców szpiku, z ponad 1,2 miliona Dawców, jest trzeci co do wielkości w Europie i szósty  na świecie. Wciąż jest to jednak zbyt mało, by pomóc wszystkim potrzebującym.

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny Dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

O Fundacji:

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta chorującego na nowotwory krwi i potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. W Polsce Fundacja DKMS działa od 2008 r. jako niezależna organizacja pożytku publicznego i jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. Prowadzi głównie działania mające na celu edukację społeczną w zakresie idei dawstwa szpiku oraz rejestrację potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja DKMS to największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest ponad 1 125 066 (stan na koniec maja 2017r.) potencjalnych Dawców szpiku, spośród których 4 200 (stan na 5 czerwca 2017) osób stało się rzeczywistymi Dawcami przekazując  krwiotwórcze komórki macierzyste Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym szansę na życie. Fundacja DKMS działająca w Polsce jest również częścią DKMS, międzynarodowej organizacji non-profit, jednej z największych Baz Dawców Szpiku na świecie, liczącej obecnie ponad 7 mln zarejestrowanych potencjalnych Dawców.

***

Więcej informacji udziela: Agnieszka Mroczek / Specjalista ds. PR / Fundacja DKMS / mail: agnieszka.mroczek@dkms.pl / tel. 662 277 804.