Strona główna | Juniorki | ME juniorek: Cenne zwycięstwo nad Szwajcarią

ME juniorek: Cenne zwycięstwo nad Szwajcarią

 

Reprezentacja Polski juniorek pokonała w Skopje Szwajcarię i w sobotę zagra z Macedonią o pierwsze miejsce w grupie A mistrzostw Europy drugiej dywizji. Biało-czerwone kontrolowały przebieg meczu przez pełne sześćdziesiąt minut, aby ostatecznie zwyciężyć Helwetki 30:23.

W17-EURO-handball-Switzerland-Poland-04.08.2017-6501

Szwajcarki były w stanie stawić opór zawodniczkom Agnieszki Truszyńskiej jedynie w początkowej fazie spotkania. Od stanu 4:3 dla Polski, nasz zespół systematycznie odskakiwał rywalkom. Prowadzenie rosło w ekspresowym tempie, 8:4, 10:5, 16:8 i 16:9 do przerwy – progresja wyniku mówi sama za siebie.

Początek drugiej odsłony to krótki przestój Biało-czerwonych, których czujność została chyba nieco uśpiona wysokim prowadzeniem. Przeciwniczki zmniejszyły dystans dzielący obie drużyny do pięciu trafień (18:13) i to było wszystko na co pozwoliły im zawodniczki znad Wisły.

Polki ponownie narzuciły tempo nieosiągalne dla rywalek i wypunktowały je krok po kroku. Na kilka minut przed końcem było już 29:20 dla polskiego zespołu i losy meczu były rozstrzygnięte. Po ostatnim gwizdku tablica wyników pokazywała rezultat 30:23.

– Po dwudniowej przerwie znów musieliśmy wejść w turniej, co było dla nas trudne. Jednakże nasza drużyna stanęła na wysokości zadaniami i zrealizowała 80 % założeń taktycznych na ten mecz. Jestem bardzo zadowolona z gry całej szesnastki – analizuje Agnieszka Truszyńska.

– Jesteśmy ciągle bardzo mocno wspierani przez grupę kibiców z Polski, co również mocno nas mobilizuje. Prosimy również o wsparcie w kraju, bo z gospodarzami gra się ciężko. Czekamy na mecz z Macedonią, na szczęście wszystkie zawodniczki są zdrowe i gotowe do walki o zwycięstwo. W swoim imieniu chciałam podziękować dziewczynom i całemu sztabowi za bardzo dobrą współpracę i organizację – podkreśla.

– Bramkarki w ciężkim meczu stanęły na wysokości zadania. Każda wywiązała sie ze swoich przydzielonych taktycznych zadań. Dziękujemy zespołowi za pomoc w obronie – dodał odpowiedzialny za szkolenie golkiperek, drugi trener Paweł Rydz.

W sobotę Polki zmierzą się z gospodyniami turnieju – Macedonkami (g.19:00) i będzie to kluczowe spotkanie dla układu tabeli.

Tylko zwycięzca grupy A zapewni sobie bowiem udział w finale turnieju, w którym zagra z najlepszym zespołem grupy B – wszystko wskazuje na to, że będzie to Słowenia lub Bułgaria.

Stawką finału będzie awans do turnieju głównego mistrzostw Europy juniorek do lat 19, które zaplanowano na lato 2019 roku.

Warto pamiętać, że za rok Biało-czerwone wystąpią w mistrzostwach świata przed własną publicznością. Turniej finałowy czempionatu globu odbędzie się bowiem w Kielcach.

Wyniki / 04.08 / grupa A:

Polska – Szwajcaria 32:17 (16:9)

POLSKA: Wdowiak, Zima, Chodakowska –Olek 2, Zegarlicka, Cygan 5, Stanisławczyk 3, Wójcik, Sobecka 6, Więckowska 1, Zagrajek, Szczepanik 3, Borowska, Weber, Pietras 9, Kowalik 1.

Macedonia – Wyspy Owcze 24:20 (14:12)